Felhívás házi napelemesmes rendszer
tulajdonosokhoz! Aki hajlandó jogi úton az idei beruházásához kapcsolódó ÁFA visszaigénylést megkísérelni, az 2013. december 29-ig kaphat tájékoztatást a december 31-ig megteendő lépésről a szerzőtől.Magyarországon e felhívás írójával egyetemben egyre többen gondolkodnak tetőnapelemes rendszerbe történő beruházáson. A 27%-os ÁFA kulcs miatt azonban egy ilyen átlagos beruházás esetén a nettónál 400-500 ezer forinttal is magasabb bruttó ár szerepel a számlán. Ez a tétel már nagyon komoly mértékben rontja a megtérülést, és így sokakat elriaszt egy környezettudatos és nemzetgazdaságilag is támogatandó lépés megtételétől.
A magyar internetes szaksajtót is bejárta ugyanakkor nyáron az a beszámoló, miszerint az Európai Bíróság egy osztrák jogeset kapcsán a következőket mondta ki. Az uniós ÁFA irányelv „gazdasági tevékenység fogalma alá tartozik a magánlakás céljára szolgáló ház tetején vagy mellette található olyan fotovoltaikus berendezés üzemeltetése, amelyet úgy alakítottak ki, hogy a termelt elektromos áram mennyisége egyrészt mindig kevesebb, mint az üzemeltető által magáncélra felhasznált összes elektromos áram mennyisége, másrészt pedig azt a hálózatba tartós bevétel ellenében táplálják be.” Nos, a hír igaz volt, azonban az Európai Bíróság 2013 júniusában, a C-219/12. számú ügyben hozott ítélete (Fuchs ítélet) semmilyen további visszhangra nem talált Magyarországon. Ez annál is érdekesebb, mivel a Fuchs ítéletet követően az alapügyben az osztrák Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság már nyáron ítéletet is hozott. Ebben az ítéletben pedig a Fuchs ítélet által értelmezett uniós jogi alapokon az osztrák bíróság a következőket mondta ki: Mivel Fuchs úr magánszemélyként, adójogi szempontból azonban gazdasági tevékenység keretében végzi a tetőnapelemes rendszerrel az áramtermelést, az illetékes osztrák adóhatóság köteles számára a hálózatra tápláló tetőnapelemes rendszer létesítésével kapcsolatos teljes beruházási (szerelés és anyagköltség) ÁFA-át visszatéríteni. Tekintettel arra, hogy a magyar általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. tv. (Áfa tv.) is az uniós ÁFA irányelvekkel harmonizált jogszabály, az Európai Bíróság jogértelmezése a magyar adóhatóságot (NAV) és a bíróságokat is köti. Felmerül tehát a kérdés, hogy amennyiben Ausztriában vissza tudja igényelni a magánszemély beruházó a teljes beruházási ÁFÁt-t egy hálózatba tápláló napelem rendszer esetén, akkor Magyarországon is alkalmazandó uniós szabályok alapján megtehető-e ugyanez?
Magyar szabályozási helyzet
A tetőnapelemes rendszerek beruházási ÁFA szabályainak a jelenlegi hazai értelmezése meglehetősen kusza képet mutat. A NAV egy-egy egymásnak is ellentmondó nyilvános állásfoglalásban is foglalkozott a kérdéssel, és egy harmadik állásfoglalása is megküldésre került 2013 októberében e sorok írójának állásfoglalás kérésére reagálva. Ugyanakkor a NAV legutóbbi állásfoglalásában elutasította – a beadványozó határozott kérelme ellenére – a Fuchs ítélet értelmezését és alkalmazását. Érdekes megállapításokat tett viszont az ÁFA visszaigénylés lehetősége kapcsán. A NAV szerint amennyiben egy magánszemély beruházó az ÁFA tv. tekintetében adóalanynak minősül, akkor jogosult ugyan a beruházással kapcsolatosan előzetesen felszámolt adó levonására, azonban csak olyan mértékben, amilyen mértékben a napelemes rendszert gazdasági tevékenységhez használja. Azaz az adólevonási (visszatérítési) jogot a NAV sem vitatja, azonban az ún. arányosítás alkalmazását számon kéri. Ez azonban praktikusan egyet jelent azzal, hogy 0 forint körüli összeget tud az adóalany visszaigényelni.
Összességében megállapítható, hogy a hatályos adójogszabályok jelenlegi adóhatósági értelmezése alapján a teljes beruházási ÁFÁ-t a magánszemély beruházók nem tudják visszaigényelni. Amennyiben azonban a jogalkalmazás végre figyelembe venné a Fuchs ítélet lényegi megállapításait, akkor Magyarországon is nagy valószínűséggel lehetőség lenne beruházási „ÁFA mentes” napelemes rendszerek telepítésére. Az uniós jognak megfelelő – és jelen esetben a fenntartható energia-termelést is segítő –jogértelmezést azonban Magyarországon sem adják ingyen. Amennyibe az állami adóhatóság – a saját szempontjából érthető módon – nem támogat egy olyan jogértelmezést, amely teljes ÁFA visszaigénylésére jogosultságot keletkeztet egy magánszemély beruházó számára, akkor a jog eszközeit lehet és kell igénybe venni. A jogi eszköz pedig jelen esetben egy próbaper indítása lehet. Teljes cikk.