A kormány által bevezetni tervezett új reklámadó-törvény 20%-os marginális árbevételadóval sújtja a médiavállalkozások reklámtevékenységét, ami egy döntően reklámbevételeiből élő médiavállalkozás számára akár 100%-os vagy azt meghaladó méretű társasági adóval lehet egyenértékű. Száz százalékos társasági adó, ízlelgessük egy kicsit: gyakorlatilag az osztalék államosítása. Vagy ahogy Simicska Lajos üzente a házvezetőnőjével az áramszolgáltató cégeknek: igazán kihagyhatnának most néhány év osztalékfizetést. És persze év közben vezetik be, visszamenőleges hatállyal, ahogy azt Orbán Viktor maffiakormányától már megszokhattuk. A magánnyugdíj-pénztári tagok, pénzügyi szervezetek, közműcégek, gyógyszergyártók, kiskereskedelmi láncok és telekom cégek után a média is megkapta a díszcsomagolásos lófejet az ágyába. A helyzet durvaságát az sem enyhíti, hogy a rezsim a saját oligarcháinak médiavállalkozásaira is kivetne vagy ötszáz millió forintnyi adót (forrás) – így szegény Közgép kénytelen lesz kicsit vastagabb ceruzával számlázni a Szajol és Püspökladány közötti panama-csatorna építéséért.

 

A reklámadónak nincs legitim költségvetési indoka: nem kérte tőlünk az Európai Unió, nem szükséges a hiánycél betartásához és nem feltétele a túlzott deficiteljárás alóli kikerülésünknek. Az adó legvalószínűbb célpontja a legnagyobb befizető RTL Klub lehet, amelynek tulajdonosaihoz, a német Bertelsmann-konszernhez köthetőek az Európai Néppárt Orbán-kritikus hangadói – legalábbis a Heti Válasz cikke szerint. Utólag nehéz ezt a cikket másnak tekinteni, mint burkolt kormányzati fenyegetésnek, és kicsit elszomorító, hogy a zsarolóüzenet kézbesítését az egyébként jobb sorsra érdemes Ablonczy Bálintra bízták.

Meglepő, hogy az EU és főleg a német kormány (és ellenzék) által megfogalmazott alapvetően politikai jellegű kritikákat (támadásokat, ahogy a magyar kormánysajtó szeret fogalmazni) Orbán gazdasági terepre igyekszik terelni. Mintha egy beszorított és mindenre elszánt bankrabló kezdené el lelövöldözni a túszait, látva, hogy nem a terv szerint megy a kijutás a bankból. Orbán eddig tudatosan és szelektíven a német (és osztrák) cégekre lőcsölte a deficitcsökkentés elsődleges terheit, ezúttal azonban nemzetközi médiabirodalmaknak üzent hadat.

Nem csoda: Orbán az elmúlt időszakban az összes chicken game-jét megnyerte. Letérdelt előtte a bankrendszer és az energiaszolgáltatók, a hosszú távú beruházásaikat féltő külföldi iparvállalatok sorra kötik a stratégiai együttműködési (értsd: közvetlen védelmi pénzt fizettető) megállapodásokat, és a pletykák szerint az Európai Bizottság is azt fogja javasolni az uniós pénzügyminiszterek tanácsának, hogy Magyarországot vegyék ki a túlzott deficiteljárás alól. Hát akkor miért ne folytassa a játszmát a saját szabályai szerint? Mindaddig, amíg az ellenfélként kiszemelt áldozatai csak hátrálnak és alkudoznak, Orbán újabb és újabb politikai győzelmeket fog aratni, ami további időt ad a Nemzeti Együttműködés Rendszerét működtető pénzszivattyúknak.

Milyen lehetőségei vannak ebben a helyzetben az RTL Klubnak? De először is: mit kér cserébe Orbán a reklámadó visszavonásáért? Hogy az RTL Klub a híradóiban és a közéleti műsoraiban kizárólag kormánypárti propagandát folytasson? Mivel a kereskedelmi tévékben amúgy tilos lesz politikai reklámokat leadni, egy ilyen esetleges paktum akár több száz millió forint értékű burkolt (és természetesen törvénytelen) pártfinanszírozást is jelenthet a Fidesznek. Esetleg azt kéri, hogy „legyenek inkább barátok”, azaz a Néppárt szálljon le Orbánról? Bár lehet, hogy Orbánnak van olyan ambíciója, hogy újra szeressék és tiszteljék a Néppártban, mint egykor, kétséges, hogy ezt valaha is el tudja-e érni, főleg efféle politikai vonatrablásokkal.

A Figyelő nemrég interjút készített Andreas Cichowitz-cal, az NDR (Norddeutsche Rundfunk) főszerkesztőjével. Zentai Péter a bociszemű mandinerszerkesztő szerepét kissé túljátszva szembesíti Cichowitzot a magyar kormány és sajtója összeesküvés-elméleteivel és politikai magyarázataival. Cichowitz eleinte hüledezik, aztán rájön, hogy nincs átverés, ez az ország tényleg fundamentálisan hülye, és rögzít számunkra néhány alapdolgot a közszolgálat és úgy általában a szabad sajtó működéséről, amit ha az MTVA-nál megtudnának a hírszerkesztők, kénytelenek lennének frontális lobotómiát végrehajtani magukon.

Én azt hiszem, a német sajtó nem azonos a német bankokkal és iparvállalatokkal. Kétlem, hogy a Bertelsmann-csoport belemenne egy piszkos alkuba Orbánnal. Lehet, hogy kitérnek előle, és lenyelik az adót, de az is lehet, hogy nem, és akkor az RTL Klub híradója talán nézhető lesz. De nekirontani a német sajtónak, vagy akár csak egy részének is, nagyjából annyira szórakoztató látványosság, mint egy krokodillal szkanderozni.

Hajrá, krokodil!