Újabb brutális rendőri intézkedés Bács-Kiskun megyében. Ezúttal nem Izsákon, hanem Szentkirályon, ahol hatalmas erejű pofont adott a körzeti megbízott B. Tibornak: a férfi dobhártyája beszakadt, elesett, és zuhanás közben eltörött a karja. Kórházi műtéttel, platina behelyezésével sikerült csak összerakni a csontot.

 

A rendőr által elkövetett bűncselekmény még 2011. nyarán történt, de csak most pénteken hirdetett benne elsőfokú ítéletet Dr. Piegel Zsolt a Kecskeméti Törvényszéken. A pofozkodó rendőr „bántalmazás hivatalos eljárásban büntette” és súlyos testi sértés miatt 1 év 6 hónapot kapott, 2 évre felfüggesztve. Míg az eseményeket egykedvűen szemlélő járőrtársának 500 ezer forintot kell fizetnie. Ha nem teszi ezt, akkor 200 napra vonul börtönbe. Azért született egyébként ilyen sokára ítélet az ügyben, mert új eljárást kellett tartani a Szegedi Táblabíróság döntése után. Az első eljárásban ugyanis bizonyítékok hiányában felmentették a két rendőrt. Egyebek között azért, mert a rendőröktől rettegő sértett nem mert terhelő vallomást tenni első alkalommal a Kecskeméti Törvényszéken. Inkább azt hazudta, hogy „nem emlékszik” hogyan törött el a karja. A megismételt eljárásban azután Dr. Piegel Zsoltnak egyfajta pszichológiai bravúrral végre sikerült rávennie az ezúttal is remegő férfit arra, hogy megismételje a nyomozás során tett terhelő vallomását a két rendőrre. Ez tette lehetővé az elítélésüket.

Tibor „bűne” az volt, hogy az őt napszámosként, szinte rabszolgaként tartó szentkirályi gazdától pénzt kért a munkájáért. Mivel szokása szerint rendesen ittas volt aznap is, ezért még azt is kilátásba helyezte, hogy ha nem kapja meg a jussát, akkor elvágja az idős gazda, D. László nyakát. Ekkor hívta ki a Tibort bejelentés nélkül foglalkoztató gazda a helyi körzeti megbízottat és a társát. Akik egyenesen a disznóól melletti néhány négyzetméteres „kuckóban” lakó, ott tengődő Tiborhoz mentek a hátsó kapun keresztül.

– Azt mondták, hogy örüljek, hogy luk van a se…men és fedél a fejem felett – mondta a lelkileg még ma is a brutális rendőri intézkedés hatása alatt álló Tibor. Aki nem mert megszólalni a tárgyalóteremben, amíg Piegel bíró ki nem küldte a két rendőrt és a velük egy követ fújó gazdát és feleségét. Onnantól kezdve is csak a bíró határozott kérésére volt hajlandó felidézni az eseményeket: „Nézzen a szemembe és úgy mondja…!” – kérte meg többször is Dr. Piegel Zsolt.

 

A feketén foglalkoztató gazdával jó viszonyban lévő rendőr a rabszolga-napszámos igazolványát kérte először. Majd megkérdezte tőle, hogy van-e fegyvere. Mire a fogatlan Tibor a jobb lábán lévő zokniból kihúzta azt a lekerekített pengéjű étkezőkést, ami nélkül enni sem tud. Ekkor kapta az óriási pofont, amitől nekiesett a vaságya szélének és a karja törött. Ezt követően gyalogosan ment el a 20 kilométernyire lévő kecskeméti kórházig – a bejárat előtt már jártányi ereje sem volt, és le kellett pihennie egy padra – ahol megműtötték és feljelentették a rendőröket. Később kiderült, hogy a pofon miatt a dobhártyája is beszakadt.

 

A két zsaru, és a velük szimpatizáló gazda, akit az adóhatóság és a tébé évek óta nem ellenőrzött, tagadták a pofont. Szerintük útközben, a 20 kilométeres „túra” során esett-kelt a részeg Tibor és akkor törhetett el a karja. Piegel bíró viszont nem így látta és bűnösnek mondta ki mindkét rendőrt. Az ítélethirdetéskor a bíró nem utalt az izsáki brutális rendőri intézkedésre, viszont kiemelte: a tiszakécskei rendőrőrsre – ide tartozik Szentkirály – sajnos kifejezetten jellemző az erőszakos rendőri intézkedések elszaporodása.

Az ügyész tudomásul vette az ítéletet. Az ártatlanságukat hangoztató két rendőr, és az őket védő Dr. Kassai László ügyvéd, nyugalmazott rendőr alezredes, aki kecskeméti kapitányként a bántalmazás idején a két vádlott felettese volt, felmentésért fellebbeztek.

Pénteken egyébként nem csak ezt az egy rendőrt ítélték el a Kecskeméti Törvényszéken. Egy kecskeméti járőrt – akit szintén Dr. Kassai László ügyvéd védett – 2 év próbára bocsátották hivatali visszaélés miatt. Két civil barátját pedig felbujtóként 1-1 év próbára bocsátották. Azért kerültek bíróság elé, mert a rendőr barátai egy használt autó megvásárlása előtt arra kérték a járőrt, hogy „kérje le” a jármű adatait a nyilvántartóból. Azaz derítse ki, hogy nem körözik-e az autót. Az ilyen jogosulatlan adatfelhasználást viszont a törvény bünteti.

Az ítélethirdetéskor Dr. Piegel azzal indokolta, hogy „csak” próbára bocsátást alkalmazott a rendőrrel szemben, hogy még adott a bíróság a fiatal férfinek egy esélyt. Próbára bocsátás esetén ugyanis rendőr maradhat továbbra is egy rendőr, azaz nem távolítják el a testületből. Felfüggesztett, vagy végrehajtandó szabadságvesztésnél viszont megválnak tőle.

Ennél a büntetőügynél pénteken mindhárom büntetés jogerős lett.

TISZAKÉCSKEI RENDŐR-ÜGYEK:

Tavaly februárban hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatt ítéltek el 6-6 hónapi, 2-2 évre felfüggesztett börtönbüntetésre két tiszakécskei rendőrt. Jogszerűen intézkedtek Lakiteleken egy előlük menekülő segédmotor-kerékpárossal szemben, azonban eközben mindketten megrúgták a földön fekvő embert.

Nem sokkal később – tavaly májusban – egy rendőrt azért marasztaltak el Kecskeméten, mert Tiszakécskén tanúkihallgatások közben egy középiskolás fiút megrúgott a lábán, majd arcon ütötte: Egy másikat pedig ugyancsak megütött az arcán. Egy év börtönbüntetést kapott hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazásért. http://www.kecskemeti-hirhatar.hu