Augusztus 4.Szegedi Csanád után  testvére, Szegedi Márton is kilépett a Jobbikból – tudatta az érintett augusztus 4-én. Mint azt közleményében írta, „az elmúlt időszak eseményei miatt, a felmenőim és testvérem iránt érzett tiszteletem és szolidaritásom jeléül a mai nappal lemondtam a Jobbik Magyarországért Mozgalomban betöltött minden párttisztségemről és ezzel együtt párttagságomról is”.

Szegedi Márton – aki levelét úgy írta alá, hogy önkormányzati képviselő, és a miskolci közgyűlés pénzügyi bizottságának elnöke – úgy fogalmaz: „Mától fogva nem pártkatonaként, hanem csupán gyermekei és városa jövőjét szem előtt tartó családapaként, lokálpatriótaként kívánok dolgozni szülővárosomért, Miskolcért. Természetesen nem adjuk meg az örömet ellenségeinknek, hogy megszűnjön Miskolcon a Jobbik frakciója, így annak a jövőben is tagja maradok. Tovább megyünk az elkezdett úton Jakab Péter és Pakusza Zoltán képviselőtársammal, valamint a Jobbik miskolci tagjaival, akikben soha sem csalódtam.”

Kivéve most. Jakab Péter és Pakusza Zoltán úgy döntött, megszerzik az örömöt az „ellenségeiknek”, s augusztus 29-én kizárták a frakcióból Szegedi Mártont. Így maga a frakció is megszűnt.

De hiába zárták ki Szegedi Mártont a Jobbik miskolci önkormányzati frakciójából, hiába is szűnt meg így maga a frakció, a fideszes városvezetés nem érezte szükségét annak, hogy visszahívja Szegedit a fontos ellenőrzési jogkört gyakorló pénzügyi bizottság elnöki tisztségéből.

A szocialisták szerint innen is távoznia kellett volna a képviselőnek. Arra ugyanis, hogy az ellenőrző feladatokat ellátó bizottság elnöki posztját ki kapja, a rendszerváltás óta mindig a legnagyobb ellenzéki párt tett javaslatot, s ezt a javaslatot a közgyűlés el is szokta fogadni. Csakhogy a Fidesz, a szokásjogtól eltérően, 2010 őszén a Jobbiknak kínálta fel a tisztséget, noha akkor a Jobbik 3, az MSZP pedig 9 képviselővel alakította meg frakcióját. A Fidesz nem járt rosszul a döntéssel, hiszen a pénzügyi bizottság elnöke meglehetősen ritkán fordult bizottsági elnöki minőségében a nyilvánossághoz, ha mégis, akkor is a szocialistákat szidta.

És ezt most tovább folytathatja, hiszen független képviselő is betöltheti a posztot, a szokásjog sehol sincs rögzítve. Márpedig ha ebben az ügyben egyszer már felrúgta a Fidesz a két évtizedes gyakorlatot, amelyet eddig minden – legyen az jobb-, vagy baloldali – közgyűlési többség betartott, miért ne rúghatná fel még egyszer?

Fel is rúgta: a Fidesz azóta sem kezdeményezett változást Szegedi Márton ügyében. Kétségtelen: jobban jár egy simulékony „ellenőrrel”, mint egy olyan párt delegáltjával, amelyik valóban ellenőrizni is akar…

Augusztus 8.
Egy fillért sem kap a város a Turisztikai attrakciófejlesztés Miskolctapolcán című pályázatának megvalósítására – derült ki a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság augusztus 8-i döntéséből. A szervezet ugyanis harmincnégy új kiemelt turisztikai beruházás támogatásáról határozott, de ezek közül csupán egy volt borsodi: folytatódhat a korábban a szocialista kormányok által elindított, s Gúr Nándor akkori edelényi MSZP-s képviselő által koordinált edelényi Kastélysziget Kulturális-Turisztikai Központ fejlesztése, ezúttal 900 millió forintos támogatással.

A beadott miskolci pályázat – mint ahogyan az az önkormányzat tulajdonában álló Miskolci Városfejlesztési Kft. honlapján is olvasható – négy fő elemre épült. Az első az Ökoturisztikai Centrum, illetve ökoturisztikai tanösvény létrehozása, a Csónakázó-tó rehabilitációja és fejlesztése, az őspark rehabilitációja és fejlesztése. A második a kulturális és örökségturisztika, ami a Miskóc nemzetségi monostor régészeti feltárását és bemutatását foglalja magában. A harmadik, a vallásturisztika célja a görömbölyi pincekápolna felújítása, rekonstrukciója, míg az egészségturisztika a Barlangfürdő fejlesztését és szolgáltatásainak bővítését tartalmazza. A projekt összköltsége 3,3 milliárd forint lett volna.

Bukott ügy, pedig korábban éppen arról beszélt a fideszes városvezetés, hogy kormányzati támogatással milliárdok özönlenek majd Miskolcra, Miskolctapolcára. Azt is mondták, ezekből a pénzekből át lehet majd alakítani, újra meg lehet nyitni az évek óta zárva tartó strandot, s kiegészítve más beruházásokkal, igazi turisztikai attrakcióvá lehet tenni a városrészt. A Fidesz 2010-es kampányában is hangsúlyos elemet kapott Miskolctapolca ügye, akkor azt állították, minden baj oka az előző, szocialista városvezetés, ha Miskolc a Fideszt választja, s a kormánnyal „megegyező színű” városvezetés jön létre, lesz pénz mindenre.

Nos, a narancsos színek már több mint két éve megegyeznek, az állami pénz mégsem özönlik Miskolctapolcára (pedig a kampány során, miskolci látogatásán maga Orbán Viktor is milliárdos nagyságrendű támogatásokat ígért). Most, hogy még a strandfejlesztési tervek nélkül benyújtott pályázat is elbukott, a fideszes városvezetésnek mindenképpen mondania kellett valamit. Ez sikerült is, íme: „Az előre eltervezett ütemterv szerint halad Miskolctapolca városrész fejlesztési koncepciójának kidolgozása. Ennek eredményeképpen 2012. szeptember közepe után – már az engedélyes tervek birtokában – igen rövid határidőn belül kezdődhetnek a konkrét fejlesztések a strandon, a Barlangfürdőben, az ősparkban és a feltárt kolostor területén. Tapolcán lesz strand, Tapolcán megszüntetjük a méltatlan körülményeket!”.

Természetesen semmiféle engedélyes tervek nem születtek szeptember közepére. Azok ugyanis most, január elején is engedélyre várnak, ráadásul arról, mi szerepel bennük, nem is nagyon akarnak beszélni az illetékesek. Az Észak-Magyarország éppen a napokban nyomozott az ügyben, szóvá is tették, hogy közpénzből előkészített beruházásról van szó, vajon miért is kell ebben ez ügyben titkolózni? Azt azért megtudták, hogy a most engedélyezés alatt álló tervek azok a tervek, amelyekkel a város a kormányhoz akar fordulni állami támogatásért.

Azt is sikerült kideríteniük (noha ez ügyben hivatalosan senki sem nyilatkozott nekik), hogy a korábbi, uniós pályázatra benyújtott (és kudarcot vallott) nagy volumenű elképzelések nem szerepelnek a most engedélyeztetésre benyújtott tervekben. Az ökoturisztikai rész teljesen kimaradt belőle, csak az őspark, a fürdő és a barlangfürdő fejlesztése szerepel benne. Egy városi nagy strand tervei ezek, az Aradi sétánytól északra fekvő területre, élménymedencékkel, nagy vízfelülettel, szaunaparkkal.

Az viszont más kérdés, hogy honnan lesz pénz, s lesz-e a több mint 1 milliárd forintos fejlesztésre – jegyzi meg az Észak-Magyarország.

Augusztus 10.
Sem Csöbör Katalin fideszes országgyűlési képviselő, sem párttársai nem voltak hajlandók egy séta keretében megtekinteni az elmúlt évek miskolci beruházásait. Pedig a szocialisták szívesen invitálták őket. Dr. Varga László országgyűlési képviselő és Földesi Norbert, az MSZP miskolci önkormányzati frakcióvezetője augusztus 8-án jelentette be: augusztus 10-én, 9 órakor, a Városház téren várják egy kis bemutató bejárásra Csöbör Katalint és azokat a fideszes képviselőket, akiknek fogalmuk sincs, mi minden épült a szocialista városvezetés idején.

Az ügy előzménye, hogy Csöbör Katalin az azt megelőző héten a törvényhozás féléves munkáját értékelő sajtótájékoztatóján a korábbi szocialista városvezetés által felvett hitelekkel kapcsolatban azt kérdezte: hová lett a felvett 30 milliárd forint? Milyen célokra fordították ezt az összeget?

Nos, fejlesztésekre. A 30 milliárd forint (ami valójában 26,1 milliárd) ugyanis a pályázati önrészek finanszírozásához kellett, az elnyert összegekből 2002 és 2010 között összesen 112 milliárdnyi forint értékben hajtottak végre beruházást a városban. Ebből a pénzből épült meg többek között a Jégcsarnok, a Kemény Dénes Sportuszoda, ebből újították fel a sportcsarnokot, az akkori Ady Endre Művelődési Központot, építették át Művészetek Házává a volt Béke Mozit. Nyertek pénzt a DVTK-stadion napos oldali lelátója és a Szinva terasz megépítésére, a Hősök tere újjá varázsolására. Díszburkolatot kapott a Kazinczy utca, négysávos lett a Corvin utca. Térségi Diagnosztikai Szűrőcentrum épült az akkori Semmelweis Kórházban, új épületszárnnyal gazdagodott a Ferenczi Szakközépiskola. Bővítették a Diósgyőri és Avasi Gimnáziumokat, műfüves labdarúgópályákat építettek az óvodás és iskolás gyerekeknek. Fejlesztették a Barlangfürdőt és a Diósgyőri Várfürdőt, felújították a miskolci panelépületek 1/3-át.

Ezeket, és a fenti felsorolásból kimaradt egyéb beruházásokat mutatták volna be a szocialisták a tájékozatlan fideszes képviselőnek, ha Csöbör Katalin elfogadja dr. Varga László és Földesi Norbert meghívását. De nem tette.

Ehelyett viszont közleményt adott ki, s ott folytatta, ahol előző héten abbahagyta. Azt állította például, hogy a városnéző séta felajánlásával „a miskolci szocialisták megint trükköznek, és komolytalan akciókkal próbálják átejteni a miskolciakat”. Hozzátette, hogy az MSZP-seknek „eszük ágában sincs elszámolni az általuk felelőtlenül felhalmozott adóssággal”.

A magas szintű vitakultúráját villogtató képviselő azzal zárta a közleményt, hogy a szocialisták ne akadályozzák a munkájukat, és a „személyeskedő, komolytalan, happening-szerű akcióiktól” kíméljék meg őket.