Zsúfolásig megtelt a Nyilas
Misi Ház pénteken délután, ahol irodalmi est keretében mutatták be Kovács Ilona, nyugalmazott tanítónő, drámapedagógus, „Egy lélek rezdülései” című verseskötetét.
A 88 éves szerző évtizedeken át írt művei a gyűjteménye augusztusban jelent meg, a szép korú költő ekkor mutatkozott be első ízben a szélesebb nyilvánosság előtt.
A kuriózumnak számító pénteki eseményen megjelent dr. Zsiga Marcell, a miskolci idősügyi tanács elnöke, Miskolc város alpolgármestere, hogy kedves szavakkal méltassa korosztályának legaktívabb alkotóművészét. „Kovács Ilona tevékenykedése nem ismeretlen a miskolci közéletet figyelemmel kísérők számára, hiszen a szerző közel a 90 évhez ma is rendkívül aktív, irodalmi estek rendezője, szervezője.” Dr. Zsiga Marcell arra is emlékeztette a közönséget, hogy Kovács Ilona saját költeményével kategóriájának győztese lett, a miskolci Idősügyi Tanács által a közelmúltban rendezett „a Mi Petőfink” című művészeti vetélkedőn. Arról is beszélt, hogy a versek a XX. századi magyar történelem diktatúráit idézik fel, azokat az időket, amikor rettentő nehéz volt gerinces, nemzeti érzelmű, magyar embernek maradni. Mint mondta, Kovács Ilonának sikerült, erről a versei is tanúskodnak. „Ha az ember idős korában szellemileg ennyire aktív, s ilyen maradandó értéket tud nyújtani, az minden embertársa számára példaértékű lehet.”
Az irodalmi est moderátora Kégl Ildikó, újságíró, a Magyar Hírlap megyei tudósítója nyitóbeszédében úgy fogalmazott, „a kötet jóval több, mint versek gyűjteménye, inkább egyfajta lírába csavart történelem könyv”. Miképp a publicista mondta, az 1925-ben született szerző megélte a magyar történelem egyik legviharosabb századát, nem pusztán könyvek hasábjain olvasott a véres eseményekről, közvetlen szereplője is volt azoknak. „De ne gondolják, hogy a könyv 140 oldal tömény melankólia! Korántsem arról van szó, hogy a szerző a szomorú versek enciklopédiáját írta volna meg”- jegyezte meg Kégl Ildikó, majd utalt a szerző Bökversek című szatirikus műveire.
A Magyar Hírlap újságírója szerint a könyv egy életmű! „Jelentősége abban áll, hogy az életrajzi vonatkozású versek szépen és harmonikusan összefonódva, egyfajta kordokumentumként mutatják be hazánk, különösen Észak-Magyarország múltját, történelmét, kultúráját, egy lélek rezdülésein keresztül.” Beszéde végén az újságíró azt kívánta a 88 éves szerzőnek, „rezdüljön még jó pár esztendeig ez a lélek; ez a keresztény, magyar trikolorba öltöztetett, érzékeny lélek!” kulcs.hu