A belvárosi mélygarázsépítés az eredeti helyszínen nem járt volna hasonló kockázattal. Először ugyanis e garázst a miskolci városháza elé, a Szent István térre tervezték, nem pedig a legfontosabb közintézménytől jóval távolabb eső utcába. A város 2009-ben 4,3 milliárd forint uniós támogatást nyert a Miskolc Belváros Rehabilitációs Programra, amely az Integrált Városfejlesztési Stratégia (IVS) első ütemének tíznél több projektjét finanszírozta. Ennek keretében tehermentesítették a belváros közlekedését, nyitották meg sétánnyal a Szinva medrét, bővítették tekintélyt parancsoló oszlopcsarnokkal, ügyfélfogadó térrel a városházát. A program részeként épült volna a mélygarázs, felerészben Miskolc parkolási cége, a Régiópark Kft. és az EU finanszírozásával.
A 2010-es önkormányzati fülkeforradalom azonban nemcsak az addig két cikluson át kormányzó szocialistákat és Káli Sándor polgármestert sodorta el, de a projektet is. A fideszes Kriza Ákos polgármester és a közgyűlési többség indulásból megfúrta a beruházást. Rostás László főépítész helyszínmódosítást jelentett be arra hivatkozva, hogy az Országos Tervtanács (OTT) elutasította a terveket. A Narancs megkeresésére a projekt előkészítésében részt vevő egyik szakértő ugyanakkor azt mondta, az OTT nem foglalkozott a mélygarázzsal, mivel az felszín alatti létesítmény, legfeljebb a felhajtóját véleményezhette volna. De erre sem került sor. Az OTT-nek a Szent István tér rendezésével kapcsolatban volt észrevétele, a tervvariációk továbbgondolását javasolta. A tanács tehát nem a mélygarázs, hanem a Szent István tér környezetének megújítására vonatkozó engedélyezési tervet utasította el.
A jogerős építési engedély rendelkezésre állt, a kivitelezőt is kiválasztották, az új fideszes városvezetés azonban mindenáron újat akart, ezért állította le a beruházást. Az IVS-2-ben szereplő Patak utcai térrendezési tervekre hivatkozva a mélygarázsépítést oda helyezték át. Nem számított, hogy az IVS-2-ben a Patak utca mélygarázs nélküli rendezése szerepelt (még ha a város szabályozási tervében mélygarázs építésére kijelölt egyik helyszín volt is); a területet ligetes, díszburkolatos térré tervezték átalakítani. Az új vezetés annak ellenére ragaszkodott a Patak utcához, hogy az ott futó távhővezeték miatt az eredetinél (175) kevesebb, összesen csak 130 parkoló kialakítására van lehetőség. A Szent István térnek az az előnye is megvolt, hogy a felszíni rendezés során 5-7 ezer főt befogadó, rendezvények megtartására alkalmas közteret alakítottak volna ki, amire már régóta igény mutatkozott a városban. (A térrendezésre nettó 125 millió forintot fordított volna a város.) A Patak utcai helyszín további hátránya, hogy épületet kellett bontani, fenntartása pedig a gépi szellőztetés miatt drágább lesz, mivel kétszintes létesítménynek készül, szemben az egyszintesre tervezett Szent István téri garázzsal. Mindezeket figyelembe véve a Patak utcában várhatóan nem lesz elég a városháza előtti mélygarázsra elkülönített nettó 410 millió forint.
Rostás László 2011. januárban úgy nyilatkozott, márciusban indulhat az építkezés, szeptemberre szeretnék használatba adni a létesítményt. Nem így történt: a földmunkákat másfél évvel később kezdték. Az elhúzódó közbeszerzési eljárás után az új kivitelező, az Adeptus-H Zrt. 2012. augusztusban foglalta el az építési területet. (A cég nevében a H betű a 2009-ben a társaságot megvásároló tulajdonost, az Apáthy család érdekeltségébe tartozó Hídépítő Zrt. cégét, a Hídtechnika Kft.-t jelöli.) Akkor azt ígérték a városnak, hogy 2013 januárjában nyithat a mélygarázs – ám jelenleg csak a feltúrt, elhagyott munkaterületet látni befagyott munkagödrökkel, szanaszét heverő építési anyagokkal, törmelékkel.
A kivitelezők gyorsan szembesültek azzal, hogy a víz ott is előtör, ahol nem várták – ami aligha tekinthető parajelenségnek az ott futó Pece patak miatt. Perecsényi Attila, a Régiópark Kft. ügyvezetője azt mondta, mivel a vízzáró agyagréteg síkja a valóságban nem mindenhol egyezik a talajmechanikai szakvélemény előrejelzésével, szükségessé vált a mélyalapozási munkarész módosítása. Ez kiegészítő közbeszerzési eljárást követel meg, ami három hónapot vehet igénybe. (A beruházás miatt eredménytelenül kerestük az Adeptus-H Zrt.-t. Az önkormányzattól szintén nem kaptunk választ kérdéseinkre az év eleji szabadságolás miatt – Zs. P.) Pásztor Imre, a Miskolc Holding Zrt. kommunikációs vezetője az Észak-Magyarországnak azt mondta, nem kell áttervezni a beruházást. Arra a kérdésre, hogy többe kerül-e így a városnak a mélygarázs, valószínűleg igennel válaszolt.
A Narancs által megkérdezett városházi források a pótmunka költségét legalább százmillió forintra becsülik. Ezt a kivitelező nyilvánvalóan nem vállalja át – hiszen a tervezés a megbízó feladata volt; ráadásul az is többletkiadást okozott neki, hogy idő előtt le kellett vonulnia a helyszínről, ahová betonkeverő telepet, toronydarut is telepített. Ha azonban nagyon megugranak a költségek, az a beruházás megtérülését is megkérdőjelezi: 600 millió forinttal számolva egy parkolóhely költsége túllépi a 3 millió forintos értékhatárt. A napilap azt is felvetette, nem okoz-e problémát, hogy a mélygarázs még a belvárosi rehabilitáció első szakaszának beruházása, amit már rég le kellett volna zárni. Perecsényi Attila kitérő válaszában új időpontot jelölt meg: a mélygarázs építésének szerződésben rögzített befejezési határideje 2013. október 20. mancs.hu