Az év végéig a falba mágneskapcsolóval együtt működő szellőző ventilátort, az ablakkeretbe pedig légbeömlőt kell vágatni. Aki nem teszi meg, kizárhatják a gázszolgáltatásból.
– Ha mindenből a legolcsóbbat vesszük, a gázszűrő, a mágnesszelep, egy új flexicső, a ventilátor, a légbevezető és az új gázcsap alsó hangon is több mint 40 ezer forintba kerül – adott gyors árajánlatot Kádár-Németh Gábor.
A három gyermeket nevelő Molnár Dánielnét felháborítja, hogy a panellakókat belekényszerítik a drága átalakításba. Fotó: Karnok Csaba |
Az egyik szegedi szaküzlet boltvezető-helyettese hozzátette: mágnesszelepből már a nagykereskedésekben is hiány van. Igaz, a legtöbben a végösszeg hallatán azt mondják, akkor inkább nem használnak gáztűzhelyet.
Pedig ez még nem is a teljes költségvetés. – A beépítés 20-25 ezer forintba kerül. Ezekre jön még a vezetékezés és a karbantartási jegyzőkönyv, valamint a jóváhagyatás költsége. Ha szükséges, még az áthelyezett tűzhelyek csővezetékeit is szabványosítani, cserélni kell – sorolta Goda István gázkészülék-szerelő.
A Csongrádi sugárút egyik paneljében már kétszer tartottak az ügyben lakógyűlést, de még mindig sok a kérdés. Ott valószínűleg a költségek nagyjából felét a közös kasszából állják, de a lakók még így is sokallják a terhet.
Az átalakításhoz szükséges legolcsóbb eszközökért is 40 ezer forintot kell fizetni – magyarázza Kádár-Németh Gábor az egyik szegedi szaküzletben. Fotó: Karnok Csaba |
– A panellakók többsége hónapról hónapra él, mégis belekényszerítik őket egy ilyen kiadásba – háborgott Molnár Dánielné Anita. A háromgyerekes anyuka már azon is elgondolkozott, hogy villanytűzhelyre vált, de kiderült, az új berendezés megvásárlásával és a villamos rendszer átalakításával nagyjából ugyanott lenne. Ráadásul onnantól az áramszámlája jelentősen megnőne.
A változtatásra azért volt szükség, mert a nyílászárócseréket már a lakások nagy részében elvégezték. A műanyag ablakok azonban nem szellőznek, a gáz működtetéséhez viszont levegőt kell biztosítani.
– Az új rendszer lényege, hogy csak akkor kapjon gázt a készülék, ha az elszívó ventilátor vagy páraelszívó működik. Áramszünet idején például nem is lehet majd főzni – magyarázta Goda István. Nagyjából 10 napja kezdték el ezeket a munkákat, tapasztalatai szerint azonban teljes az ellenállás a lakosság részéről. http://www.delmagyar.hu