Évek óta csak az időpontja kérdés
az olcsó kínai autók magyarországi megjelenésének. A Vezess.hu információi szerint a korábbi Hyundai- és Jaguar-importőrhöz, Vadas Tamáshoz köthető cég februárra tervezi 2 márka 5 típusának hazai forgalmazásának indítását.
A vállalkozásban immár nem tulajdonosként szereplő, hanem azt tanácsadóként segítő Vadas és társai a kínaiakkal a hírek szerint már aláírtak, ezekben a hetekben a leendő kereskedőikkel tárgyalnak. Tavaszra tucatnyi szalonból álló hálózatot akarnak itthon, leginkább már meglévő – más márkákat képviselő – szalonok mellé telepítenék a kínai autókat kínáló kereskedéseket.
Egyes piaci szereplők tényként kezelik, hogy Vadasék megegyeztek a Great Wall-lal, a másik forgalmazni kívánt márkájuk pedig a nálunk kevésbé ismert DFSK lesz.
Csúcsfelszereltség és 5 év garancia?
Jelenlegi elképzeléseik szerint a Bulgáriában 1,5 éve gyárat működtető Great Wall 3 típusával lépnek elsőként a magyar piacra, ebből a legolcsóbb a C20-as lesz. A kompakt méretű, 1,5-ös benzines motorral szerelt kocsit októbertől gyártja majd a lovecsi üzem, ennek csúcsfelszereltségű változatát 3,8 millió forint körül szeretnék árulni Vadasék. Céljuk 50-100 darab értékesítése évente.
Jóval nagyobb méretű, és drágább versenyző lesz ennél a H6-os terepjáró, amelyet kétliteres dízelmotorral, szintén csúcsfelszereltséggel 7,8 millió forint körül terveznek piacra dobni nálunk. Ebből 30-50 darab értékesítése az importőr kitűzött célja.
A legnagyobb piaci sikert a Great Wall Steed pick-uptól várja a kereskedő, amelyből évi 400 darab magyarországi eladását reális célnak gondolja a cég. A 2.0 literes dízel motorral hajtott platós munkagépet fullos felszereltséggel várhatóan 4,8 millió forint körül szeretnék árulni.
Ha kínai autó, akkor talán egyből fapados változatra gondol a magyar vevő, mi viszont úgy tudjuk, az importőr inkább a jól felszerelt változatok piaci sikerében bízik. Ennek oka egyértelmű: a kínai kocsiknál sokkal kisebb az árkülönbség a szerényen és vastagon extrázott változatok között, mint az európai vagy japán riválisaiknál, ebből következően itt nagyobb az árelőnyük is velük szemben.
Mi kapható ennyiért?
Mivel nem ismerjük még testközelből ezeket a kocsikat, minden összevetés sántíthat kissé, ennek ellenére érdemes megnézni 1-2 típust, mit kapunk ma ennyi pénzért. A fullosnak mondott 3,8 milliós C20-assal nagyjából azonosnak tűnik a Suzuki SX4-ese (a továbbra is gyártásban maradó régi modell), amely jól felszerelve 4,8 millióba kerülhet. A 7,8 milliósra tervezett H6-ot pedig talán egy Toyota RAV4-hez lehetne mérni, ami extrákkal tele 9-10 millió körül jár – de az hangsúlyozottan egy Toyota. A valódi konkurenseket nyilván akkor lehet majd meghatározni, ha itt lesznek a kínaiak a kezeink között. Náluk azt sem tudni, mit takar az, hogy fullos.
Ismeretlen kis-haszonjárművek
A másik forgalmazni kívánt kínai márkáról sokkal kevesebbet tudni, annyit érdemes azért megjegyezni a DFSK-ról, hogy eddig leginkább a Suzuki apró haszonjárművein alapuló igás pónikkal próbálkozott. A Balkánon összeszerelt Great Wallokkal összevetve más különbségek is vannak: az immár Kínából érkező kiskocsikra az EU-ban összeszerelttel ellentétben csak 1+1 év garanciát tervez adni a magyar importőr.
Információink szerint az európai típusbizonyítvánnyal már rendelkező K-széria két, egymástól alig különböző típusával jelenik meg itthon az importőr. A K01-es platós mini-teherautó magyarországi ára a tervek szerint 2,75 millió forint körül lesz, míg ennek duplakabinos változatát 2,9 millió körül kínálják majd.
Úgy tudjuk, a kis-haszonjárműveket itthon átalakítják majd LPG és E85 befogadására is.