Úgy tűnik az idegen nyelv
elsajátítása évekkel eltolhatja az Alzheimer-kór, valamint a vaszkuláris és a frontotemporális demencia kialakulását – a nyelvtanulást pedig talán soha nem késő elkezdeni.
Egy kanadai Alzheimer kutatás szerint, ha valaki az anyanyelvén túl egy idegen nyelvet is folyékonyan beszél, annál 4-5 évvel később kezdenek kialakulni a tünetek, mint egynyelvű társaiknál. Thomas Bak, a skóciai Edinbourgh Egyetem kutatója kíváncsi volt, hogy ez pusztán a nyelvre vezethető-e vissza, vagy a képzettségi, esetleg bevándorlási státuszból adódóan alakul ki ez az eltolódás, az első tanulmány ugyanis Torontóban készült, ahol a legtöbb kétnyelvű kanadai él, ezért a bevándorlási háttér sem volt elhanyagolható. Emellett azt is ki szerette volna deríteni, hogy az elmezavar más formái esetében is érvényes-e ez a megfigyelés?
A lengyel gyökerekkel rendelkező Bak közös projektbe kezdett egy indiai neurológussal, Suvarna Alladival, aki az indiai Nizam Orvostudományi Intézetben (NIMSH) kutatja a memóriazavarokat. „Indiában a többnyelvűség a mindennapok része” – utalt Bak arra a tényre, hogy a hatalmas területtel és népességgel rendelkező országban a különböző nyelveket beszélő népcsoportok közös nyelvként gyakorlatilag az angolt használják. Teljes cikk itt.