Ezúttal tényleg véget érhet a nagy túlélőnek tartott józsefvárosi Négy Tigris Piac piac története. Kocsis Máté, VIII. kerületi polgármester vasárnap bejelentette, hogy a bérleti szerződés felmondására kérik a terület két tulajdonosát, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt és a MÁV Ingatlangazdálkodási Igazgatóságát.
A VIII. kerület vezetője, Kocsis Máté vasárnap bejelentette: mindkét tulajdonost nyomatékosan kéri, hogy vegye figyelembe a vonatkozó közbiztonsági, adóhatósági problémákat, és kezdeményezze a józsefvárosi piac bérleti szerződésének felmondását. A szerződéshez 150 napos felmondási idő kapcsolódik, így legkorábban öt hónap múlva zárhat be a Négy Tigris piac. A kezdeményezésről a józsefvárosi képviselő-testület szerdán egyhangúlag elfogadott támogató határozatot hozott.
Kocsis Máté a feketepiac melegágyának nevezte a területet, és jelezte, hogy az önkormányzat hosszú ideje elkötelezett a bezárás mellett, amelyet eddig a helyzet jogi bonyolultsága akadályozott. A polgármester szerint a piac évente 15 milliárd forint adóbevétel-kiesést jelent, nincs semmi racionális érv arra, hogy változatlan formában működjön. Hozzátette: nemcsak a kerület, hanem egész Budapest egyik bűnügyi gócpontja.
A polgármester négyszázra becsüli az ottani kereskedők számát, de ez a becslés eléggé képlékeny.Kocsis elmondta, hogy tisztában vannak azzal, hogy a piacon kapható olcsó áruk sok kispénzű embernek jelentettek segítséget. Azt szeretnék, ha ezeket továbbra is a kerületben árulnák, ezért azoknak az árusoknak, akik betartják az adó- és vámszabályokat kedvezményesen kínálnak üres önkormányzati üzlethelyiségeket. Enyhítenek az adminisztrációs költségeiken, és beszámítják a felújítási költségeket a bérleti díjba. Körülbelül száz ilyen üzlethelyiséget tudnak biztosítani. A piaccal szemben található hatalmas raktárépületeket nem érinti a felszámolás, ami Kocsis szerint nem jelenti azt, hogy ott minden rendben van, de a problémák sokkal kisebbek, mint a bódévárosban.
A polgármester emlékeztetett arra, hogy a a Nemzeti Közszolgálati Egyetem megkapta a Ludovika épületét és hozzájuk kerül az Orczy park is. Itt tehát a kerületi önkormányzat elveszti a kezelési jogát, de azt továbbra is fontosnak tartják, hogy a kerületi lakóinak elég zöldterület álljon rendelkezésére pihenni, sportolni. Éppen ezért a józsefvárosi piac területére sport- és szabadidőparkot terveznek, ami részben kiváltja, illetve kiegészíti az Orczy parkot. Az erre vonatkozó tervek elkészültek, mintegy 4 milliárdos fejlesztést terveznek a mostani piac területén.
Tóth Tamás, Budapest rendőrfőkapitánya szerint csak az elmúlt fél évben kétszáz bűncselekmény történt a piacon, de az esetek nagy része rejtve marad. Tóth Tamás azt mondta: az alapvetően ázsiai származású kereskedők általában házon belül intézik el nézeteltéréseket, gyakori közöttük a leszámolás és a bosszú is. A testi sértés mellett, a lopás, az önbíráskodás, a kábítószerrel való visszaélés is gyakori. Ráadásul sokszor előfordul, hogy mire kiérnek a rendőrök, a piacon már rég tudnak az érkezésükről, sorolta a rendőrfőkapitány.
„Öt esetben foglaltak le a kollégáim nagyobb mennyiségben késeket, baltákat, szamurájkardokat vagy sokkolókat. A piacra érkezők sincsenek biztonságban, rendszeresen válnak vagyon elleni bűncselekmények sértettjévé, zseblopások, gépkocsi-feltörések, gépkocsiból lopások a leggyakrabban előfordulóak” – mondta Tóth Tamás. A hatóságok munkáját nehezíti a jól kiépített értesítési lánc. A bódévárosban továbbra is a fiktív számlákból és a hamis árukból van a legtöbb. Ez utóbbit helyben, rabszolgamunkával állítják elő.
Eszközeik végesek, a piaccal kapcsolatos problémákat már nem ezekkel tudják kezelni – mondta Demeter Tamás, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bevetési főigazgatója. Eddig is napi rendszerességgel tartottak ellenőrzéseket a piacon, évente 50-100 millió forint értékben foglaltak le problémás árukat. Sokszor találkoznak fiktív számlákkal, szállító levelekkel, hamis árukkal, a ruhákat a piac területén hamisítják: márkajelzés nélküli pólókat hoznak be, amikre a piacon, konténervarrodákban kerülnek fel a hamis márkák. Demeter szerint embertelen körülmények között dolgoztatják a munkásokat, még vécére sem mehetnek ki a konténerből, ha a hatóságok éppen ellenőrzéseket tartanak.
A józsefvárosi piac hasznosításáról több elképzelés versengett egymással. Az egyik terv szerint a Vidámpark került volna a bódéváros helyére. De volt olyan ötlet is, hogy a Combino villamosok számára kocsiszínt alakítanak ki a piac helyén. A legmerészebb elképzelés pedig az volt, hogy magántőkéből „luxus china town” épüljön a bódéváros helyén, olyanféle, mint a nyugat-európai nagyvárosokban. Kocsis Máté korábban úgy nyilatkozott, hogy nyolcezer kínai ember él csak a VIII. kerületben, úgyhogy a budapesti kínai negyednek biztosan meglett volna a lakossága.