Az új rendszerrel kapcsolatban több rendőri

 vezető is kétkedését fejezte ki a hvg.hu-nak. Egyöntetűen úgy vélték, még egy lépcső kerül a rendszerbe, ami mindenképpen meghosszabbítja a betelefonálás, a járőr kiküldése és az intézkedés között eltelt időt. Egy volt parancsnok szerint az biztosan perceket tesz hozzá a folyamathoz, hogy nemcsak a segélyhíváskor, hanem az illetékes szervhez való hívás-továbbításkor is újra el kell mondani, hogy kivel, hol, mi történt, és miért kér segítséget.

 

„Miskolcról hogyan fogják tudni, hogy két megyével arrébb, Piripócsalsón van egy válófélben lévő házaspár, aki minden vita, hangos szó miatt kihívja a rendőröket, vagy hogy Mari néni azért telefonál be rendszeresen, hogy ne érezze magát olyan egyedül, esetleg hogy Gipsz Jakab egy olyan notórius bejelentgető, akit nem kell komolyan venni?” Az ezt felvető rendőr semmiképpen nem gondolja, hogy az új rendszer gyorsabb intézkedéseket tesz majd lehetővé.

Plusz egy kör a bejelentésben

Egy rendőri vezető elmondta, nyilván a cél a kamu bejelentések, a „piszlicsáré ügyek” kiszűrése, de a call centeresek szerinte túl laikusak ahhoz, hogy betelefonálókat elküldjenek. „Nem is fogják bevállalni, hanem inkább a területileg illetékes szervhez küldik ki a hívásokat, a döntéssel járó felelősséget rájuk tolva.” Egy volt parancsnok pedig azt hangsúlyozta szerkesztőségünknek, hogy a jelenlegi hívásrendszer is van olyan intelligens, hogy amennyiben valaki a fővárosban kért segítséget, akkor a Budapesti Rendőr-főkapitányság Központi Ügyeletére, ha Vácról telefonált rendőri intézkedést sürgetve, akkor a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságra fusson be a segélykérő hívás.

2006-ban átadott Vészhelyzeti Információs Központ

Fotó: MTI / Beliczay László

Egy szakszervezeti vezető szerint az ennyire központosított hívásfogadást megpróbálták jó pár évvel ezelőtt bevezetni, de akkor nem jártak sikerrel. Az érdekvédő közölte, azért nem szeretne névvel nyilatkozni a témában, mert szakmai jellegű kérdésekben kihagyják őket, így a 112-es segélyhívóval kapcsolatos, az állományt érintő változásokat sem közlik velük, vagy kérik ki arra vonatkozóan a véleményüket.

Nehézkesebb lesz az ügyintézés?

„Az ESR kiépítésével párhuzamosan a rendőrségen belül központosítások zajlanak, az ügyeletes tiszteket, akik munkaidőn túl irányítják a kapitányságokat, más beosztásba helyezik vagy a központba irányítják” – mondta a volt rendőri vezető. Ezáltal viszont a kapitányságokon a hivatalos munkaidőn túl alig lehetne valamit elintézni.

„A személyes ügyintézés lesz a probléma” – vélte a volt rendőri vezető. „Például valakinek ellopják az autóját. Bejelenti majd a 112-ön, elrendelik a jármű körözését, de a biztosítóval kapcsolatos dolgok intézéséhez elengedhetetlen bejelentést csak másnap reggelt 8 órától teheti majd meg a kapitányságon.” Az egykori vezető szerint, ha a változtatást valóban bevezetik, akkor a munkaidőn túli bűnügyi vezetés eltűnik a kapitányságokról. Igaz, tette hozzá, ez a testület tagjai számára jelenthet majd elsősorban nehézséget, például, ha egy parancsnokot berendelnek az éjszaka kellős közepén, hogy vegyen őrizetbe valakit, ami jelenleg az ügyeletes tiszt feladata. hvg.hu