Van, aki beszél róla, van, aki

 nem, de mindenki tudja: Felsőzsolcának (is) vannak olyan részei, ahol az ott élők nem tartják be sem az együttélés írott, sem íratlan törvényeit. Mélyszegénységükkel takaróznak, valójában azonban mélyigénytelenek, és ebből fakadóan mérgezik a békés egymás mellett élést. Ezekhez, a zsolcaiak által jól ismert utcákhoz a mindenkori városvezetés nem mert hozzányúlni: féltek az atrocitástól, és féltek az ott élők szavazatainak elveszítésétől is. Ennek vége.

 

 

A törvény rájuk is vonatkozik

Jobbik: a törvényt be kell vinni a gettóba is

A Jobbik helyi elnöke, Rimán János önkormányzati képviselő úgy döntött, itt az ideje, hogy a törvény ne csak a törvénytisztelő többségre vonatkozzon, de a település – ahogy ő fogalmaz – igénytelen lakóira is. A politikus nyáron szervezte meg a felsőzsolcai cigánysoron az első úgynevezett törvényszembesítő bejárást, amelyet azóta több is követett. A cél: a hatóságok bevonásával felmérni a valós állapotokat, és a jelenleg hatályos – de a hatóságok által is többnyire semmibe vett – jogszabályok érvényre juttatásával bevinni a törvényt a gettóba. A bejárások során maguk a hivatalos szervek is szembesülnek azzal, hogy mennyi jogsértés maradt eddig megtorlatlanul, miközben a többségen a legapróbb jogszabályokat is „bevasalják”. A Jobbik ennek a kettős mércének is véget kíván vetni mondván, a törvény nem ismer bőrszínt. Ugyanakkor Rimán János azt is fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az akciósorozat nem a cigányok ellen van, hanem éppen értük. Mint fogalmazott, a cigányságnak sem lehet érdeke, hogy 10 év múlva is a jelenlegi fertőben „dagonyázzon”. Emelni kell a helyi kisebbség igényszintjét, hogy ők maguk akarják a tiszta, rendezett életet. A törvények következetes alkalmazása, és a helyi rendeletek jövőbeni módosításai is ezt a célt szolgálják.

Az első összehangolt hatósági bejárás helyszíne a Zöldfa és a Táncsics utca volt. A meglehetősen elvadult vidéken ismerős arcokkal is találkozhattunk: jelen volt többek között Sneider Tamás is, aki a Parlament Szociális Bizottságának elnökeként vett részt a bejáráson. Az eseményen jelen voltak többek között a rendőrség, a polgárőrség, a felsőzsolcai hatósági osztály, a MIVÍZ és az ÉMÁSZ munkatársai is, akik vizsgálták a lakcímkártyákat, az ingatlanok lakhatóságát, a szemétszállítási szerződés meglétét, a folyékony hulladék elhelyezésének mikéntjét és az áramvételezést is. A bejárás külön kitért a gyermeknevelés szabályainak ellenőrzésére, emellett vizsgálták volna a kémények megfelelőségét és az állattartási rendelet betartását is, az utóbbiakra jogosult szervek azonban távol maradtak a munkától. Így készült el a cigánysor széleskörű környezettanulmánya.

Szaporodó „szubkultúra”

Ebből kiderült, a lakcímbejelentés az esetek többségében nem a valósághoz igazodik, hanem a segélyek minél szélesebb körű igénybevételéhez. Tragikus képet mutat a szemétszállítás is: a többség nem rendelkezik megfelelő szerződéssel, ami nem csoda. A képviselőt ugyanis arról tájékoztatták, hogy az AVE eddig azokat az edényeket is kiürítette, amelyekért nem fizettek, a költségeket pedig vélhetően ráterhelték a felsőzsolcaiakra. Ezért is nehezményezte a Jobbik, hogy az AVE nem vett részt a bejáráson. A kémények többsége kéményseprőt még nem látott, és az építmények legalább fele is illegálisan létesült. A helyzet rendezése érdekében az önkormányzat több eljárást is kezdeményezett, emellett Rimán János jelezte azt is, véget fognak vetni annak, hogy hasonló esetekben az önkormányzat lakásfenntartási támogatást utaljon ki oda, hol valódi lakás nincs is. Összesen 15 esetben került sor illegális áramvételezés felszámolására, ennek a helyzetnek a rendezése érdekében azonban az önkormányzat, a rendőrség és az ÉMÁSZ további szoros együttműködése szükséges, jelezte a képviselő. Megdöbbentő volt az is, hogy a lakók 85 százaléka nem gondoskodik a szennyvíz elszállításáról. Szigetelt szennyvíztároló helyett földbe ásott gödrökbe végzik a dolgukat, melynek tartalma lassan, de biztosan „vándorol”a talajban. Ez szintén eljárásokat von maga után a jövőben. Talán senki sem csodálkozik azon, hogy ilyen környezetben napi szintű, súlyos gyermekveszélyeztetés zajlik az ominózus utcákban. A szülők jelentős része nem gondoskodik a gyermekük testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődéséről sem, vagyis elképzelhető – figyelembe véve a magas gyerekszámot -, milyen „szubkultúra” fog Felsőzsolca nyakára nőni 10-15 éven belül, ha nem teszünk a helyzet javítása érdekében.

Azóta…

Lapunk azon kérdésére, hogy az ellenőrzések hatására történt-e változás, Rimán János elmondta, saját tapasztalata szerint az első ellenőrzésen nagy számban nem felelnek meg az érintettek az előírtaknak, felülvizsgálatra azonban kijavítják a hibákat: kitakarítanak, rendbe rakják az utcafrontot, a kertet, ha kell, kifestenek, kimeszelnek. Hallott olyat is, volt olyan, aki a munkáját négy órakor pontban azért hagyta ott, hogy siessen haza (és nem a kocsmába) rendet rakni, nehogy elveszítse a segélyét. Mindezek után volt, akitől megkérdezte a képviselő: miért nem lehetett ezt elsőre megcsinálni. A válasz az volt: 20 évig ezt senki nem kérte! borsvezer.info