Jelenleg szabadságon vagyok, és nem tartózkodom odahaza, ezért az egyes konkrét halálesetekről szakmai véleményt nem mondhatok. Mindazonáltal telefonon folyamatos kapcsolatban vagyok a kórház vezetésével, közvetlen munkatársaimmal és igyekszem tájékozódni az eseményekről. (Archív fotó. Barkai László a kép jobb szélén, a bal oldalon Szócska Miklós a Csillagpont alapkő letételénél)Korábban éveken keresztül gyermekgyógyász szakfőorvosként felügyeltem Észak-Magyarország gyermekgyógyászati osztályait, ezért pontosan ismerem az országos, a regionális és a helyi viszonyokat. Lényeges szempont, ami már az Ön kérdésében is felmerül, hogy nem egészséges csecsemők haláláról beszélünk, hanem súlyosan éretlen koraszülöttekről, akik körében napjainkban is 70-80%-os a halálozás. Gondoljunk bele, 600-800 g súllyal született (a szakirodalom szerint extrém kis súlyú) apróságokról van szó, miközben az átlagos, érett újszülött csecsemők súlya 3200-3300 g. El lehet képzelni milyen szervi működésekkel rendelkezhetnek ezek a babák és tudnunk kell, hogy az életben tartásuk még a világ legfejlettebb intézeteiben is – minden erőfeszítés és legújabb technika ellenére – jelentős arányban kudarcba fullad. Amikor én a pályámat kezdtem, akkor Magyarországon az 1000 g alatt született koraszülötteknek szinte esélyük sem volt a túlélésre. Nem helyes tehát általánosságban csecsemők haláláról beszélni – hiszen ez félrevezető – hanem mindig hozzá kell tenni, hogy extrém kis súlyú és éretlenségű, igen magas halálozási arányszámmal jellemezhető koraszülöttek haláláról beszélünk. Olyanokról, akiknél jelenleg lényegesen nagyobb esély van a halálra, mint a túlélésre.
Visszatérve a konkrét eseményekre, tudnunk kell azt is, hogy a miskolci koraszülött osztályra – mely az ország egyik legnagyobb betegforgalmat lebonyolító centruma – értelemszerűen a legsúlyosabb betegek kerülnek be. Ebből következik, hogy – nem meglepő módon – egy ilyen központban (a világ bármely pontján) szinte minden héten történik haláleset az extrém kis súlyú és éretlen koraszülöttek körében. A mi intézetünkben a fejlesztéseknek köszönhetően minden korszerű technika rendelkezésre áll és a munkatársak az ország legjobban képzett szakemberei. A jelenlegi, rövid időtartamon belül halmozottan bekövetkezett halálesetek mindenképpen alapos vizsgálatot és elemzést igényelnek és azok lezárulása előtt nem lehet véleményt mondani. Az eddigi vizsgálatok, ellenőrzések azonban – tudomásom szerint – amellett szólnak, hogy szakmai-emberi mulasztás nem merül fel és amennyiben egy ritka kórokozó közös kóroki szerepe nem igazolódik (ezt a folyamatban lévő mikrobiológiai vizsgálatok hivatottak megállapítani), akkor azt kell mondanunk, hogy a szerencsétlen események egybeesése miatt halmozódtak a halálesetek az elmúlt időszakban a megyei kórházban.
Ehhez a kérdéshez még el kell azt is mondanom, hogy a Velkey László Gyermekegészségügyi Központ az ország egyik legmagasabb színvonalat biztosító gyermekgyógyászati centruma, mely a Debreceni Egyetem kihelyezett intézete, klinikai rangban és színvonalon végzi a betegek ellátását, a szakemberek képzését és a tudományos kutatást. Az intézet a gyermekkori betegségek gyógyításának teljes vertikumát lefedi, ami kevés centrumra mondható el hazánkban. Arra biztatom az itt élő embereket, hogy bizalommal hozzák beteg gyermeküket bármilyen kórképpel kórházunkba, legyen az koraszülöttség, szívbetegség, daganatos kórkép, cukorbetegség, légúti megbetegedés, sérvműtét stb. Dr. Barkai László