A D-vitamin-hiány megszüntetésével a magyarok halandósága 7-10 százalékkal csökkenne, az átlagéletkor pedig 2-3 évvel nőne – hívja fel a figyelmet a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT) a II. D-vitamin nap alkalmából.
Kezdjük el szedni
Megdöbbentő adat, hogy a magyarok több mint kétharmada szenved D-vitamin-hiányban tél végére. Az egészségügyi szakemberek szerint a D-vitamin megfelelő pótlásával Magyarországon az átlagéletkor két-három évvel emelkedhetne. A D-vitamin-hiány által legveszélyeztetettebb csoportok a terhes nők, a gyerekek és az idősek.
A megfelelő D-vitamin adagolás nemcsak a csontritkulás kezelésében, hanem számos egyéb szakterületen jelentős pozitív eredményekkel kecsegtet, mondta el a MOOT elnöke Dr. Szekeres László. Jelenleg nem kötelező D vitamint adni senkinek, a jelen kezdeményezés célja ezért éppen az, hogy az emberek saját indíttatásból kezdjék el megfelelő mennyiségű D vitamin bejuttatását szervezetükbe. D-vitamin pótlásban most csak a csecsemők egy éves korig és a csontritkulásban szenvedő, jellemzően idősebb betegek részesülnek.
Az emberi szervezetnek nagyjából napi 4000 nemzetközi egység (NE) D3-vitaminra van szüksége. Ma már vannak olyan termékek, amik recept nélkül is kaphatók, de a legtöbb receptköteles. Sokan azért nem szednek D-vitamint, mert tartanak az esetleges túladagolástól. Dr. Szekeres elmondta, hogy az általuk ajánlott 1000-2000 NE D vitamin csupán ötöde annak a mennyiségnek, amely fölött az adagolás „egy kicsit veszélyes lehet”. Az ajánlott napi mennyiség bevitelének csak előnyei vannak, nincs semmilyen kockázata még egy makkegészséges ember számára sem, aki nem szenved D vitamin hiányban. Hozzátette, hogy a D-vitamin bevitele a nyári hónapok kivételével folyamatosan, nemcsak kúraszerűen ajánlott, mert ebben az időszakban sem napsütés által, sem táplálékkal nem vihető be a kellő D-vitamin mennyiség.
Sokat nyerhetnénk vele
Bár a D-vitamin egy olcsó készítmény, ami személyenként nem jelent nagy összegű kiadást, de mivel nagyon sok embert érint, ez komoly milliárdokat jelentene a finanszírozónak, ha a pótlását a jelenleginél nagyobb mértékben kívánná támogatni, mondta Dr. Szekeres. De az a nyereség, amit ezzel el lehetne érni, felbecsülhetetlen, hangsúlyozta. Egészségügyi szakemberek számításai szerint a D-vitamin hiányának megszüntetésével a magyarok halandósága 7-10 százalékkal csökkenne, az átlagéletkor 2-3 évvel nőne.
A szükséges D vitamin érték elérése 26 százalékkal csökkentené a csípőtáji törések, 78 százalékkal a gyermekkorban kialakuló egyes típusú cukorbetegség, 35 százalékkal a rákos megbetegedések, és jelentős mértékben az influenza kockázatát. Kevesebb lenne a magas várnyomású,a depressziós és az Alzheimer kóros betegek száma is és csökkenne az infarktus és a stroke előfordulása.
Jelenleg évente 3 milliárd forintos megtakarítást érhető el a csontritkulásos betegek ellátásán a támogatott gyógyszereknek köszönhetően, egy, a MOOT által készített OEP adatbázison alapuló tanulmány szerint. Az adatok azt mutatják, hogy a csontritkulás miatt gondozott betegek között egyértelműen csökkentek a törések előfordulásai, míg életkilátásai jobbak voltak,mint a nem gondozott betegeké.
Az osteporosis ellátórendszer kiépítése 2000-ben kezdődött Magyarországon. A betegség kezelése több lábon áll, a bázis kezelés része a megfelelő kálcium és D-vitamin pótlás és a megfelelő fizikai aktivitás. Erre épül rá a csontritkulás elleni gyógyszer. Dr. Szekeres kiemelte, hogy amikor az addig 90 százalékos támogatás 70 százalékra csökkent 2007-ben, a betegek több, mint fele már nem tudta kifizetni a magasabb árat a gyógyszerekért, ami tükröződött mind a törési, mind az életkilátásokra vonatkozó adatok romlásában abban az évben.
A D-vitamin-hiány egy olyan civilizációs megbetegedés, melynek oka a megfelelő mennyiségű UV-B sugárzás hiánya. A D-vitamin a D-hormonnak az elő anyaga, melynek hiányában a csontok törékenysége fokozódik, az esések száma megnő, az immunrendszer károsodik, a szív és érrendszer működése romlik, a depresszió hajlam nagyobb, és számos rákos megbetegedés kockázata is fokozódik. Gyermekkorban a csontok fejlődése mellett a megfelelő immunválasz kialakulásához és sok felnőttkorban jelentkező betegség megelőzéséhez elengedhetetlen a megfelelő D-vitamin-pótlás.
Télen különösen fontos
„A napfény hatására az emberi szervezetben termelődő „D-vitaminnak” nevezett anyag valójában nem is egy egyszerű vitamin, hanem egy hormon „előanyaga”, amely más hormonokra, illetve a szervezet legalább harminc sejttípusára hat közvetlenül. Ennek tükrében igazán aggasztó, hogy a lakosság a szükségesnek tartott D-vitamin alig 2-4 százalékához jut hozzá” – mondja Dr. Takács István, a Magyar Prevenciós Orvos Társaság elnöke a Szabad Földnek.
Ezen az éghajlaton ősztől tavaszig a napfény eleve nem képes elegendő D-vitaminhoz juttatni a szervezetet, a D-vitaminban gazdag ételek – például bizonyos tengeri halfajták – fogyasztása pedig Magyarországon a nullához közelít. Tény ugyanakkor az is, hogy a tőlünk délebbre lévő országok lakosságának is legalább 60 százaléka érintett a problémában, a modern életmód miatt. A D-vitamin-hiány tehát globális egészségügyi probléma.
A különböző betegségek, mint a máj-, epe-, vagy vesebajok is fokozzák a D-vitamin hiány kialakulásának a lehetőségét. A kor előrehaladtával a bőr szintetizáló képességének csökkenése miatt szintén D-vitamin hiány alakulhat ki, de egyes fogyasztószerek, valamint koleszterinszintet csökkentő és idegrendszerre ható gyógyszerek is hatnak a mennyiségére. A szakemberek azt javasolják, vérvizsgálattal ellenőriztessük állapotunkat, és novembertől márciusig fogyasszunk a vitaminból napi 2000 egységet.
Persze nem mindegy, hogyan és milyen készítményekkel igyekszünk pótolni a hiányt, ezért jó, ha ez ügyben konzultálunk az orvossal. Sok D-vitamint tartalmaz a tojás sárgája, ám naponta legalább 16-18 darabot kellene megenni belőle. A régen alkalmazott ricinusolaj, a tőkehalmáj, vagy a tengeri halak, gyerekeknek a tápszeres italok ugyancsak segíthetik az utánpótlást.
Hazánkban az első D-vitamin napot tavaly, február 23-án tartották, idén február 21-ét, csütörtököt nyilvánították e vitamin napjává. Az első vitaminnap alkalmából egy addig példátlan összefogás eredményeként tucatnyi orvostársaság közös állásfoglalásban javasolta felnőtteknek a jelenleg ajánlott D-vitamin-mennyiség közel tízszeresének a bevitelét a novembertől márciusig terjedő időszakban.
Idén a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság, a Tűzoltó utcai Gyermekklinika, a Magyar Védőnők Egyesülete (MAVE) és a Magyar Primer Prevenciós Orvosi Egyesület írt alá szándéknyilatkozatot arról, hogy közösen lépnek fel a D-vitamin-hiány súlyos egészségügyi következményeinek felszámolásáért, ki-ki a saját területén.