Miskolc fenntartható városi közlekedésfejlesztési terve

A miskolci fenntartható

 városi közlekedésfejlesztési terv egy Európa-szerte elfogadott módszertan alapján készül. Ez egy olyan tervezési módszer, amely az érintettek bevonásával a valós mobilitási igényeinek kielégítésére törekszik annak érdekében, hogy javuljon az életminőség a városban és környékén egyaránt. Célja, hogy fenntartható városi közlekedési rendszer jöjjön létre:

 

a munkahelyek és szolgáltatások jobb elérhetőségének biztosításával;
a közlekedésbiztonság fokozásával;
a környezetszennyezés, az üvegházgáz- kibocsátás és az energiafogyasztás csökkentésével;
az áru- és személyszállítás hatékonyságának és
költséghatékonyságának növelésével; valamint
vonzóbb és jobb minőségi városi környezet kialakításával.
A teljes tervezési folyamat négy fő szakaszból áll, a kidolgozott irányelvek ezt 11 elemre (fő lépésre) és 32 tevékenységre (részletesen meghatározott feladatra) bontják tovább. A folyamat ciklikusan ismétlődik.
Közlekedésfejlesztési Terv Miskolc számára
A közlekedés Miskolc fejlődése szempontjából mindig is nagy jelentőségű volt. Kedvező földrajzi fekvésénél fogva a vasúti és közúti hálózat kiépülésével városunk fontos közlekedési csomóponttá vált. A mai felgyorsult világban azonban egyre nagyobbak a mobilitási igények, melyeket korlátozni szinte lehetetlen. Az egyre növekvő forgalom torlódásokat okoz, amely növekvő környezeti terheléssel jár, és beavatkozás hiányában további romlásra kell számítani.
A 2004-ben jóváhagyott közlekedésfejlesztési koncepció a miskolci közlekedési problémák megoldására tett rövid, közép és hosszú távú javaslatot. Az időközben összegyűlt észrevételek, módosítások, megvalósult elemek miatt 2009-ben megtörtént a koncepció felülvizsgálata, majd ezt követően 2012-ben, az ATTAC elnevezésű nemzetközi projekt keretében nyílt lehetőség egy új, a fenntarthatóságot középpontba helyező közlekedésfejlesztési terv kialakítására.
Fontos tényező, hogy a SUMP-készítés a helyi érintettek (miskolci lakosság, politikusok, közlekedési szolgáltatók, hatóságok, vállalatok, szervezetek és oktatási intézmények) bevonásával történt, amely nagyban segíti a helyi közlekedési nehézségek helyi megoldásokkal történő támogatását, aktuális helyi közlekedési igények beazonosítását, továbbá az érdekelt felek közötti produktív partnerkapcsolat létrehozását. Ennek megfelelően, a SUMP megvalósításával fenntartható módon javulhat Miskolc elérhetősége.
A tervezés keretében felmérésre került a városi közlekedés infrastruktúrája, a közlekedés jelenlegi helyzete, mely magában foglalja a szokásjellemzőket, igényeket, a forgalom jellemzőit, parkolási szokásokat és jellemzőket, közlekedés biztonság helyzetét, közösségi közlekedés jellemzőit és a környezet állapotát.
A jelenlegi helyzet tényezőinek értékelése után kerültek kidolgozásra a javasolt rövid-, közép- és hosszútávú intézkedések a fenntartható közlekedési rendszer koncepciójának megvalósításához.
A fejlesztési feladatok elsősorban:
a kerékpáros közlekedés elfogadottságának növelésére:
A kerékpár hálózat és infrastruktúra fejlesztése
Kerékpár parkolók kiépítése
a közösségi közlekedés elfogadottságának növelésére:
Kötöttpályás közösségi közlekedési rendszerek előnyben részesítése
Az utastájékozatás fejlesztése (megálló, jármű, internet, telefon)
Hálózatfejlesztés
Igényszerinti közlekedési rendszerek (DRT) tesztelése, alkalmazása
a gyalogosközlekedési lehetőségek minőségének javítására:
és a közút hálózati fejlesztésekre vonatkoznak.
– Miskolc Városi Közlekedési Zrt. –