Csöbör felszólalt az ET-ben

Olyan kompromisszumos módosító javaslatot szavazott meg kedden Strasbourgban az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlése Magyarországgal kapcsolatban, amely a megfigyelési (monitoring) eljárás hivatalos megindítása helyett csupán azt mondja ki, hogy „szoros figyelemmel kísérik” a helyzet alakulását. A vitában felszólalt Csöbör Katalin országgyűlési képviselő is, aki többek közt arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kormány már be is nyújtott a parlamentnek olyan módosítási javaslatokat, amelyek a Velencei Bizottság álláspontjának figyelembe vételét célozzák. (archív fotó)

 

Az eredeti előterjesztés annyira aggályosnak minősítette a jogállamiság magyarországi helyzetét, hogy – EU-tagország vonatkozásában mindeddig példátlan módon – hivatalos megfigyelési eljárás megindítását kezdeményezte.
Különböző országokhoz tartozó és különböző pártállású képviselők azonban olyan módosító indítványt adtak be – és végül fogadtattak el 135 szavazattal, 88 ellenében, 6 tartózkodás mellett –, amely ehelyett csupán a további magyarországi fejlemények szoros figyelemmel kísérését, majd – időhatár nélkül – a Magyarországnak tett javaslatok megvalósításának áttekintését helyezi kilátásba. Az egész előterjesztés végszavazásakor 149-en voksoltak igennel, 38-an nemmel, 24-en pedig tartózkodtak.

A vita

– Nem kérdőjeleződött meg a demokratikus elkötelezettségünk a közgyűlésben – mondta a szavazás után újságíróknak nyilatkozva Braun Márton, a magyar ET-delegáció vezetője, aki számos, sikeres módosító indítvány mellett érvelt a vitában. Feltételezése szerint a „szoros figyelemmel kísérés” a gyakorlatban esetleg úgy valósulhat meg, hogy a jogi bizottság jelentést készít majd a magyarországi fejleményekről.

Csöbör Katalin a magyar küldöttség új tagjaként a vitában néhány aspektusra kívánta felhívni a figyelmet.
– Magyarország polgárainak döntő többsége értetlenül áll az országunkat érő kritika előtt, hiszen mindennapjainkban korántsem szembesülnek azokkal a rossz értelmezésből, vagy politikai indíttatásból megfogalmazott helyzettel, amelyeket a jelentés határozat-tervezeti része tartalmaz – mondta. – Meg kell állapítani, hogy a kétharmados többséggel rendelkező magyar kormány intézkedéseit sokszor elfogultan ítélik meg. Ráadásul olyan országról van szó, amely végigélte 1956 kataklizmáját, és példát mutatott mindenkinek hősiességből.
A képviselő úgy fogalmazott: nem ártana, ha minden Európa tanácsi ország önértékelést tartana, hiszen a Magyarországgal szemben megfogalmazott vádak közül néhányat bizony minden ország esetében meg lehet fogalmazni.

– Nem lehet szó nélkül elmenni amellett sem, hogy a határozati javaslat nem veszi figyelembe azt, hogy a kormány az Európa tanácsi szakértők és a Velencei Bizottság megjegyzései alapján többször módosította a magyarországi törvényi szabályozást. Az együttműködési készség továbbra is fennáll, s a kormány már benyújtotta a parlamentnek a legutóbbi Velencei bizottsági állásfoglalás szerinti törvényi és alkotmányi módosításokat – mondta Csöbör Katalin. – Ha jól tudom, a monitoring mechanizmus feladata a figyelemfelhívás, és nem a tetemre hívás. Márpedig a jelenlegi határozati javaslat szövege fenyegető, egyoldalú, pontatlan és, ezért elfogadhatatlan számunkra – zárta szavait a képviselő.

Az elfogadott módosító indítvány mellett a benyújtók egyike, Mike Hancock brit liberális képviselő egyfelől azzal érvelt a vitában, hogy a dokumentum egyetlen szóval sem tér ki arra, mi lenne a megfigyelési eljárás megindításának a várható haszna. Hancock és mások úgy vélekedtek, hogy a magyarországi helyzet nem indokolja ennek a súlyos, az országot megalázó lépésnek a megtételét.
A másik tábor azt hangoztatta, hogy a monitorozás nem tekinthető büntetésnek. Kerstin Lundgren svéd liberális képviselő, az eredeti előterjesztés jelentéstevője azt is megjegyezte: a „monitoring” nem mást jelent, mint szoros figyelemmel kísérést.

Az előzmények

A strasbourgi székhelyű, jelenleg 47 tagországot átfogó Európa Tanács a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartásának előmozdítását tekinti fő feladatának. A parlamenti közgyűlés az ET 318 tagú testülete, a tagállamok törvényhozásainak tagjaiból tevődik össze, nagyjából tükrözve az egyes országok lélekszámát, illetve a nemzeti parlamenteken belüli pártarányokat.

Jelenleg tíz ET-tagállammal szemben folyik megfigyelési eljárás. Ezek: Albánia, Azerbajdzsán, Bosznia-Hercegovina, Grúzia, Moldova, Montenegró, Oroszország, Örményország, Szerbia és Ukrajna. Négy további ország – Bulgária, Monaco, Macedónia és Törökország – vonatkozásában az úgynevezett „megfigyelés utáni párbeszéd” szakasza van érvényben. Mindezen országok közül egyedül Bulgária EU-tag, de a bolgárokkal szemben még a 2007-es uniós csatlakozásuk előtt indult ilyen eljárás.

A Magyarország elleni eljárás megindítására irányuló indítvány alapja az a jelentés volt, amelyet két képviselő, a svéd liberális Kerstin Lundgren és a cseh konzervatív Jana Fischerová készített a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok magyarországi helyzetéről. A jelentéstevők előzőleg több tájékozódó látogatást tettek Magyarországon, legutóbb idén februárban. Közösen készített jelentésüket a monitoring bizottság megkapta ugyan, Fischerová azonban ezután lemondott társjelentéstevői tisztségéről. Bár aláírását kifejezetten nem vonta vissza, a jelentés tartalmát egyoldalúnak, elfogultnak nevezte.

Az elfogadott dokumentum több ponton támaszkodik az ET alkotmányjogi szakértői testületének, a Velencei Bizottságnak a negyedik magyar alkotmánymódosítással kapcsolatban tett megállapításaira. Felszólítja a magyar hatóságokat, hogy a vallásszabadsággal és az egyházak jogállásával, a parlamenti választásokkal, az alkotmánybírósággal, az igazságszolgáltatási ágazat függetlenségével, valamint a médiával kapcsolatban a jogi szabályozást hozza összhangba az európai testületek által hangsúlyozott szempontokkal.

MTI / minap.hu