A legjelentősebb kihatású érvágás az Éden Kemping tervezett eladása miatti bérleti jogviszony megszüntetése volt 2004 évben. Borsod Tourist története

Az 1950-es évek közepén hazánkban  sorra jöttek létre az első idegenforgalmi hivatalok, először Veszprém és Somogy megyékben, vagy pl. Hajdú Biharban 1953 évben. Borsod – Abaúj – Zemplén megyében az 1960-as évektől kezdte meg több évtizedes tevékenységét a B.-A.-Z. Megyei Idegenforgalmi Hivatal. A Megyei Tanácsok szakigazgatási szerveinek – többnyire Kereskedelmi Osztályok – irányítása alatt működő szervezetek költségvetési szervként non-profit típusú idegenforgalmi faladatokat láttak el. Ezek közül az első időszakban az informatív idegenforgalmi reklám-propaganda, a közérdekű információs tevékenység és különféle kiadványok megjelentetése és terjesztése voltak a legfontosabb feladatok.

Az 1970-es évek közepétől a hivatalok, így a Borsod megyei számára is lehetővé vált egyes üzleti tevékenységek bevezetése, mint pl. saját kereskedelmi szálláshelyek üzemeltetése, idegenvezetők közvetítése, egyes utazási irodai tevékenységek, mint szervezett beutaztatás, szállásközvetítés, fizető vendéglátás szervezése. Az induló üzleti tevékenységek, a megyei szintű feladatok koordinálása hálózati szervezeti rendszer kiépítését és fenntartását tette szükségessé. A non-profit alapfeladatok ellátása mellett az üzleti típusú utazási irodai feladatokat már a borsodi hivatal is ú. n. eredményérdekeltségű költségvetési szervként végezte. Az üzleti feladatok fokozatos térhódításával indokolttá vált egy piacképesebb rövidített elnevezés bevezetése is, így lett a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Idegenforgalmi Hivatal más néven Borsod Tourist is. Ennek az időszaknak egyik tevékenységi színfoltja volt a 2 évenként, 1980 – 1990 évek között rendezett Miskolci Ipari Kiállítás és Vásár, vagy pl. az egyedi külkereskedelmi jog alapján a B.-A.-Z. Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen 1989. évben szervezett Kijevi Árubemutató.

A Hivatal az 1980-as évek második felében az alábbi irodákat működtette a megyében:

– Főiroda – Miskolc
– Kirendeltség – Miskolc Tapolca
– Kirendeltség – Mezőkövesd
– Kirendeltség (szezonális) Zsóry Fürdő
– Kirendeltség – Tokaj
– Kirendeltség – Sárospatak

Az Idegenforgalmi Hivatal (Borsod Tourist) központi épülete

XIII. Miskolci Ipari Kiállítás és Vásár a Városi Sportcsarnokban 1990. évben

Saját kereskedelmi szálláshelyek és egyéb egységek:

– Hotel Huszárvár – Szerencs
– Éden Kemping – Miskolc Tapolca
– Autós Kemping – Miskolc Tapolca
– Tapolca Fogadó – Miskolc Tapolca
– Hegyi Kemping – Hollóstető
– Tisza Kemping – Tokaj/Rakamaz
– Vár és Turistaszálló – Boldogkőváralja
– Füzéri vár – Füzér (állami tulajdon átengedett kezelői joga)
– Raktár – Miskolc (Korvin O. u.)

1985 évig:

– Aggtelek – Jósvafő Cseppkőbarlang
– Baradla Kemping – Aggtelek
– István Cseppkőbarlang – Miskolc Lillafüred
– Anna Mésztufa Barlang – Miskolc Lillafüred

A Hivatal vezetői voltak:

– Nagy Lajos       ?     – 1968
– Tózsa István   1968 – 1979
– Ács Sándor    1979 – 1985
– Simon László  1985 – 1990
– Varjas László 1990 – 1992


I/2. Borsod Tourist Kft. története:

A rendszerváltás éveiben az ágazati és önkormányzati szervezeti változások alapjaiban változtatták meg a megyei idegenforgalmi hivatalokkal szembeni szakmai elvárásokat és feladatokat. Az üzleti tevékenységek szerepének erősödése, az ebből realizálható árbevétel és nyereség lehetősége a megyei önkormányzatok többségénél egyre inkább előtérbe helyezte a hivatali tevékenység piaci alapokon nyugvó átszervezését.
A B.-A.-Z. Megyei Közgyűlés határozata alapján 1992. április 28-i hatállyal megszűnt a B.-A.-Z. Megyei Önkormányzat Idegenforgalmi Hivatala és fordulónappal részleges jogutódlással a korábbi hivatal üzleti tevékenységeinek végzésére létrejött a Borsod Tourist Idegenforgalmi és Kereskedelmi Kft. (továbbiakban Borsod Tourist Kft.), a non-profit jellegű feladatok ellátására pedig újra alakították a B.-A.-Z. megyei Önkormányzat Idegenforgalmi Hivatalát.

A korábbi költségvetési szerv végelszámolását szinte teljes egészében a Borsod Tourist Kft. látta el, így e   teendők párhuzamosan jelentkeztek az újonnan létrehozott társaság 1992. évi indítási és főszezoni feladataival. A Kft. tulajdonosi köre vegyes képet mutatott. Meghatározó többségi tulajdonosa mindenkor a B.-A.-Z. Megyei Önkormányzat volt, melynek részesedése alapításkor 49,1 %, majd 50,2 % volt, 2003. évtől pedig már 83 %-ot képviselt a közvetlen irányítási jogkört lehetővé tevő főtulajdonosi részarány. Ezen kívül a Bükkvidéki Vendéglátó Rt., a Bonus Eco Rt. (később helyette a Szponzor Kft. és Leascenter Kft.), illetve néhány magánszemély – többségükben a Kft. dolgozói – alkották a heterogén szerkezetű tulajdonosi összetételt.

Borsod Tourist Kft. az alábbi szervezeti egységekkel kezdte meg működését:

– Főiroda (Utazási iroda) – Miskolc
– Utazási iroda – Mezőkövesd
– Utazási iroda (szezonális) – Zsóry Fürdő
– Utazási iroda (szezonális) – Éden kempingben – Miskolc Tapolca
– Utazási iroda – Sárospatak (1996. évig)
– Éden Kemping és Üdülőházak (2004. évig működött, jelenleg lakópark), Miskolc – Tapolca
– Autós Kemping és Üdülőházak (2001. évig), Miskolc – Tapolca

A Borsod Tourist Kft. ügyvezető igazgatója fennállása alatt, vagyis megalakulásától megszűnéséig, 1992 – 2006 között Varjas László volt.

Miskolci főiroda
Miskolci főiroda – ügyfélszolgálati pultok
Miskolci főiroda valutapénztár
Mezőkövesdi városi iroda
Éden Kemping bejárati főépülete
Éden Kemping üdülőháza
Éden Kemping – sátor, lakókocsis parcellák
Szabadtéri szolgáltatások; játszótér, szalonnasütők, teniszpálya, minigolf
Éden Kemping alaprajza és tájékoztató táblái

Autós Kemping – Fogadó szálláshely

Főbb üzletágak:

Szervezett beutaztató idegenforgalom
– Utazásszervezés- és közvetítés külföldre és belföldre
– Kereskedelmi szálláshelyek üzemeltetése
– Program – és rendezvényszervezés
– Pénzváltás (Valutaváltás) Miskolcon, Mezőhövesden
– Fizető vendéglátás (magán üdülők bérbeadása Miskolcon, Zsóry Fürdőn és Bogácson)
– Útikönyvek, térképek, matyó népművészeti termékek értékesítése
– Kiállítási installációk bérbeadása, egyéb kereskedelmi tevékenység

Az üzletági tevékenységek jellemzői:

A társaság saját szálláshelyein és a magán fizető vendéglátó hálózatban évenként több tízezer vendégéjszakát töltöttek el elsősorban magyar, lengyel, cseh, ukrán, holland, belga és német turisták. A célpiaci pozíciók növelése érdekében több esetben saját standdal jelent meg a cég főként lengyelországi kiállításokon, work-shopokon (Katovice, Bielsko Biala, Poznan, Prága). A legnépszerűbb csoportos programok közül kiemelhetők a Tisza-tavi természetjáró és a matyó lakodalmas programok. A Kft. rendszeresen részt vett a legjelentősebb magyarországi turisztikai kiállításokon, mint pl. Utazás kiállítás évente Budapesten, illetve a miskolci Menjünk Világgá kiállításon, és több alkalommal vidéki kiállításokon is (Szolnok, Nyíregyháza).
1995. évtől szinte minden évben megjelentek külföldi-belföldi utazási prospektusai, a saját szálláshelyek leporellói. A jelentősebb kiadványok felsorolását, a szerteágazó PR és marketing tevékenységet külön fejezetek: a „Borsod Tourist kiadványai” és a „Borsod Tourist sajtó- és PR tevékenysége” című oldalak tartalmazzák.

A cég egyik részvényese volt az országos hatáskörű, budapesti központú Hungarotours Rt.-nek is, melynek programfüzeteiben folyamatosan helyet kaptak utazási és üdülési ajánlatai. A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) fennállása nagyobb részében teljes jogú tagja volt, folyamatosan szerepet vállalt a Szövetség által kezdeményezett programokban, marketing tevékenységben, tanulmány utak lebonyolításában.
A társaság számos programot szponzorált anyagilag is, tevékenysége szorosan illeszkedett a többségi tulajdonos megyei szintű célkitűzéseihez (megyei kiadványok, study tourok szervezése, Kassai Nemzetközi Repülőtér képviselete, stb.). Kölcsönösen előnyös, szoros kapcsolatokat ápolt a B.-A.-Z. megyei Idegenforgalmi Hivatallal, mellyel 1992 előtt közös szervezeti rendszerben működött. Aktív tagként szerepet vállalt a BOKIK Idegenforgalmi és Vendéglátó Osztályának kamarai szakmai munkájában (kiállítások,  study tourok, stb.).

A Borsod Tourist Kft. standja a miskolci utazási kiállításon 2004-ben

A budapesti Utazás Kiállításon 1995-ben olasz partnerével közös standon

Lengyelország, Bielsko Biala – Borsod Tourist Kft. standja a Beskidek kiállításon

Miskolc Tokaj Vendéglátó Ház – Borsod Tourist Kft.
és a Savaria Tourist közös sajtótájékoztatója
Többségi tulajdonosától – a B.-A.-Z. megyei Önkormányzattól bérelt kemping szálláshelyein pályázati forrásokból és önerőből folyamatosan korszerűsítéseket, fejlesztéseket hajtott végre. A társaság üzleti tevékenységét fennállásának jelentős részében tulajdonosai csak a szükséges mértékben és a taggyűlési kompetenciák alapján befolyásolták. Kivételt képez ez alól a 2002-2006 közötti időszak, amikor a főtulajdonos részéről – felelős képviselője által – sokszor átgondolatlan és politikai motivációk vezérelte utasításokat is kellett teljesítenie. Ebben az időszakban szervezték át, illetve szüntették meg végleg a B.-A.-Z. Megyei Idegenforgalmi Hivatalt is.

Borsod Tourist Kft. megszűnése:

A társaság helyzetét alapvetően meghatározta többségi tulajdonosának pénzügyi-költségvetési helyzete. Az időnként változó összetételű politikai vezetés és testületek elvárásaihoz nem volt egyszerű alkalmazkodni, de ennél is nagyobb kihívást jelentett a cég számára a többségi tulajdonos Megyei Önkormányzat 2000-es évek elejétől fokozatosan romló pénzügyi helyzete. A legjelentősebb kihatású érvágás az Éden Kemping tervezett eladása miatti bérleti jogviszony megszüntetése volt 2004 évben, mivel ez a céges nettó árbevétel mintegy felének elvesztését okozta a Kft. számára.

Itt meg kell jegyezni, hogy a szálláshely ez után mintegy 5 évig zárva volt, nem működött. Tekintettel arra, hogy számvitelileg még függő el nem számolt fejlesztések is terhelték a gazdálkodást, ez további nehézséget is jelentett a társaságnak.
Az árbevétel és jövedelmezőség romlását a társaság adminisztratív központjának is helyet adó, mintegy 3 évtizede ugyanazon a helyszínen működő, népszerű miskolci sétálóutcai főiroda 2006. évi hirtelen eladása tetézte be. A Kft. gazdálkodása főként az előző okok miatt fokozatosan ellehetetlenült. A bizonytalan jövő és megrendült gazdálkodás miatt a főtulajdonos B.-A.-Z. megyei Önkormányzat közgyűlése megszavazta a jogutód nélküli megszűnést. A társaság így a 15 évi szakmailag  hasznos működés után 2007-től végleg befejezte működését.

II/1. Borsod Tourist Kft. kiadványai – 2006-1992

A társaság komplett utazásszervezési és közvetítési jogosultsággal rendelkezett. Ezért a beutaztatás elsődlegessége mellett egyéni és társas belföldi és külföldi utazásokat is szervezett. Kiemelt szerepet játszott a tevékenységek között a belföldi programszervezés is. Az értékesítés ösztönzése és a fogadó területek kínálatának megismertetése folyamatos és dinamikus marketing tevékenységet igényelt. Gyakorlatilag minden évben megjelentek az aktuális ajánlatokat tartalmazó programfüzetek, prospektusok és szórólapok.. A teljesség igénye nélkül ezek közül címlapjaival bemutatásra kerül néhány az alábbiakban; 

Szállás- és programajánlatok Észak-Magyarországon 2004-2005
(magyar, német és lengyel nyelven)

B.-A.-Z. megyei beutaztató prospektus hirdetései 2004-2005

Üdülőházak, fürdők Zsóry Fürdőn és Bogácson – 3 nyelvű CD borítói 2005-ben(fizető vendéglátás ajánlatok)
Vár-és kastélytúra Észak-magyarországon – 2003
Belföldi üdülések 2002

Külföldi kiutazó prospektus 2001

Külföldi kiutazó prospektus 2000

Utazási ajánlatok 1999
Utazási ajánlatok 1997-1998
Utazási ajánlatok 1995-96

Információs szórólap 1996

Gyógy- és termálturizmus Borsodban 2000-2001
(magyar és német nyelvű)

Gyógy- és termálturizmus Borsodban c. kiadvány belső oldalai
Éden kemping szórólap 2002

Éden kemping és Autós kemping szórólap 1998

II/2. B.-A.-Z. Megyei Idegenforgalmi Hivatal (Borsod Tourist) kiadványai 1975 – 1990

Az alábbi kiadványok széleskörűen reprezentálják az időszakra jellemző non-profit tevékenységet. A megye frekventált turisztikai körzeteiről, tájegységeiről készültek el az információs kiadványok, útikönyvek, útikalauzok, térképek és egyéb kiadványok. Ezeket a Hivatal saját egységeiben; irodákban és kereskedelmi szálláshelyeken, turisztikai kiállításokon és vásárokon, illetve külföldi-belföldi kapcsolatrendszerében terjesztette elsősorban.
Ízelítőül ezek közül néhány;
Dél-Borsod 1989 (magyar, német, angol nyelvű)
Zemplén-hegység 1989 (magyar, német, angol nyelvű)
Aggteleki karsztvidék 1989 (magyar, német, angol nyelvű)
Borsod Tourist, Hermann Ottó Múzeum és OKTH közös kiadvány – 1984
Zemplén-hegység turistakalauz 1983
Tokaj útikalauz 1983
Boldogkő vára útikalauz 1982
Dél-Borsod útikalauz 1980
Miskolc útikönyv borító 1979
Miskolc útikönyv 1979
Borsod Tourist és B.-A.-Z. Megyei Múzeumok Igazgatósága közös kiadványa 1979
Diósgyőri Vár útikalauz 1979
Borsod album 1978
Borsod leporello 1978
Miskolctapolca útikalauz 1977
Borsod Tourist 1976
Lillafüred barlangjai 1975
A fentieken kívül természetesen készültek még más kiadványok is. A teljesség igénye nélkül említésre érdemesek az alábbiak;
  • Bükki Nemzeti Park
  • Borsodi Parkerdők
  • Sárospatak kalauz
  • Árpád-kori műemlékek Borsodban
  • Baradla Cseppkőbarlang
  • Barlangok a Bükkben
  • Borsod térkép
  • Miskolc térkép
  • Borsodi vártúrák


III. Borsod Tourist sajtó és PR tevékenysége:


A kft. működésének utolsó évében 2006 évben készült az alábbi nyilatkozat /videofilm a Siker-Film®Stúdió kivitelezésében. A videofilm egy honlapon volt látható, mely manapság már nem tekinthető meg.

„A Borsod Tourist Kft. 1992 áprilisában alakult. Tulajdonosi szerkezete az elmúlt 10 évben lényegesen nem változott, fő tulajdonosa a Borsod Megyei Önkormányzat 80%-os üzletrésszel rendelkezik. Másik meghatározó tulajdonosa a Bükkvidéki Vendéglátó Rt. 14,3%-kal, és a fennmaradó üzletrészhányadot belföldi magánszemélyek birtokolják. A társaság a közhiteles hatósági nyilvántartás szerint, teljes körű külföldi- és belföldi utazásszervezéssel, és közvetítéssel egyaránt foglalkozó utazási iroda. A Kft. egyik fő tevékenységét a külföldi beutazó idegenforgalom szervezése jelenti, melynek keretében elsősorban Lengyelországból, Szlovákiából, Csehországból, Belgiumból, Németországból fogad turistákat.

Az utaztatási tevékenység részeként dinamikusan növekvő üzletágat jelent a repülőjegy és autóbusz jegyértékesítés is. Az utasbiztosítási üzletág a betegség, baleset, poggyászbiztosítások megkötését foglalja magában. Tradicionális üzletágként magánfizető vendéglátást, magánszálláshelyek értékesítését is végzi cégünk Mezőkövesden, Zsórifürdőn és Bogácson. A cég meghatározó tevékenységét jelentette az elmúlt, mintegy 25 évben az Éden Kemping üzemeltetése Miskolc – Tapolcán, azonban ez a tevékenység 2005. évtől megszűnt. A Hunguest Hotels kiemelt értékesítő partnereként jelentős belföldi üdültetési forgalmat is bonyolítunk.

A Kft. jelenleg három utazási irodát működtet, melyből kettő egész évben nyitva tart Miskolcon, és Mezőkövesden. E mellett Zsórifürdőn szezonális iroda működik a nyári főszezonban, a szervezett beutazó turizmus lebonyolítása céljából. A társaság átlagos statisztikai állományi létszáma az elmúlt években átlagosan 15-16 fő volt, magasabb a nyári főszezonban. Jelenleg 10 fő munkavállaló végez tevékenységet a cégnél.  

Az elmúlt évben, mintegy tízezer ügyfelet szolgáltunk ki miskolci és mezőkövesdi utazási irodánkban, ebből 7200 főt a valutaváltási üzletágban, és mintegy 2600 főt az utaztatás területén. Az Éden Kempingben, 11800 vendégéjszakát töltöttek el szervezésünkben vendégeink, melynek, 36%-a külföldi vendég volt. A gazdálkodási mutatóinkat tekintve bruttó forgalmunk a pénzváltással együtt megközelíti a 400 millió forintot.

A Borsod Tourist Kft. tevékenysége fokozottan reklámpropaganda igényes, ennek keretében szinte minden évben elkészülnek a speciális beutaztató programfüzeteink, például „A szállás és programajánlatok Borsod-Abaúj Zemplén megyében” című kiadványunk, vagy például a „Gyógy- és termálturizmus Borsodban” című magyar-német nyelvű speciális beutaztató kiadvány. A közelmúltban készült el a magánházakról egy CD, amely Zsórifürdőn, Bogácson lévő magánházakat és a fürdőket mutatja be. Bevezetett márkanevünk a cég megalakulásától eltelt négy évtizedben kellő tapasztalatot, egyfajta garanciát jelent, a piacon elfoglalt helyünk, részarányunk kellő tapasztalatot jelent arra, hogy meglévő üzletpolitikai célkitűzésünket a jövőben is meg tudjuk valósítani. Ezen belül elsősorban a beutaztató turizmus részarányának növelését szeretnénk továbbra is megvalósítani, de e mellett természetesen a kiutaztató tevékenységet, a külföldre irányuló tevékenységet is végeznünk kell, hiszen a közvetlen bevételek részben ebből származnak, ugyanakkor a beutaztató tevékenység bonyolítása egy hosszabb folyamat, amelynek az első részét a marketing kiadások illetve a szervezési tevékenységek jelentik.”

Kassai Repülőtér Airport Magazin – hirdetések / 2005-2006

Matyó lakodalmas program jelenete Mezőkövesden – 
az egyik legsikeresebb és leglátványosabb folklór program, melynek több változata is volt
Matyó délután – study tour Mezőkövesden 2005. októberben (sajtócikk – Észak-magyarország)

Kamarai Hírlevél (sajtóhír 2005. 11.hó)
MiNap – fizetett sajtócikk (2005. december)

MiNap hirdetés – 2005. március
Amerikai Utazási Irodák Szövetségének (ASTA) kongresszusán Budapesten  
Varjas László