Izgalmas változások mutatkoznak a legnépszerűbb magyar városok legfrissebb turisztikai rangsorában. Az nem meglepetés, hogy az élen továbbra is Budapest és a jelentős fürdővárosok – Hévíz, Hajdúszoboszló – illetve a Balaton nagyvárosai – Siófok, Balatonfüred – szerepelnek. Látványosan nagyot ugrott ugyanakkor Győr idegenforgalma – igaz, nem a klasszikus kiránduló, városlátogató turisták húzták felfelé a számokat.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrégiben jelentette meg a kereskedelmi szálláshelyek 2012. évi előzetes statisztikáit, amelyek a 2011-es rekordév eredményeit is meghaladják. A KSH előzetes adatai alapján 2012-ben a vendégek 55 százalékát (4, 5 millió főt), illetve a vendégéjszakák 57 százalékát (12, 3 millió éjszakát) a tíz legnépszerűbb város kereskedelmi szálláshelyein regisztrálták, a lista élén szereplő húsz település pedig az összes vendégéjszaka kétharmadát adta.
A kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszaka-száma alapján megállapított sorrendben 2011-hez képest újdonság, hogy Zalakaros a 9. helyről a 8. helyre került, valamint Győr bekerült a toplista 10. helyére. Az összes vendégéjszaka-szám Győrben negyedével, Budapesten 10 százalékkal nőtt 2011-hez viszonyítva.
A belföldi turizmus területén is tapasztalható „mozgás”: Zalakaros a 6. helyről az 5. helyre, Gyula pedig a 9. helyről a 6. helyre lépett előre a 2011-es sorrendhez képest. A Pénzcentrum.hu meg nem erősített információi szerint a győri növekedés hátterében nem elsősorban a klasszikus turisztikai szolgáltatások, látnivalók iránti érdeklődés növekedése áll, hanem az, hogy az Audi-gyár munkatársait győri szállodákban szállásolták el. A vendégéjszakák számának bővülése a tíz, belföldiek körében legnépszerűbb város közül Gyula (+20%) és Siófok (+16,6%) esetében volt a legjelentősebb.
A kereskedelmi szálláshelyet igénybe vevő külföldiek körében a 2011-es sorrendhez képest Győr a 8. helyről a 7. helyre lépett előre. A vendégéjszakák száma a tíz, külföldiek körében legnépszerűbb város közül Győr (+36%), Zalakaros (+28%), Budapest (+12,9%) és Balatonfüred (+12,8%) esetében nőtt számottevő mértékben az előző évhez képest.
A külföldi vendégéjszakák száma alapján legnépszerűbb tíz település elsődleges küldőországa – Sárvár kivételével, ahol a csehek és az osztrákok szálltak meg legnagyobb arányban – Németország volt a KSH 2012. évi előzetes adatai szerint. A fővárosban az Egyesült Királyság és Olaszország, a fürdővárosokban és a Nyugat-Dunántúlon a szomszédos és közeli országok, elsősorban Ausztria és mellette Csehország, Lengyelország, Oroszország, Románia és Ukrajna lakói fordultak meg legnagyobb.