Mi szükség van arra, hogy utólag,

a távfelügyeleti rendszeren keresztül telepítsenek programokat a Digitális Miskolc program során kiosztott laptopokra? Mi a garancia arra, hogy nem kerül például kémprogram ezekre a gépekre? Többek között ezeket kérdezte az MSZP az elmúlt héten a fideszes városvezetéstől, ám választ egyik felvetésükre sem kaptak, ezért ismét felteszik a kérdéseiket.

 

 

A Digitális Miskolc program pályázati kiírásában ugyanakkor szakértőik újabb furcsaságokra bukkantak, például arra, hogy bizonyos helyzetekben – előre nem tisztázott formában – sorsolás útján dönti el a projektet menedzselő önkormányzati cég, ki kaphat laptopot, s ki nem.
Minderről Földesi Norbert, az MSZP miskolci önkormányzati frakcióvezetője beszélt szerdán Miskolcon.
Emlékeztetett: Bartha György szocialista önkormányzati képviselő az elmúlt héten 6 kérdést tett föl a városvezetésnek a Digitális Miskolc projekttel kapcsolatban. A rendkívül fontos kérdésekre senki semmilyen hivatalos választ nem adott. Senki nem cáfolta meg, hogy elvileg visszaélésre, jogtalan információszerzésre is használhatók a miskolciaknak átadott laptopok. Nem állt ki a program szervezői közül a nyilvánosság elé senki, hogy beszámoljon az adatvédelmi, adatbiztonsági feltételekről, előírásokról. Az MSZP éppen ezért továbbra is fenntartja kérdéseit, várja a választ arra, miként fogja a városvezetés megakadályozni például azt, hogy kémprogramok kerüljenek a miskolciaknak kiosztott laptopokra.
Földesi Norbert elmondta azt is, hogy az MSZP szakértői más problémás eseteket is találtak a pályázati kiírásban. Megítélésük szerint például visszaélésre adhat lehetőséget az a kitétel, miszerint ha egyértelműen nem állapítható meg a sorrend, akkor a programiroda sorsolás útján választja ki a nyertest. A kiírás alapján nem tudni, hogy a sorsolás milyen módszerrel történik, és azt ki végzi el.
A városvezetés ráadásul nem tájékoztatta a miskolciakat arról sem, hogy kik alkotják a programirányító és kik a jogorvoslati bizottságokat. Nem ismert a bizottságok eljárásrendje sem. Ezek azért fontos információk, mert a programirányító bizottság hagyja jóvá a nyertesek sorrendjét, míg a jogorvoslati bizottság a fellebbezéseket bírálja el. Tehát ezektől a bizottságoktól függ a laptopok sorsa, emiatt nem mellékes a döntéseket hozó személyek kiléte és a döntés mechanizmusa
A szocialista frakcióvezető rámutatott: a jogorvoslati bizottság nem független szervezet, ugyanúgy a Miskolc Holding Zrt. hozza létre, mint a programirányító bizottságot. Vagyis nem különül el a döntés és a jogorvoslat. Emiatt a fellebbezések független bírálata megkérdőjelezhető. Földesi Norbert szólt a laptopok áráról is, szerinte a pályázati pénz töredékét költötték csak a gépekre. Ennek kapcsán részletes kimutatásokat vár, mennyi pénz folyt el a gépvásárlásra, mennyi a program további elemeinek kiépítésére, működtetésére.