Számos vonatkozásban javulhatnak a fiatalkorúak fogva tartási körülményei a szirmabesenyői börtönben – közölte honlapján a Magyar Helsinki Bizottság kedden. A szervezet közleményében emlékeztetett: börtönmegfigyelőik
június első napjaiban keresték fel a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet szirmabesenyői objektumát, ahol fiatalkorúakat tartanak fogva. Munkatársaik összegző jelentést készítettek, amelyet az országos és a helyi parancsnoknak is megküldtek; ők válaszukban a legtöbb javaslattal egyetértettek.
A Magyar Helsinki Bizottság ismertetése szerint „megszűnik ezentúl az intézetnek az a megalázó gyakorlata, amely minden egyes látogatófogadás, beszélő után arra kötelezte a rabot, hogy meztelenre vetkőzve guggolgasson és köhögjön az őr előtt”. Lehetőség nyílik ezentúl a büntetés-félbeszakításra akkor is, ha a fogvatartottnak gyereke születik: az apa parancsnoki engedéllyel meglátogathatja az újszülöttet és a gyermekágyas édesanyát.
Egységessé válnak a telefonálási szabályok, és ezentúl – akár a felnőttek – a fiatalkorúak is heti háromszor telefonálhatnak, nem pedig kétszer, mint eddig.
A szervezet közlése szerint a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BVOP) vezetése egyetértett azzal, hogy átalakításra szorul az a mostani gyakorlat, hogy a börtönszemélyzet munkaalkalmasságát ugyanaz az intézeti pszichológus ítéli meg, az őrök, nevelők szupervízióját ugyanaz a személy végzi, akivel napi munkakapcsolatban állnak, sőt ugyanannak a feladata a rabok pszichés gondozása is. Reményüket fejezték ki, hogy lehetőség nyílik majd a fogvatartottak sajátos nevelési igényeinek felmérésére és az állapotuknak megfelelő iskolai képzésre is.
Mint írták, az országos parancsnoktól a jelentés véglegesítése során megtudhatták azt is, kiterjesztik az iskolai ösztöndíjban részesülő fogvatartottak körét a gimnáziumi, szakközépiskolai, szakiskolai oktatásban, szakképzésben vagy továbbképzésben, továbbá a felsőoktatásban részt vevőkre is. Eddig csak az általános iskolai képzésben tanulók kaptak ösztöndíjat – mutatott rá a szervezet.
A Magyar Helsinki Bizottság közleményében példamutatónak nevezte a BVOP konstruktív hozzáállását. „Különösen figyelemreméltó az együttműködés magas minősége éppen abban az időszakban, amikor teljesen átalakítják a büntetés-végrehajtás rendszerét” – írta közleményében a szervezet.