A város arculatát, a városról alkotott képet erőteljesen befolyásolja az épített környezet minősége és értéke – hangsúlyozta Rostás főépítész

Miskolc településképi védelméről  szóló rendelet megalkotásáról is döntött a városi közgyűlés Az új rendeletről, hatásairól Rostás László főépítész beszélt a minap.hu-nak. Egy vonzóbb, a meglévő természeti és épített értékeket nem romboló városkép kialakításának igénye tette szükségessé. Ennek elmaradása a városkép szempontjából kiemelkedő helyszíneken – belváros, Diósgyőr, történelmi Avas – az önkormányzati kontroll hiányában a városkép „romlását”, valamint a városkép javítását célzó intézkedések eredménytelenségét idézhetné elő. A rendelet tehát túlmutat az építészeti, környezeti kereteken, a „megtervezett” és jól megépített városi környezet növeli az ott lakók életminőségét, erősíti a helyi azonosságtudatot.

 

A város térbeli fejlesztéseinek szabályozási tervi hátterének jól átgondolt, tudatos megteremtésével elérhető, hogy a városszövetben átmenetileg se keletkezzenek „torzók”. A településkép védelmében a helyi szabályok érvényesülése hozzájárulhat egy magasabb minőségű városi élettér kialakulásához.
– A város arculatát, a városról alkotott képet erőteljesen befolyásolja az épített környezet minősége és értéke – hangsúlyozta ki a főépítész. A városkép építészeti minősége alapvetően az egyes épületek építészeti adottságától függ, ezért is fontos az anyag – a forma – a funkció harmóniája, hogy az egyenként szép épületek együttesen is esztétikus városképet nyújtsanak.

Miskolc táji és építészeti jellegének, történelmileg kialakult városképének megőrzése mellett nagy hangsúlyt kell helyezni a fejlődés szempontjaira, a tudatos városépítésre. Az értékteremtés és az értékmegőrzés között „ésszerű” egyensúlyt kell tudni teremteni – fogalmazott Rostás László. minap.hu