A Nikon előszeretettel állítja be magát az állatvilág védelmezőjének, de ennek ellentmondanak a puskákra szerelhető termékeik.
A japán fényképezőgép-gyártó kifejezetten a nagyvadak elejtésére fejlesztette ki új puskára szerelhető távcsövét „Monarch African” néven, mely a marketinganyag szerint „a legjobb választás a veszélyes nagyvadak elejtésére”, de eközben a fotósok számára készült legutóbbi katalógusban a cég magát a „természet szívének” definiálja. „A természet tele van az időtlen szépség olyan pillanataival, melyeket meg kell őrizni mielőtt végképp eltűnnének” – szerepel két jegesmedve fotója mellett.
Rengeteg profi természetfotós használ Nikon terméket a vadállatok lefényképezésére, így nem meglepő, hogy a 2008-as „Wildlife Photographer of the Year” díjat elnyerő Stefano Unterthiner is a vállalat termékeit használja. „Fiatalkorom óta Nikont használok, és mindig úgy tekintettem a társaságra, mint egy a természethez közel álló cégre, de tévedtem. Nem tudom megérteni és nem tudom elfogadni a trófeavadászok támogatását, mely rossz üzenetet küld minden természetszerető fotós számára. A vadont ma jobban kell védeni, mint valaha.”
Az állatvédők kritikája szerint a gazdag nyugati vadászok soktízezer dollárt fizetnek a nagyvadak lelövéséért, és tipikusan a legnagyobb, legszebb példányokat ölik meg. Ez például az oroszlánoknál a falkát vezető a hím, melynek halála esetén egy kóborló rivális veszi át az irányítást, aki azzal kezdi, hogy megöl minden fiatal egyedet. A Scientific American magazin szerint ennek köszönhető az afrikai oroszlánpopuláció utóbbi 30 évben tapasztalt megfeleződése. A japán gyártó vadászati optikáinak többsége az amerikai piacra készül. A cég is érzi tevékenysége támadható voltát, ezért is keresztelték át nemrég Nikon Hunting címen futó weblapjukat Nikon Sport Opticsra. Erről eltávolították a büszke vadászok fotóit, de továbbra is árulnak puskákra csatolható távcsöveket.
Persze nem a Nikon az egyetlen fotós cég, mely vadászoknak is készít termékeket és korábban is fejlesztettek katonai célú eszközöket, de valószínűleg jobban el kellene egymástól választaniuk a termékvonalakat, akár más márkanevet is használva, vagy pedig a PR-katalógusokban nem ritka és veszélyeztetett állatok mellett kellene szerepeltetniük fényképezőgépeiket.