A közkegyelemmel kapcsolatos információkat titokban tartják, de mivel maga a tény kiszivárgott, néhány részletet elárult az elnöki palota, illetve az igazságügyi tárca. Újévtől szabaduló több mint félezer személy közé csak olyan kerülhet be, aki nem erőszakos, hanem gondatlanságból elkövetett bűncselekmény miatt van rács mögött. A másik fontos szempont, hogy a kegyelemben részesülő büntetése nem lehet hosszabb mint 18 hónap.

 

Szlovákiában eddig nem igazán éltek az államfők az amnesztia intézményével. A lakosság tudatában rendkívül mélyen él az 1990-es amnesztia, amikor a rendszerváltás után hatalomra kerülő Václav Havel csehszlovák elnök rendelete következtében mintegy 23 ezer elítéltet engedtek szabadon. Ezt követően a legszigorúbb szlovákiai börtönben, Lipótváron hatalmas lázadás tört ki a továbbra is rács mögött maradt, csalódott rabok között. Éppen ezért most megerősítették a büntetés-végrehajtás intézetek őrzését.

Szlovákiában évek óta komoly problémát jelent a börtönök túlzsúfoltsága. Az idén tavasszal közölt adat szerint 10 ezer elítélt ül a börtönökben, és legkevesebb 10 százalékos kapacitásbővítésre lenne szükség.