Minden vádlottat felmentett a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsa a tábornokperként elhíresült ügyben – közölte a sonline.hu Somogy megyei híroldal. A felmentés két vádlottat nem érint, mert az ő ügyüket betegség miatt különválasztották.
A katonai ügyészség bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett vesztegetéssel és más bűncselekményekkel vádolt meg katonákat és civileket, akik a vád szerint visszakérték a honvédség beszállítóinak kifizetett közpénz egy részét – idézte fel a sonline.hu. A bíróság viszont nem találta megalapozottnak a vádpontokat.
A vád képviselői tizenkét vádlottra – köztük tábornokokra, főtisztekre, valamint Fapál Lászlóra, a Gyurcsány-kormány egykori honvédelmi államtitkárára – fegyházat, négy vádlottra pedig felfüggesztett börtönbüntetést kértek korábbi vádbeszédükben, indítványozták az ügyben érintett katonák lefokozását, és tizenhárom vádlott ellen több mint kétszázmillió forintnyi vagyonelkobzást javasoltak. Utóbbi ellen a Honvédelmi Minisztérium (HM) jogi képviselője kifogást emelt, ugyanis szerinte erre az összegre a polgári perek fedezeteként lesz szükség.
A bíróság nem látta bizonyítottnak az ügyészség által benyújtott bizonyítékokat, így tizenöt vádlottat felmentett az ellenük felhozott vádak alól. A grémium elutasította a HM polgárjogi igényét is, sőt a minisztériumnak kell kifizetnie a többmilliós ügyvédi költséget is.
A büntetőügy tárgyalása tavaly január 30-án kezdődött a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsán.
A vádirat szerint három dandártábornok – L. I. A. első-, H. A. negyed- és O. J. tizenhatodrendű vádlott – megegyezett abban, hogy a HM általuk vezetett részlegének – ezek a Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatal nemzetközi igazgatósága, a védelemgazdasági főosztály, valamint a Protokoll és Nemzetközi Rendezvényszervező Igazgatóság (2005 áprilisától Nemzetközi Rendezvényszervező Hivatal) – különböző szolgáltatást nyújtó társaságoktól a nekik nyújtott megrendelések fejében a HM által kifizetett összegek egy részét visszakérik.
A vádhatóság szerint az ötletadó az elsőrendű vádlott volt. A cégektől kapott összegből 20 százalékot elkülönítettek a közös költségekre, a fennmaradó részt pedig elosztották. Ez változott, miután a harmadrendű vádlott, N. D. közreműködésével bevonták Fapál László másodrendű vádlottat, aki 2004 decembere és 2006 júniusa között a HM közigazgatási államtitkára volt, és aki az ügyészség szerint a visszaosztott pénz felét kérte, így összességében több millió forintot kapott.
A védők közül korábban, a vádirat ismertetésekor többen is felvetették, hogy noha a vádirat bizonyítékok sorát hozza fel, azok egyetlen ember, a HM Protokoll és Nemzetközi Rendezvényszervező Igazgatósága gazdasági alosztályának vezetésével 2001-ben megbízott dandártábornok, O. J. vallomásán alapulnak. (O. J. szolgálati viszonyát Áder János köztársasági elnök – Hende Csaba honvédelmi miniszter előterjesztésére – méltatlanság megállapítása miatt tavaly májusban megszüntette.)
A katonai tanács az elsőrendű vádlott védőjének, Zamecsnik Péternek a kezdeményezésére korábban tanúként meghallgatta Juhász Ferenc egykori honvédelmi minisztert, aki 2002 májusától 2006. június 9-ig volt a szaktárca vezetője. A szocialista országgyűlési képviselő akkor tagadta, hogy pénzt fogadott volna el. Közölte, nem tudott visszaosztott pénzekről. Arról, hogy whiskysdobozban vitt volna neki pénzt az államtitkár, miként ezt O. J. állította, azt mondta: „népmesei elem”.