Több hagyományos magyar sikersportág is veszélyben volt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó testületének ülésén, amelyen a grémium a 2020-as ötkarikás játékok programjáról döntött – derül ki a Népszabadság birtokába került dokumentumból.
A társaság úgy határozott: a birkózás eltávolítását javasolja a közgyűlésnek. A hír nem csupán idehaza váltott ki heves reakciókat – korábbi klasszisok, továbbá orosz, amerikai, iráni sportvezetők tiltakoztak a felvetés ellen. Az érintettek rendre megemlítették, hogy a birkózás az ősi sportágak egyike. Nem csupán az 1896-os athéni vetélkedő, hanem az ókori játékok óta szerepel a menüben.
A vonatkozó jegyzőkönyvből kiderül: fő riválisa sem panaszkodhat a tradíciók hiányára. A Pierre de Coubertin, a NOB alapítója által megálmodott öttusa is helyet kapott a veszélyeztetettek – megannyi tényező vizsgálata alapján készülő – listáján, amely egyébként megdöbbentő újdonsággal is szolgált.
Úgy tetszik, a kajak-kenu is a kiesés szélére sodródott, de e tekintetben az angol nyelvű szöveg nem ad világos magyarázatot. A szavazást részletező dokumentumban a canoe szó tűnik fel. A sportágak közül a szlalomszámot (canoe slalom), illetve a síkvízi versenyt (canoe sprint) is jelölheti a megnevezés. Mi több, az sincs kizárva, hogy az egész sportágról szavaztak.
Igaz, a voksolás azt mutatja: a kajak hamar megmenekült, de az ötösben helyet kapni is erős figyelmeztetés. (Az említett sportágak mellett a gyeplabda és a taekwondo állt a célkeresztben.) Egyébiránt a történtek ismeretében érthető az is, hogy a kajakszövetség elöljárói miért próbálkoznak új számokkal, miért tűzték műsorra a látványos kétszáz méteres futamokat, és miért tesztelik a váltóviadalokat a világversenyeken.
Bár ezúttal a birkózás maradt alul, a „forgatókönyv” jelzi, ha a sportági lobbi elég erősnek mutatkozna, akkor az öttusa lehetne az áldozat. Érdekesség, hogy olyan doppingügyekkel szépen terhelt sportágak, mint a súlyemelés vagy a kerékpár, szóba sem kerültek, azaz „túlélik” a botrányokat.
Azt fontos megjegyezni, hogy a végrehajtó bizottságban nem befolyás nélküli, kvázi hivatalnokok üldögélnek. A testület tagjai a legbefolyásosabb sportvezetők közül kerülnek ki. A grémium elnöke Jacques Rogge, a NOB első embere. A tagok között fellelhető a német Thomas Bach és a brit Craig Reedie. Helyet kap a nagy hatalmú társaságban Szergej Bubka, az ukránok korábbi rúdugró fenoménja, ifjabb Juan Antonio Samaranch, a szervezet legendás spanyol elnökének a fia, vagy a svájci René Fasel, a jégkorongszövetség vezetője.