Magyar egyetemi oktatók mennének Szaúd-Arábiába, hogy női hallgatók doktori képzésében segédkezzenek, az együttműködés jól jöhet az anyagi problémákkal küzdő Corvinus Egyetemnek is. A programnak van egy kis szépséghibája – a vitás kérdésekben egy szaúdi bíróságé a végső szó -, de ez a rektor szerint még orvosolható.
Egyhangúlag támogatta a Corvinus Egyetem szenátusa július elsején azt a megállapodás-tervezetet, amely a budapesti intézmény és a dzsiddai King Abdulaziz egyetem között jönne létre. A megállapodás lényege, hogy a szaúdi egyetemen tanuló női hallgatóknak távoktatásban lehetősége lenne corvinusos doktori képzésben részt vennie, a magyar oktatók pedig időnként kiutaznának hozzájuk az arab államba.
A szaúdi lehetőség kifejezetten jól jöhet a több mint egymilliárd forintos adósságot maga előtt görgető, súlyos anyagi problémákkal küzdő budapesti egyetemnek, hiszen a doktori képzésért az arab állam fizetne. Sőt, a kiutazó oktatók is el lennének kényeztetve: business classon-on utazhatnának, ötcsillagos szállodában lakhatnának teljes ellátással, de még a napi költségeiket is fizetnék a szaúdiak egy bizonyos összegig.
A szenátus által elfogadott megállapodás-tervezet egyetlen szépséghibája, hogy az egyik pontja kiköti: ha a két intézmény között vitás kérdés merülne fel és ezt a felek nem tudnák egymással két hónapon belül rendezni, akkor a végső döntés a szaúdi Bírósági Panasztestületé, a szerv döntését pedig mindkét félnek el kellene fogadnia. A megállapodás-tervezet ugyanakkor nem pontosítja, milyen jellegű nézeteltérésekről lehetne szó és ez mennyiben érintheti a magyar oktatók tevékenységét.