Egy miskolci cég ami 2300 (!) százalékkal növelte az árbevételét három év alatt

 A miskolci Vinnai Balázs (36), az IND

 társalapítója-ügyvezetője egyszerre testesíti meg a konzervatív üzletember és a laza, internetes guru képét. Nyakkendő nélkül, sötétkék halszálkás öltönyben érkezik az interjúra. Bár az üzletembernek van autója, városon belül tömegközlekedést használ, a két város között pedig vonatozik. „A vonatozás nekem egyszerre kikapcsolódás és munka. Szeretek az IC-n dolgozni, mert ehhez minden feltétel adott. Még a feleségemmel is a vonaton ismerkedtem meg” – mondja. A cégvezető egyébként nagy lokálpatrióta, nem véletlen, hogy sem a cége, sem ő nem költözött el Miskolcról. Pontosabban szólva, családjával kétlaki életet élnek, keddtől péntek reggelig Budapesten, péntektől hétfőig Miskolcon tartózkodnak.

 

Vinnai még másodéves jogi egyetemistaként alapította az IND-t, 1997-ben, három gimnáziumi osztálytársával együtt. Kezdetben weblapok fejlesztésével, dizájnnal foglalkoztak. Első kereskedelmileg sikeres terméküket egy német informatikai cég beszállítójaként állították elő: bankiszerver-szoftvereket fejlesztettek a német Brokatnak. A kapcsolatot Pecsenye Roland társalapító hozta, aki akkor már Németországban élt. „Húszévesen, érettségi öltönyben mentünk tárgyalni, amin mindenki jól szórakozott, magunkat is beleértve” – mondja Vinnai. Mivel ő tárgyalt a legjobban, és volt affinitása a stratégiához, menedzsmenthez, ő lett a cég „arca”. Amikor a Brokat a 2003-as internetlufi miatt csődbe ment, az IND felvásárolta korábbi fő partnerét. A vételár nagyjából a Brokatban ragadt IND-követelés értékével volt egyenértékű.

 

Az IND kezdettől fogva globális piacra szállít egy speciális tudást igénylő, pénzügyi-informatikai területen. „Pontosan tudtuk, hogy ha az eredeti koncepciónk bejön, akkor nagyon gyorsan el fogjuk érni a középvállalati, majd a nagyvállalati méretet. Így minden üzleti-szervezetfejlesztési lépésünket is ennek rendeltünk alá” – mondja Balázs. Úgy tűnik, sikeresen. A cégbe kétszer szállt be kockázati tőke, összesen 4,4 millió euró (1,3 milliárd forint) erejéig. Cserébe 28 százalékos tulajdoni részesedést szereztek, hogy néhány év után – várhatóan szép haszonnal – kiszálljanak a cégből.

A technológiai szektorban a siker egyik fokmérője a gyors növekedés. Az IND ennek is maradéktalanul eleget tesz. A cég 2000 és 2003 között 2300 (!) százalékkal növelte az árbevételét. Létszámuk most is negyedévente 20 fővel bővül, jelenleg közel 250 alkalmazottjuk van, így minden esélyük megvan, hogy ők legyenek a következő hazai gyökerű multinacionális nagyvállalat. Bár a kívülről érkezett topmenedzserek sikeresen átformálták a garázscéget közepes vállalattá, legnagyobb kihívásuk most éppen az, hogy miként tegyék alkalmassá a céget a nagyvállalati működésre. Cikk itt. hvg.hu