Három nap alatt tizenkét országból

 nyolcvankét dokumentumfilmet mutattak be a martfűi „Future 2013” Filmfesztiválon, ahol az európai vidéki ember és táj kapcsolatának közös világát jelenítették meg alkotóik sokszínű látásmódjával.

 

A Future 2013- Dokumentumfilmek a vidékről- című nemzetközi filmfesztiválnak a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár adott otthont október 24-27 között.

A filmes szakma képviselői mellett a zsűrit, a film alkotóit és a dokumentumfilmek iránt érdeklődő közönséget is várták a szervezők. A versenyfilmek az európai vidéki ember és táj kapcsolatának közös világát mutatták alkotóik sokszínű látásmódjával.

Portugáliából, Franciaországból, Nagy-Britanniából, Lengyelországból, Romániából és Magyarországról, Olaszországból, Luxemburgból, Belgiumból, Spanyolországból, Svájcból, valamint Szerbiából is nevezték be filmes alkotásaikat a résztvevők.
A díjazott filmek bemutatásra kerültek a franciaországi Perigueux-ban megrendezett Európai Vidékfejlesztő Egyetemen, továbbá a Balassi Intézet kérésére Brüsszelben is megtekinthetők lesznek 2014 tavaszán.

„A dokumentumfilmek értékközvetítő szerepén is múlik, hogy meg tudjuk-e őrizni Európa tájainak sokszínű műveltségét, természeti gazdagságát. A média ajtót nyithat a vidék méltatlanul elfeledett világára, melynek értékei önmagukért beszélnek, csak a nyilvánosság elé kell tárni őket. A vidék sikere az ország sikerének a kulcsa.” – így fogalmazott a nemzetközi rendezvény kiadványában Dr. Fazekas Sándor Vidékfejlesztési Miniszter, a fesztivál fővédnöke.

Gérard Peltre, az Európai Vidéki Mozgalom elnöke  szerint sokszor maguk a vidékiek sem ismerik fel az ebben rejlő értékeket és lehetőségeket. „A helyi területfejlesztési tapasztalatokról és a vidéki élet személyes történeteiről más sok film, audiovizuális dokumentum és könyv született, de sajnos nem elégé hozták őket nyilvánosságra, főleg nem a nagyközönség számra. Pont ezért felfrissitő és felvillanyozó ilyet látni, és egyúttal cselekvésre is késztett bennünket a válság időszakában, amely nemcsak pénzügyi és gazdaság, de lelkivilágunkra is hatással van. A martfűn megrendezett fesztivál a vidékről erre a szükségletre válaszol.” – tette hozzá.

Az ünnepélyes megnyitón Asztalos Árpádné igazgató köszöntötte a filmszemle résztvevőit, rendezőit, alkotóit. Dr. Kiss Edit polgármester ünnepi beszédében örömét fejezte ki, hogy Martfű lehet a házigazdája a második alkalommal megrendezett rangos filmes eseménynek.

„Tudjuk, hogy a fejlődés kulcsa az emberben van-az  és az emberközpontú vidékfejlesztés során kiemelten kell támogatni az önálló gondolatokat, ötleteket, jó kezdeményezéseket. Ilyen jó gyakorlat ez a nemzetközi filmfesztivál is.” – fogalmazott köszöntőjében Kovács Sándor, a Jász Nagykun Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke.

A seregszemle három szervezet, az Agrár és Falusi Ifjúsági Körök Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete, a Europe Direct Szolnok Európai Információs Pont, valamint a programnak otthont adó Martfű  Város Önkormányzatának összefogásával valósult meg  A nemzetközi rendezvény főtámogatója  a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat és Jász-Nagykun-Szolnok Megye Önkormányzata volt.

KATEGÓRIA GYŐZTESEK

  1. Új gyakorlatok, lehetőségek az Ökológia és a Környezetvédelem területén

Juhász Ágota- Demeter László

ROMÁNIA (Erdély)

Hegyi kaszálók – biodiverzitás és hagyományos gazdálkodás

Demeter László stílusos kameramozgások segítségével mutatja be a zárt erdélyi környezet természeti értékeit illetve a környezet szereplőit, az új gyakorlatoK kipróbálóit, a vidéki társadalom aktív és változtatásra kész tagjait.

 

  1. Új gyakorlatok a vidéki turisztikában

Nemes Gusztáv – Ladányi János

NATURAMA okos túrák – Smart tours – Vidékfejlesztés a turizmusban

A film dinamikus mozgóképes megoldásokkal mutatja be a turizmus és a vidékfejlesztés kapcsolatát. A film szemlélete, az innováció alapvetően a városi polgár oldaláról közelít a témához: hogyan segítsük a választásban a város emberét.

Alkalmazása, bemutatása az ország más tájegységében is rendkívül indokolt.

 

  1. Hagyományőrzés – vidéki értékek megőrzése

Skultéty József

Juhmérés Mérán

A hagyományőrzés és a vidéki értékek kapcsolatáról a Szolnok TV alkotói már számos filmet forgattak le. Skultéty József filmje folytatja ezeket a hagyományokat.
A film értékét és a mondanivaló hangsúlyait jól erősíti a Tisza Táncegyüttes szerep-lése is. Ez a dramaturgia azonban már átvezet bennünket a kárpát- medencei együttélés, a szolidaritás erősítéséhez is, ami a vidéki fesztiválnak fontos célja.

 

  1. Szociológiai megközelítés (Munkahelyteremtés és vidékfejlesztő szociális munka helyett)

Julie Schroell

LUXEMBOURG

De Bauereblues

A luxemburgi alkotó filmje a munkahelyteremtés és a szociális munka összekapcsolódását mutatja be meggyőző szociográfikus megközelítésben. A munka tulajdonképpen egy birtokfejlődését mutatja be. A történetíró tulajdonképpen a kamera. A téma a polgári-parasztpolgári fejlődés bemutatása.

 

  1. Legjobb operatőri és rendezői munka (Hungaricum helyett)

Csubrilo Zoltán

SZERBIA- Vajdaság

„Még oda nem ér az idő…” A film akár Magyarországon is készülhetett volna. Az idő odaért mondhatnánk, a tanya és a tanyai közösség azonban még él. Ahogyan mondja a szerző, a kaput nem azért csukjuk be, hogy ne jöjjön be rajta senki.

 

6.   Rendező:  B Révész László, Operatőr: Nádorfi Lajos, Szerkesztő : Romai Róbert

Az idő sodrában

A rendszerváltás utáni vidéki történetünk elevenedik meg Nádudvar sorsához kapcsolódva. Számos prominens személyt kérdez és filmfelvételt használ az alkotó. A narraiva alapján. Ez a film  hű lenyomata az Alföld elmult bő kétévtizedes, felzÁrkózással teli útjának.