Nem Hírcsárda, hanem Portfolio. hu: „meteorológiai szolgáltatási díj” címén minden médiaszolgáltatótól – függetlenül attól, hogy az közöl-e időjárásjelentést és fizet-e azért valakinek – az éves hirdetési bevételének fél százalékát szedné be a kormány. A hibbant ötletet a vidékfejlesztési minisztérium vezette elő és a meteorológiai tevékenységről szóló törvénytervezetbe rejtették.

 

A pénzt az Országos Meteorológiai Szolgálat számlájára kéne befizetni, sőt minden médiacég köteles lenne összesített nyilvántartást vezetni a reklámbevételeiről, amit át kéne adnia ennek az Új Adóhivatalnak.

Igen vicces az indoklás:

A közvélemény pontos és hiteles tájékoztatása elengedhetetlen, hiszen az emberek mindennapi élete, munkája, vagyoni biztonsága, sőt akár az élete is szorosan függ az időjárástól. A meteorológiai változások felismeréséhez, nyomon követéséhez országos mérőhálózatokra, adatfeldolgozó és lokális előrejelző rendszerekre van szükség. Az államnak kötelessége, hogy felvállalja az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető időjárási folyamatokkal kapcsolatos tevékenységet.
Vagyis az időjárás-előrejelzés irtó fontos dolog, tehát állami feladat (bár az nem derül ki, hogy magáncég miért ne végezhetné), ebből logikusan következik, hogy nem az állam fizeti hanem hasraütéses alapon azok, akik a jelentéseket közzéteszik.

A Portfolio kiszámolta, hogy ha egy médiacég bevételeinek fele jön hirdetésekből és és 10%-os árbevétel-arányos profitot tud felmutatni, akkor ez a lépés kábé 2,5 százalékpontos társaságiadó-emelésnek felel meg. De a tipikus médiacég bevételei ennél nagyobb arányban jönnek hirdetésekből, az internetes cégeké pedig majdnem 100 százalékban, profitjuk meg nem nagyon van, így a valós helyzet még sokkal durvább lenne.

Ez annyira irreális, hogy szép lassan próbálom elismételni. A kormány egyszer csak azt mondja, hogy egy teljesen átlagos iparágat erővel államosítani kell, mert a szolgáltatás annyira fontos, hogy az csak na, és az Új Szocialista Magyarországon ilyen fontos dolog egyszerűen nem lehet magánkézben. Az államosítás költségekkel jár, mire a kormány azt mondja, hogy mivel tipikus állami feladatról van szó, a cechet fizesse a magánszektor. Méghozzá úgy, hogy teljesen véletlenszerűen kiválasztják a magángazdaság egy szeletét, és rámutatnak, hogy tessék, fizessenek ők! Az egész dolog olyan, mintha Kerényi Imre és Fekete György együtt találták volna ki egy kezelési szünetben, de próbáljuk meg a játék kedvéért komolyan venni. Ha már ez a modell, akkor miért pont a médiacégek fizessenek, és miért ne azok, akik konkrét üzleti hasznot húznak a jelentésekből, mondjuk az agrárcégek vagy a fesztiválszervezők? Vagy a turisztikai vállakozások. Vagy a szabadban kúrók. cink.hu