Rohamléptekkel építi le az állam a Miskolci Egyetemet. Elbocsátás, munkaidőcsökkentés, fizetés nélküli szabadság.
„Azt a kulturáliscentrum-szerepet, amelyet az egyetem egy régióban betölt, itt Északon senki és semmi nem pótolná, ha a miskolci univerzitás megszűnne. Az egri főiskola ehhez önmagában nem elégséges, a legközelebbi, debreceni egyetem pedig túl messze van, és egy másik régióban. De lehet, hogy ez a cél: kialakítani itt egy kísérleti Parragh-régiót, hogy aztán az eredményeket siker esetén az egész országban alkalmazni lehessen” – írja Lendvai L. Ferenc filozófiatörténész, a Miskolci Egyetem professor emeritusa a Galamuson.
A megszorítások miatt ugyanis – mutat rá a szerző – „az elmúlt 3 évben a felére csökkent az egyetem financiális támogatása. Így aztán mindenki azon töri a fejét, melyek azok a (természetesen nem-létező) megszorítások, amelyeket még föltétlenül be kell vezetni, úgy, hogy az egyetem azért megmaradjon univerzitásnak. Mert, hogy olyan hírek is fölröppentek (nem a helyi sajtóban, hanem komoly országos hetilapban), hogy az országban majd lesznek univerzitások, és lesznek ún. szakegyetemek, mint például a miskolci. Mármost ez aligha jelenthetne mást, mint hogy a Miskolci Egyetemet visszafejlesztik arra a szintre, ahonnan több évtizede elindult és univerzitássá fejlődött: egy műszaki egyetemmé. Hogy miért lenne ez baj? Azért, mert az egyetemek nem pusztán szakembergyártó üzemek, nem pusztán diplomás munkaerő képzése a föladatuk” – írja a filozófiatörténész, rámutatva az egyetem kulturáliscentrum-szerepe megőrzésének fontosságára.
Lendvai L. Ferenc Parragh-régiós megjegyzése alighanem arra vonatkozott, hogy Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nem titkoltan azonosul azzal a kormányzati állásponttal, miszerint nincs szükség ebben az országban ennyi diplomásra, iparosnak álljon az a gyerek, mert azzal könnyebben el tud helyezkedni (holott köztudott, hogy a diplomás munkanélküliség jóval kisebb, mint az alacsonyabban képzetteké).
A Miskolci Egyetem egyébként éppen kedden közölte, hogy „a múlt évi állami támogatáshoz viszonyítva az idei fenntartói támogatás radikális csökkentése elkerülhetetlenné teszi jelentős állami támogatásos bér- és járulék megtakarítását” az intézményben. Eszerint 1,7 milliárd forintot, öt havi állami támogatásos bért kell kigazdálkodnia az egyetemnek, miután a működési költségvetése 75 százaléka bér és járulék. A működésre fordítható állami támogatás csökkenése pedig eléri a 25 százalékot