Minden autóforgalmazó köteles lesz − egykor − a saját, kiszolgált termékeit visszavenni
Bár egy új autó átadásakor nem épp a hulladékként kezelés lebeg az újdonsült tulajdonosok szeme előtt, a kerekedőknek kötelességük tájékoztatást adni arról, hogy a kocsi hulladékká válása esetén hol, és milyen feltételekkel veszik azt át. Legalábbis a legújabb, csaknem két tucat újdonsült − a kormány weboldalán közzétett − hulladékgazdálkodási törvény egyike szerint. A törvény alapján hulladéknak számít minden forgalomból kivont, vagy a közeljövőben kivonni kívánt autó.
A gyártóknak, illetve a forgalmazóknak ráadásul nem csupán kötelességük visszavenniük a kiszolgált autókat, hanem olyan átvevőhálózatot kell kialakítaniuk, amelynek valamelyik pontja az ország bármely pontjáról 50 kilométeres úttal elérhető. Az átvevőhely lehet egy kereskedés is − így például a már meglévő, országos hálózatok is lehetnek az átvevőpontok, miként maguk a bontók is, de persze dedikált átvevőhelyek is nyithatók. A kocsi szétszerelésére azonban csakis a működését tekintve komoly szabályokkal kordában tartott bontó jogosult.
Amiből valami hasznosítható, azért fizetni kell jövő évtől
További fontos változás, hogy az új törvények hatályba lépése után minden roncs autó pénzt fog érni, ugyanis az új szabályrendszer szerint, ha a bontó hasznosítani tud alkatrészeket a kocsiból, akkor köteles a roncsért − konkrétan nem meghatározott, de „piaci árat” − fizetni.
A tervezet továbbá leírja a bontás menetét is, hogy milyen alkatrészeket, illetve anyagokat (olajok, folyadékok, akkumulátorok, stb.) kell kimenteni a kocsikból, illetve − az uniós előírás alapján − meghatározza az újrahasznosítás arányát is, azaz a maradék sem lehet teljes egészében hulladék. A rendelet egyelőre még nem került megszavazásra, ám az zárosan várható, az MTI információi szerint ugyanis már jövő év első napjától hatályos lehet a friss szabályzás − ez esetben lesz mit, rekord idő alatt kidolgozniuk az autóforgalmazóknak.