Részlet a parlamenti vizsgálóbizottság jegyzőkönyvéből:
(A356-7/2010-2014.)
Jegyzőkönyv*
az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság
A 2002 és 2010 között és különösen 2006 őszén az állam részéről a politikai szabadságjogokkal összefüggésben elkövetett jogsértéseket vizsgáló albizottsága
2010. szeptember 6-án, hétfőn, 9 órakor
a Képviselői Irodaház I. emelet III. számú tanácstermében
megtartott üléséről
ELNÖK: Ezredes urat azzal tudom megnyugtatni, hogy mi bekértük az összes ezzel kapcsolatos iratot a rendőrségtől, és a titkos iratok titkosítása is megszűnt, tehát nincs akadálya annak, hogy bármiről egészen nyugodtan beszéljen. Nekünk nincs információnk olyan műveleti tervről, műveletirányítással kapcsolatos dokumentumról, amelynek a titkosítása ne szűnt volna meg, viszont rendelkezésünkre áll számtalan olyan, ahol a titkos minősítés megszűnt, ezeket a rendőrségtől kaptuk meg. Miután általánosságban szűnt meg a titkosság, ezért önnek lehetősége van ezekről nyilatkozni.
MAJOROS ZOLTÁN rendőr ezredes: 2006. szeptember 18-án a Rendészeti Biztonsági Szolgálat műveletirányítójaként reggel 5 órakor kezdtem a szolgálatot. Az volt a feladatom, hogy a szeptember 17-én a Kossuth téren a bejelentés nélküli tüntetésen megjelent csoportosulások miatt a különböző megyékből berendelt rendőri erők laktanyai kezelését végezzem el. Hozzám tartozott ezek fogadása, pihentetése, szolgálatba állítása, élelmezése és a szolgálati feladatokra való felkészítése.
A hajnali órákban berendeltek jó néhány megyei rendőr-főkapitányságon szolgálatot teljesítő URH-s járőrt azzal a feladattal, hogy vonuljanak Budapestre, közelebbről a Rebisz laktanyájába, és mint tartalékerők szükség esetén a Rebisztől kivezényelve a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak a Kossuth téren biztosítási feladatot ellátó erőit erősítsék meg. Ez a rendőri állomány a főváros körül lévő megyékből érkezett és közülük 47 fő volt a Rebisz laktanyájában elhelyezve. Ez a társaság nem lett igénybe véve, és 13 óra 40-kor, az ebédeltetésük után leléptetésre került.
Szeptember 18-án délután a Rendészeti Biztonsági Szolgálat állományából rendőri alegységek kerültek kirendelésre azzal a céllal, hogy a BRFK biztosító erőit megerősítsék. Ezek közül az Országgyűlés Képviselői Irodaházának a védelmére Nagy Miklós őrnagy, akkori osztályvezető vezetésével három támogató kommandós csoportot küldtem ki azzal a feladattal, hogy ha Oroszországból megérkezik Gyurcsány Ferenc úr, a Magyar Köztársaság akkori miniszterelnöke, akkor az ő mozgását, biztonságát az épület őrségével közösen garantálják és oldják meg. Ez a három csoport rendben és időben meg is érkezett a Képviselői Irodaházhoz.
A délutáni órákban a nappali szolgálattól kiküldésre került négy bevetési csoport a Kossuth Lajos térre az ott lévő BRFK-erők megerősítésére, biztosítási feladatok ellátására. Tudni kell, hogy akkor a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Kossuth teret a Parlament épületétől meghatározott távolságban fémkordonnal zárta, s a kordonrács és a Parlament épülete között élőerősorfal-szolgálatot alakított ki.
Ezen a napon délután a szeptember 18-án keltezett 5/2006-os ORFK főkapitány-helyettesi intézkedés alapján csapatszolgálati továbbképzési feladatokra berendelésre került a Rendészeti Biztonsági Szolgálat laktanyájába két megyei század, egyrészt a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei ideiglenes csapaterős század 6 plusz 88 fővel – ennek a parancsnoka Vincze Csaba alezredes volt -, másrészt a Baranya megyei század ugyanilyen erővel, azaz 6 plusz 88 fővel, és délután 16 órára be is érkeztek a laktanyába. Nekem az volt a feladatom, hogy ezt a két századot egy kötelékrendezés keretében ellenőrizzem le, ellenőrizzem le a hadrafoghatóságukat, a harckészségüket, az állomány felszerelését, és egyfajta képzés keretében készítsem fel őket egy esetleges csapatszolgálati feladatra. Az ellenőrzés során megállapítottam, hogy egyik megyei századnál sem volt gázálarc. A Baranya megyei századból 16 főnek nem volt sisakja, 17 főnek nem volt hosszított gumibotja, csak rövid rendőrbottal rendelkezett. A hiányosságokra rákérdezve azt a választ kaptam, hogy nem rendelkeznek ilyen felszereléssel. A hiányosságokat jelentettem az elöljáróimnak, a közbiztonsági igazgatónak, a bevetési parancsnokság parancsnokának, valamint a Rendészeti Biztonsági Szolgálat parancsnokának.
Egy esetleges feladatra történő felkészítésük, eligazításuk után és a képzésre való készülés előtt a szokásoknak megfelelően étkeztettük őket, majd kaptam a parancsot, hogy a Borsod megyei századot azonnal irányítsam a Kossuth térre az ott biztosítást végrehajtó BRFK helyszíni parancsnok alárendeltségébe. A helyszíni parancsnoki, illetve a BRFK biztosításparancsnoki feladatokat dr. Lapid Lajos dandártábornok, az akkori főkapitány közbiztonsági helyettese látta el. A Borsod megyei század meg is érkezett a Kossuth térre, amit a századparancsnok jelentett nekem.
Én nem tudtam azokról a folyamatokról, amik ott zajlottak, nem ismertem a BRFK ebbéli felkészültségét, nem láttam a terveket. Mindössze annyit tudtam, hogy a gyülekezésről szóló törvény rendelkezéseit figyelmen kívül hagyva megjelent ott egy nagy létszámú tüntető csoportosulás, amely tüntető csoportosulás tevékenységét választási gyűlésként értékelte a Budapesti Rendőr-főkapitányság vezetése. Ez rendkívül érdekes volt számomra. Azt tudni kell, hogy akkor is választási időszak volt, és az akkori jogszabályok nem adtak kellő eligazítást a rendőri vezetők számára.
A Baranya megyei századot pihenőkörletben helyeztem el.
ELNÖK: Mennyiben volt ez eltérő a korábbi gyakorlattól?
MAJOROS ZOLTÁN rendőr ezredes: Abszolút eltérő volt a korábbi gyakorlattól, mert mindig a gyülekezésről szóló törvény rendelkezéseit vettük figyelembe. Ennek a 14. §-a egyértelműen fogalmaz, illetve a törvény meghatározza, hogy milyen tevékenységi körök tartoznak ennek keretébe. Viszont a választási jogról szóló törvény azt mondja, hogy a választás időszakában végezhetnek ilyen jellegű tevékenységeket, amelyek nem tartoznak rendőri bejelentés alá, illetve nem tartoznak a gyülekezésről szóló törvény hatálya alá.
A Borsod megyei századparancsnok visszajelentéséből azt a tájékoztatást kaptam, hogy a téren egy ezer főt is meghaladó nagy létszámú tömeg található, akik folyamatosan a kormány lemondását követelik, kormányváltást követelnek. Ennek keretében lettek ők a kordonszolgálatba, a sorfalszolgálatba felállítva. A parancsnok jelentése szerint a tömeg létszáma közben oly mértékben megnövekedett, hogy már nem fértek el a részükre biztosított területen, amit a kordonrácsoktól a Földművelésügyi Minisztérium felé eső területen jelöltek ki számukra. A tömeg elkezdte a kordonrácsokat bontani, amit a rendőrök természetesen megakadályoztak. Egy személy átmászott a rácson és rátámadt a Borsod megyei század egyik rendőrére. Ezt a személyt elfogták és előállították. Ennyi volt az ismeretem a történésekről.
Tudni kell, hogy a Rendészeti Biztonsági Szolgálatnál az események ellenére semmiféle készültséget nem rendeltek el. Gyakorlatilag hétköznapi szolgálatot láttak el a rendőrök, illetőleg a hivatali munkaidő szerint 16 órakor befejezték a munkájukat a bent dolgozó szolgálatvezetők, raktárosok, és lakásukra távoztak. A parancsnok úr, illetőleg a közbiztonsági igazgató úr 19 óra körül befejezte a szolgálatát, és szintén a lakására távozott. A közvetlen elöljáróm volt akkor a közbiztonsági igazgató úr, aki azt az utasítást adta számomra, hogy gondoskodjam a rendőrökről, akik szolgálatban vannak, kísérjem figyelemmel a szolgálatukat, és amennyiben befejeződött a közterületi tevékenységük, akkor intézkedjem a pihentetésükről, vagy leléptetésükről, vagy a normális napi szolgálatról, illetőleg a megyei századok további tevékenységét úgy szervezzem meg, ahogy az az 5/2006. főkapitányi intézkedés meghatározta. Én ezeket tudomásul vettem, más információt nem kaptam, és nem is volt tudomásom ilyenről. Tekintettel arra, hogy érzékeltem, miután már néhány éve vagyok a rendőrségnél, és már néhány feladatot végrehajtottam, hogy valami probléma is lehet, ezért utasítottam az ügyeletes tisztet, valamint a szállító osztályunk vezetőjét, hogy a harcjármű alosztály vízágyú kezelésére kiképzett állománya helyezzen üzemkésszé egy vízágyút.