Piaci várakozások szerint
a lítium-ionos akkumulátorok ipari felhasználása ahhoz hasonló forradalmi változást okozhat az energetikában, mint az autóiparban az elektromos hajtás. Az új technológia a rendszerszintű szolgáltatásokban, a megújuló alapú áramtermelés támogatásában, vagy nagy teljesítményű szünetmentes tápegységként kaphat nagy hangsúlyt.
Az AWE Mérnökszolgálati Kft. Intellistore 1000TM néven konténerbe szerelt, európai szabványoknak megfelelő, TÜV minősítéssel rendelkező, nagyteljesítményű akkumulátoros energiatárolót fejlesztett ki. Pálfi Gézától, a társaság stratégiai igazgatójától kapott tájékoztatás szerint a termék teszt-, és kereskedelmi üzeme már folyik, működését a héten német villamos ipari szakemberek, potenciális vevőjelöltek veszik szemügyre.
A mintegy 400 lítium-ionos akkumulátorból álló energiatárolónak a rendszerszintű szabályozásban és más területen való használhatóságát a benne lévő, hazai mérnöki teljesítmény teszi lehetővé. Erre három példát mondott lapunknak az igazgató: a sorozatgyártásra kész termék minden egyes akkumulátorának 14 műszaki paraméterét folyamatosan figyelő felügyeleti rendszerében az akkumulátorok közötti kapcsolatot egyetlen vezetéken keresztül történik a hagyományos, nehézkes kábelköteges megoldás helyett. Világviszonylatban az is egyedülálló, hogy az operátorok az interneten keresztül bárhonnan, akár mobilnetes kapcsolaton keresztül is beavatkozhatnak a teljes rendszer, sőt, a rendszer egyetlen akkumulátorának működésébe is. Végül a berendezésből kikerülő áram zavarmentes feszültséggel jut a hálózatba, ennek például a nanotechnológiában van nagy jelentősége, ahol az áramellátás apró megingása is komoly zavart okozhat.
Tulajdonságai alapján a berendezés segíthet az átviteli és hálózati engedélyeseknek a szabályozási-, és terhelési problémák megoldásában. E téren növekvő gondot okoz, hogy egyre több villamos energia érkezik a hálózatokban közvetlenül a megújuló alapon, tehát nem folyamatosan és nem azonos mennyiségben termelő erőművekből. Németországban 2000–2010 között 30 ezerről 750 ezerre nőtt a hálózatra közvetlenül rákapcsolt nap- és szélerőművek száma. Az intelligens energiatárolókba azonban a felhasználó betárolhatja az éppen a rendszer szempontjából feleslegesen előállított villamos energiát, és onnan visszajuttathatja a rendszerbe, amikor a tervezettnél kevesebbet termelnek a nap-, és szélerőművek. Ez a megoldás növeli az előállított áram energia értékét is, hiszen ez a kombinált módszer biztosítja a legmagasabb árat a megújuló erőművek részére.
Kiegyenlítő funkciójukkal és szabályozhatóságukkal jó szolgálatot tehetnek az áramtermelésének és felhasználásának közelében, azaz a decentralizált rendszerekben, de a virtuális erőműveknek is szerves részei lehetnek.
A termék globális piaca becslések szerint évi 10 milliárd dollár, a hazai kereslet most van kibontakozóban. Pálfi Géza szerint az AWE öt éve, azaz időben és jól mérte fel e piac majdani alakulását, így ma már számos külföldi (például nyugat-európai, oroszországi, közel-keleti) befektetővel tárgyal a rendszer szállításáról, helyi igények szerinti fejlesztéséről. Az AWE-t is ellenőrző IFC csoport szerint a hazai rendszerszabályozási feladatok megoldására 200-300 megawattnyi, az ország területén elszórtan elhelyezett energiatárolók adhatnak megnyugtató megoldást.
Teljes élettartamra vetítve olcsóbb
Az Intellistore fejlesztési költségeiről, illetve a teljes berendezés áráról a stratégiai igazgató nem kívánt nyilatkozni. Mivel a lítium-ionos akkumulátoros rendszerek ára a felhasználási módtól függ, árazásuk is széles skálán mozoghat.
Ezen akkumulátorok élettartama a hagyományos termékek többszöröse is lehet, a teljes élettartamára vetített költsége ellenben már alacsonyabb.
„Az AWE elsősorban fejlesztő, nem gyártó cég, de az AWE testvércége, a Tisza Erőmű Kft. és az IFC csoport kész megszervezni a gyártást is” – válaszolt lapunknak Csontos Attila, a Tisza Erőmű Kft. tulajdonosának képviselőjeként.