A Fidesz európai parlamenti képviselője

 pénteken Onga várossá avató ünnepségén, mielőtt átadta a város kulcsát a több mint ötezer lakosú, Miskolchoz közeli település független polgármesterének, Madzin Tibornak, úgy fogalmazott: a település városi rangja nemcsak az ongaiak, hanem a környező falvak, városok, Borsod-Abaúj-Zemplén megye számára is meghatározó.

 

Hozzátette, az út, amely idáig vezetett, nagyon rögös, nagyon hosszú volt, kitartás, elkötelezettség, tenni akarás és a szándékról le nem térés kellett ahhoz, hogy az ongaiak elérjék céljukat. Úgy vélte, ha valamit nagyon akarunk és tenni is képesek vagyunk érte, akkor az eredményre vezet.
Pelczné Gáll Ildikó felidézte Onga sok évszázados történelmét, majd azt mondta: Onga városa tetteivel, fejlődésével, jövőbeni céljaival meghatározó települése lehet a megyének.
Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára az ünnepségen kiemelte: Onga várossá válása valamennyiünk közös sikere, a megyéé, az egész országé. Hozzátette ugyanakkor, hogy a városi rang nemcsak elismerés, hanem felelősség is.
A Miskolctól alig tíz kilométernyire lévő Ongát már az őskorban lakták, a község első írásos említése 1222-ből való.
Áder János köztársasági elnök tizennyolc településnek adományozott városi címet július 15-i hatállyal. Városi címet kapott Ongán kívül a Békés megyei Kondoros, a Fejér megyei Csákvár és Aba, a Győr-Moson-Sopron megyei Lébény, a Heves megyei Verpelét és Gyöngyöspata, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Besenyszög és Fegyvernek, a Komárom-Esztergom megyei Tát, a Pest megyei Újhartyán, Őrbottyán, Piliscsaba, Diósd, Sülysáp és Kerepes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ajak, valamint a Vas megyei Jánosháza.