Az Átlátszó írása szerint a Simicska
család egyik tagja akart bányát nyitni Zircen, de hároméves huzavona után a helyi önkormányzat döntése értelmében mégsem létesül kőbánya a városban. A projektet civilek és környezetvédők egyaránt támadták. A lap a család szerteágazó bányaérdekeltségeit veszi sorra.
Negyvenmilliós tendert nyert egy kormányközeli médiaügynökség, Simicska cége, a Közgép pedig Makón a csatornázás után állíthatja helyre az utakat.
VIP-ügyek:
Az Átlátszó cikke szerint a Magyar Gárda-alapító Usztics Mátyás tévésorozatára a közmédia eddig több mint 60 millió forintot költött.
A Napi és a Hír24 is arról ír, hogy lecserélik a kormányzati vezetők felső kategóriás kocsijait.
Jobban teljesítenek a jegybanki dolgozók, vagy legalábbis többet keresnek, mióta Matolcsy György lett az elnök.
A Civishír azt szellőztette meg, hogy mennyit keresnek a debreceni önkormányzati cégek vezetői. Nem keveset.
Egy gyógyfürdő-konferencián lehetett hallani nemrégiben a fővárosi fürdőket igazgató cég vezetőjének kiselőadásában, hogy a szocialista-szabaddemokrata kormányok alatt 10-20, de akár 50 vagy 100 évre is adtak ki ingyenes fürdőbérletet a jó kapcsolatokkal rendelkező fontos elvtársaknak.
A Blikk szerint október elsejétől csaknem bruttó 900 millió forintos utazási keret áll a képviselők, illetve az Országgyűlés Hivatalától kiküldendő személyek, így Kövér László házelnök rendelkezésére. Ennyit fog elkölteni a T. Ház a közbeszerzési eljárással kiválasztott cégnél utazásra.
Fehérgalléros esetek:
Beperli az Erste a versenyhivatalt, mert – hasonlóképpen 12 társához – kartellezés miatt gigabírságot szabtak ki rá. A pénzintézet szerint nincs igaza a GVH-nak, hiszen a végtörlesztésről egyáltalán nem hangolta össze a stratégiáját a többi érintett bankkal, nem osztott meg üzleti titkokat, és az akció korlátozására semmilyen átfogó tervben nem állapodott meg sem vezérigazgatói, sem alacsonyabb szinten. A Heti Válasz ezzel kapcsolatban azt írta, hogy több nagy bank első számú vezetője személyesen egyeztetett egymással a végtörlesztésről, ennek a társaságnak pedig Csányi Sándor, az OTP első embere is tagja volt. Ő viszont a Vs.hu-nak cáfolta, hogy bármilyen végtörlesztés-ellenes „összeesküvésben” részt vett volna.
Nem lesz további nyomozás a fővárosi Bálna, leánykori nevén CET ügyében, miután a Legfőbb Ügyészség elutasította a fővárosi önkormányzat beadványát.
Újabb ügyben emelt vádat bűnszervezetben elkövetett sikkasztás és hűtlen kezelés miatt Kocsis István, az MVM volt vezérigazgatója ellen az ügyészség.
Szabad volt offshore-oznia a Budapesti Közlekedési Központnak, legalábbis a Fővárosi Törvényszék elutasította a Ganz-Skoda keresetét ellene jó hírnév megsértése miatt.
A 444 beszámolója szerint adóellenőrök szállták meg egy budaörsi kft. irodáját, a céget a kormány január elsejéig meg akarja vásárolni, ugyanis náluk van – hiszen ők írták – az uniós milliárdok pályáztatását intéző szoftver forráskódja, amihez a tulajdonosok mindenáron ragaszkodnak. Az adóvizsgálatnak az NFÜ szerint nincs köze a felvásárlási szándékhoz.
A Siemens korrupciós ügyébe további brazil politikusok is belebukhatnak.
A német elnök korrupciós bírósági tárgyalása érdekes bepillantást enged egy olyan ország piszkos ügyeibe, amely arra büszke, hogy nincsenek neki olyanok.
Átláthatóság:
A HVG szerint még átláthatatlanabb lehet az építészszakma kontrollja nélkül a Városligetbe tervezett kiemelt állami beruházás. Nem kellene ugyanis figyelembe venni a hatályos fővárosi építési szabályokat az új múzeumi negyed építésénél, ha elfogadja a Parlament Papcsák Ferenc zuglói polgármester javaslatát.
Sport és korrupció:
Épül-szépül Diósgyőr. Mondjuk, munkahely nincs, de stadion lesz, a legfrissebb hírek szerint 4,5 milliárd forintból.
Stadion nélkül nem élet az élet, Mezőkövesden sem. Jövőre is jut 400 millió forint közpénz Tállai András belügyi államtitkár klubjának. A futballcsapat idén is kapott 400 milliót a stadion felépítésére, de ezt az összeget a kormány jövőre is folyósítja, hogy legyen lelátó is a szép stadionban.
A FIFA korábbi biztonsági főnöke szerint csak idő kérdése, mikor robban a focibunda bombája az Egyesült Királyságban. A sportban tapasztalható korrupció Új-Zélandon is központi téma.
Meghalt Peter Graf, a legendás német teniszező, Steffi Graf édesapja és menedzsere, aki az 1990-es évek közepén adócsalás gyanúja miatt került a címlapokra, 1997-ben el is ítélték, mivel lánya pénzdíjai után nem fizette be az adót az államkincstárba.
Szolgálati közlemény: kicsiben, de nagy ambíciókkal indult el az Átlátszó rádiós kiadása a Soundcloud közösségi portálon, napi e-mail hírlevelünk audió változatával. Még nem késő feliratkozni az Átlátszó napi e-mail hírlevelére, a Napi Mutyimondóra sem. Kattints ide! Mong Attila atlatszo.hu