Börtönökből kicsempészett spermával termékenyítenek meg palesztin asszonyokat

Egy művi megtermékenyítéssel foglalkozó palesztin orvos azt állítja, hogy izraeli börtönökből kicsempészett spermával termékenyíti meg palesztin foglyok feleségét, és már öt nő esett teherbe ily módon. Az izraeli börtönhatóságok lehetetlennek, független szakértők és a palesztin elítéltek ügyvédei viszont lehetségesnek tartják az eljárást.

Szalim Abu Khaizaran, a nábluszi Razan Termékenységi Klinika orvosa azt állítja, hogy eddig negyven adag spermát gyűjtött be izraeli börtönökben raboskodó palesztinoktól, és 22 feleséget vetett alá művi megtermékenyítésnek, közülük öt esett teherbe, és egy már világra is hozta gyermekét. A minták szállítási nehézségei miatt az eredményességi ráta alacsony a nyugati klinikákéhoz képest, ahol ideális körülmények között minden negyedik eljárás sikeres.

Az orvos térítésmentesen

ajánlja fel szolgáltatását a foglyokkal és feleségükkel való szolidaritásból. A feleségek szenvednek, és magányosnak érzik magukat, hiszen férjük hosszú időt tölt rács mögött, némelyikük az egész életét, ezért az asszonyok nagyon vágynak gyermek után, aki értelmet adhat az életüknek – mondta Khaizaran. Az izraeli börtönök nem biztosítanak lehetőséget intim együttlétre a házastársaknak, és az évek múltával a feleségeknek egyre kisebb az esélyük a teherbe esésre.

 

Bár a sajátos körülmények miatt az orvos nem tudja kétséget kizáróan bizonyítani az apa személyazonosságát, elmondása szerint a megtermékenyítés mindkét fél beleegyezésével történik.

Az érintettek hozzátartozói nem árulják el, hogyan csempészik ki a spermát a börtönökből, nehogy tippeket adjanak a hatóságoknak a jövőbeni hasonló kísérletek meghiúsításához. Azt azonban elmondták, hogy az anyagot többnyire szemcseppentőkbe rejtik. Az egyik rabfeleség elárulta, hogy férje a spermát egy ruhadarabba rejtette, amelyet módja volt átadni egyik látogatójának, majd a mintával a klinikára siettek lefagyasztás céljából, de az eljárás így is négy órán át tartott.

Az izraeli börtönhatóság szóvivője valószínűtlennek nevezte a történetet a börtönök szigorú őrizetére és a rabok rendelkezésére álló eszközök szűkösségére tekintettel. Az AP által megkérdezett független, amerikai szakemberek azonban járhatónak tartják az utat, mert a spermiumok akár több órán át is képesek életben maradni az emberi szervezeten kívül, és a megtermékenyítéshez „elég néhány életerős spermium”. Egy átlagos minta 40 millió ondósejtet tartalmaz, és még órák múltán is több millió marad életben.

A palesztin elítéltekhez bejáró ügyvédek „nehéznek, de nem lehetetlennek” nevezték a sperma kicsempészését az izraeli börtönökből. A foglyokat ugyan üvegfal választja el a látogatóktól, de például a kisgyerekeket megölelheti az apjuk, és megeshet az is, hogy egy-egy börtönőr szemet huny – mondták.

Az izraeli börtönökben jelenleg mintegy 4500 palesztin raboskodik olyan bűncselekményekért, amelyek kődobálástól izraeli civilek megöléséig terjednek.

Saját bevallása szerint a Razan klinikán végzett eljárás eredményeként egyhónapos terhes a férjétől a 38 éves Rimah Szilavi, akinek házastársát, a jelenleg 55 éves Oszamát 22 éve ötszörös életfogytiglanra ítélték egy izraeli és három kollaboránsnak mondott palesztin megöléséért.