Mit szól hozzá, hogy Pintér Sándor belügyminiszter visszavonatta a vízkorlátozást elrendelő döntést? kérdezte a Heti Válasz Fürjes Pált Ózd fideszes polgármesterét.

 

A rendeletünket újra tudjuk gondolni, de ha azt kérik tőlem, hogy végleg és teljes mértékben vonjuk vissza a döntést, azzal engem politikai hullává tesznek, és elvesztem a szavazóim nagy részét. Akár biankó csekket is kiállíthatnánk baloldali ellenfeleinknek.

Vagyis Ózdon népszerű a vízkorlátozás gondolata?

Nézze, nem biztos, hogy ez a történet pontosan érthető a fővárosból nézve. Rengeteg támogatást kaptam az elmúlt napokban, hogy végre valaki ki merte mondani az igazságot. Nagyon sok keserűség gyűlt össze az emberekben.

Az emberek irigylik az ingyen vizet a nyomortelepeken élőktől?

Nem azokkal van a baj, akik rendeltetésszerűen használják a kutakat ivásra, főzésre. Az intézkedésünk célja nem a szegények megbüntetése volt, hiszen én az ő polgármesterük is vagyok. A vízkorlátozás nem irányult célzottan a telepekre, az egész városra vonatkozott, és alapos előkészítés, az egyes kutakon elhasznált vízmennyiség pontos felmérése előzte meg. Erről nem számolt be sem a hazai, sem a nemzetközi sajtó. Tegnap elmentem megnézni kerékpárral a kutakat, és megint sok helyen tapasztaltam, hogy folyik el a víz, sártenger van körülöttük. Ácskapoccsal, faékkel kiakasztják a nyomókarokat.

Ötmilliárdos Ózd költségvetése. Nem fér bele 12-13 millió forint vízfogyasztás a közkutakon?

Évek óta szigorú takarékossági programot folytatunk, hogy rendbe szedjük ezt a várost, amit három évvel ezelőtt 825 milliós működési hiánnyal vettünk át. Mára ezt teljesen ledolgoztuk, megfogtuk a kiáramló pénzeket, felmondtuk a kedvezőtlen szerződéseket, racionalizáltuk a közcégek működését. Ezen az úton tovább kell menni. Ózdon rengeteg közkút van a lakosság számához viszonyítva. Kiszámoltam, hogy Budapesten 7200 közkútra lenne szükség, ha az egy főre jutó kutak száma azonos lenne az ózdival. Alig van Magyarországon település, ahol ilyen sok kutat tartanának fenn.