Ha minden a kitűzött időpontok szerint halad, július elsejétől jön a megtett úttal arányos díjfizetés kora. A kamionosoknak, teherautósoknak nem lesz könnyen emészthető, az biztos. Az elektronikus útdíj fizetéssel ugyanis a jelenlegi 3375 forintos útdíj helyett egy kamion egy EURO II besorolású, öttengelyes szerelvénnyel, illetve a nettó 85,34 forintos kilométerenkénti díjjal számolva, 2013. második felétől nettó 43 500 forintért lehet majd eljutni, ami több mint 16-szoros növekedés a jelenlegi rendszerben fizetendő összeghez képest.
A személygépkocsival közlekedőknek egyelőre marad az e-matricás rendszer, és a jelenlegi árakon. Így az alkalomszerűen autópályát használóknak nem változik a 2975 forintos heti jegy. Más kérdés, hogy bizonyos esetben ez akár drágább is lehet, mint a megtett úttal arányos fizetés.
Drágább lesz az autógáz
De más vonalon is bekerítik a takarékoskodókat. Az eddig menekülőútnak tekintett gázautózás se egyértelműen jó ötlet mostantól. A cseppfolyósított szénhidrogén adómértéke január 1-jétől 50 százalékkal, majd május 1-jétől újabb 50 százalékkal emelkedik. Az LPG adóterhének emelését azzal magyarázzák, hogy szükség van az üzemanyagok adómértékének közelítésére. A Napi Gazdaság egy korábbi számítása szerint a dupla adóemelés után a literenkénti bruttó, azaz áfával növelt ár nagyjából 33,5 forinttal emelkedhet, a termékár változatlanságát feltételezve.
Annak, aki autót vesz, legalább nem kell többet fizetnie. A tavalyi átírási költségek maradnak, az új forgalmi engedély kiállításának díja 6000 forint, az új törzskönyv kiállításáé 6000 forint. Elbukott az ötlet is, amelynek nyomán a hat événél öregebb kocsikat évente kellett volna vizsgáztatni. A személygépkocsik esetében négy évvel az első nyilvántartásba vétel után, azután két év múlva, majd évente történt volna – ez az úgynevezett „4-2-1-es séma”. Meghagyják a jelenlegi, „4-2-2-t”.
Az év egyik legnépszerűbb témája volt 2012-ben, hogy jönnek-e a területi alapú rendszámok. Hogy lesz-e végül, még nem tudni, a válaszra várnunk kell. A legfrissebb hírek szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban folynak a szakértői munkálatok. Hogy ez mit jelent, arra a Portfolio.hu kérdezett rá az NFM-nél, ahol annyit közöltek: „A területi rendszámok esetleges bevezetéséről szóló előterjesztés várhatóan már csak a jövő évben kerül a Kormány elé.” Pedig az ebből származó bevétel sokáig szerepelt a 2012-es költségvetésben 12 milliárd forintos értékkel – ahogyan azzal a hvg.hu több cikkében is foglalkozott.
A dugódíjra vonatkozó legadekvátabb álláspont jelenleg, hogy bár brutálisak az üzemanyagárak, így már igazán nagy dugók nincsenek Budapesten, a dugódíj mégis kéne a bevétel növelése miatt, részben pedig a környezet terhelésének csökkentése miatt – mondta el Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezérigazgatója egy novemberi rendezvényen. A BKK vezérigazgatója szerint ugyanakkor a következő 2-3 évben várható a rendszer bevezetése. Amíg nem készül el a 4-es metró, illetve nem sikerül felfejleszteni a fővárosi villamoshálózatot, addig nincs értelme a rendszer bevezetéséről beszélni.
Végezetül: jövőre érdemes lesz figyelni arra is, hogy novembertől elvileg tényleg be tudják majd hajtani a külföldön elkövetett szabálysértések után is a bírságokat. hvg.hz