– Az idei versenyprogramról és
az egyéb, bemutatandó filmekről a következőket olvashatjuk: az év legjobb, legprovokatívabb, legkeményebb filmjei mutatkoznak be az idén Miskolcon. Aztán olvashatunk pornóról, leszbikus szerelmi jelenetek bemutatásáról. Valóban jellemző ez a programra?
Bíró Tibor: A bulvármédia túlzásáról van szó, hiszen kellő információk nélkül amiről írnak az épp az idei cannes-i nagydíjas, abszolút művészfilm. Az olyan jellegű nemzetközi fesztivál, mint a miénk, minden évben egy picit a kor lenyomata is. Tükrözi, hogy az elmúlt évben milyen filmek készültek, milyen témák foglalkoztatták a filmkészítőket. Arra törekszünk, hogy a világ filmtermésének a legjavát mutassuk be, főként olyanokat, amelyeket máshol, hivatalos csatornákon nem biztos, hogy láthat a néző. Nem egyszer előfordult, hogy egy film itt hívta fel magára a moziforgalmazók figyelmét – mint például tavaly a Messzi dél vadjai –, s így került a magyar artmozik műsorára. Az idén jellemzően olyan filmek készültek, és nem csak a nagy- hanem a kis- és a dokumentumfilmek között is, amelyek szélsőséges témákat fogalmaznak meg. A társadalmi és magánszféra viselkedésformáit lehet burkoltan becsomagolni vagy naturálisan eljátszani, kérdés, hogy az alkotók milyen eszközökhöz nyúlnak. A fesztivál filmjei magas kvalitású művészfilmek.
– Az előző években több alkotó is megjelent a miskolci fesztiválon, például a Golden Globe-díjas Agnieszka Holland, vagy Amerika ünnepelt filmrendezője, Benh Zeitlin. Várhatunk-e az idén is híres művészeket?
Bíró Tibor: Minden eddiginél több alkotót várunk,például egy finn-német-ausztrál tudományos-fantasztikus film, az Iron Sky szinte teljes alkotógárdája Miskolcra érkezik. A miskolci vetítés egyben a film közép-európai premierje is lesz. A fesztivál idei életműdíjasa Oscar-díjas rendezőnk, Szabó István lesz, ő is Miskolcra látogat, ahol több filmjét, így a Mephistót, és a Redl ezredest is levetítjük.
– Önnek mely film a kedvence a választékból?
Bíró Tibor: Mivel jövő csütörtökön egy nemzetközi verseny kezdődik a fesztivál díjaiért, nem szeretnék egy filmet sem előnyhöz juttatni.
– Milyen filmek állnak önhöz a legközelebb?
Bíró Tibor: Alapvetően művészfilmpárti vagyok, azokat szeretem. A határesetet a szórakoztató és a művészfilm között, az olyan filmeket, ami után elgondolkodik az ember. De nagyon szeretem azokat a filmeket is, amelyekre a nagy művészi magaslatok jellemzőek, ezek igazi rétegfilmek.
– Mondják, hajdanán mozigépészként is dolgozott. Hogyan lesz valaki egy nagyszabású filmfesztivál igazgatója?
Bíró Tibor: A sárospataki tanítóképzőben hatalmasodott el bennem a mozi iránti vágy. Ennek előzményeként gyermekként nyaranta sok időt töltöttem Erdőbényén a keresztanyámnál, aki az ottani mozit vezette. Imádtam ott lenni. Igaz, akkor még nem a filmek érdekeltek, hanem annak technikai vonatkozása, a gépház környéke. Aztán Patakon már a filmek is, így filmklubot üzemeltettem: én rendeltem a filmeket, én vetítettem. Egyre inkább tudtam, hogy ezzel kell foglalkoznom. boon.hu