November 20-tól a közönség is

láthatja a bükkábrányi lignitbányában talált hétmillió éves mocsárciprusokat.

 

 

2007-ben egyedülálló őslénytani leletre bukkantak Bükkábrányban egy lignitbányában. Mintegy 65 méter mélyen 16 mocsárciprusból álló, hétmillió éves erdőrészletet találtak, ahol a fák álló helyzetben konzerválódtak, de nem szenesedtek és nem kövesedtek meg. Vélhetően egy hétmillió évvel ezelőtti földrengés során homokáradat borította be a fákat, s azóta a homokban folyamatosan víz is jelen volt, ez biztosította, hogy a fákhoz nem jutott oxigén. Ilyen leletegyüttes azóta sem került elő a világon.

A szakemberek évekig dolgoztak azon, hogy az ősfákat konzerválják. November 20-án, szerdán nyitja meg kapuit a Pannon-tenger Múzeum Miskolcon, ahol végre a közönség is megnézheti a mocsárciprusokat.

Abból a négy fából, amelyet a miskolci múzeum 2007-ben kimentett a lignitbányából, most kettőt szabadon láthatnak majd a látogatót, egyet pedig egy 20 ezer literes tartályában mutatnak be.

Az elmúlt öt évben a múzeum munkatársai a fák konzerválását igyekeztek megoldani. Háromféle eljárást alkalmaztak: cukorszirupban áztatták őket, egészen addig, amíg a körülöttük lévő cukorszirup hetven százalékos töménységig sűrűsödött, illetve maguk a fák át nem vették a sűrűséget, majd lassan kiszárították a fákat. A cukorkristályok segítségével biztosított, hogy a fák még egy darabig megőrizhessék mostani állagukat.

A másik eljárás során műgyantával itatták át a fákat. A harmadik lényege pedig, hogy tiszta vízben tartották a negyedik fát, amelyhez gombamentesítő szereket adagoltak. Ez utóbbi áll a legközelebb ahhoz a környezethez, amelyben 2007-ben megtalálták a mocsári ciprusokat.