Viktória-vízesés, Zimbabwe és Zambia határán, Afrikában

A Viktória-vízesés helyi elnevezése a makololóktól származik: Mosi-oa-Tunya jelentése „mennydörgő gőzölgés” és „robajló füst”. A név onnan ered, hogy a víz száz méteres mélységbe alázúduló hangját háromszáz méteres párafüggöny egészíti ki. 

A Viktória vízesés 1708 méter széles vízzuhataga a legszélesebb a világon, és tényleg elképesztő látványt nyújt. A zambiai oldalon, az Ördögmedencének nevezett részen pedig a vállalkozó kedvű turisták megmártózhatnak a vízben a hatalmas vízesés szélén.


Nagyobb méretért katt a képekre!

Trolltunga, Norvégia

Trolltunga vagy a Trollnyelv (más fordítások szerint: Ördögnyelv) egy vízszintesen kinyúló, 350 méter hosszú szikladarab Norvégiában, a Skjeggedal hegységben. Az 1200 méter magasságban elhelyezkedő turistaattrakció vonzza a látogatókat. 

Whitehaven Beach, Whitsunday-sziget, Ausztrália

Ez a strand gyönyörű, fehér homokjáról híres, amit az óceán évmilliók alatt hordott a partra. A homok nagyon finom, és nem tartja a hőt, így akár mezítláb is kényelmesen lehet sétálni a tengerparton. A rendkívül finom szemcséjű homok miatt viszont lehetőleg légmentesen el kell csomagolni a mobilt, a kamerát és minden más elektronikus eszközt. 

Grand Canyon, Arizona, USA

Tényleg nehéz szavakkal leírni a Grand Canyon szépségét: monumentális méretei láttán nehezen talál az ember szavakat. A Colorado folyó valószínűleg 17 millió év alatt hozta létre, 446 km hosszú, szélessége 6,4 km-től 29 km-ig terjed, mélysége 1200 és 1800 méter közötti. A világ hét természeti csodája közt tartják számon.

Márványbarlangok a General Carrera-tónál, Patagóniában, Chile és Argentína területén

Argentína és Chile határán, a legmélyebb dél-amerikai tó közvetlenül az Andok lábainál helyezkedik el. Évezredek alatt utat vájt a hegybe, így alakult ki Patagónia egyik leglenyűgözőbb látványossága, a márványbarlang-rendszer. Márványkatedrálisként vagy márvány-székesegyházként is emlegetik.

A szerelem alagútja, Ukrajna

Ukrajna közepén, Kleven városától nem messze található ez a bájos alagút, amiben egyébként egy máig működő ipari vasútvonal húzódik. A vonat naponta háromszor szállít fát a közeli gyárba. A fák lombja sok helyütt valóban alagutat képez felül is, ami tényleg fantasztikus látványt és semmihez sem hasonlítható hangulatot kölcsönöz a szerelem alagútjának. Hossza majdnem 3 kilométerre nyúlik. 

Salar de Uyuni, Bolívia

Ez a világ legnagyobb sósíksága. Az esős évszakban nagy részét víz lepi el, ilyenkor gigantikus tükörként tükrözi vissza az eget. 10 582 km² (majdnem 18 balatonnyi) területen fekszik, 3656 m-es tengerszint feletti magasságon.

Varázslatos oázis a Chapada Diamantina Nemzeti Parkban, Brazíliában

Ez a sziklákkal határolt természetes vízgyűjtő páratlan látványt és élményt kínál csaknem 37 méter mély vizével.

Antilop-kanyon, Arizona, USA

Az Antilop-kanyon az amerikai Délnyugat legnépszerűbb, legtöbbet fényképezett, keskeny, vízvájta kanyonja. A navahók földjén található, az Arizona állambeli Page város közelében. Két szakasza vált a fotózók közt híressé: a Felső Antilop-kanyon (vagy Hasadék) és az Alsó Antilop-kanyon (vagy Dugóhúzó).

Fingal-barlang, Skócia

A Skócia partjainál fekvő szigetcsoport egyik legszebb képződménye, a Staffa szigeten található Fingal-barlang, más néven a “Melódia barlang”. A barlang 70 méter hosszú és a padlózata, a falai, valamint a mennyezete is összefüggő bazaltoszlopokból áll. 1829-ben Felix Mendelssohn zeneszerző ellátogatott a barlangba, ahol a hullámok hangja inspirációul szolgált a Hebridák című nyitánya megalkotásához.

Sua-árok, Lotofaga, Szamoa-szigetek

A Szamoa-szigeteken, Lotofaga faluban található Sua Ocean Trench, egy csodálatos, rejtőzködő tó. Egyébként a Sua fordítása “nagy lyuk” a jelentése, nem véletlenül, hiszen egy 30 méteres létrán lehet lejutni abba a nagy mélyedésbe, ahol a különleges tó kialakult. A gyönyörű tavat minden ide érkező turista felkeresi, nem véletlenül.

Sagano bambuszerdő, Arashiyama, Japán

Ez a bambuszrengeteg, a bambuszok között átszűrődő fény játékával még a legföldhözragadtabb turistát is romantikus hangulatba ringatja.

Szentjánosbogár-barlang, Új-Zéland

Az önmagában is gyönyörű új-zélandi Waitomo-barlang különlegessége, hogy világító lények lepik el. 1887-ben egy maori törzsfőnök, Tane Tinorau által felfedezett hely ma népszerű turistacélpont, ahol az első látogatókat még maga a felfedező kalauzolta körbe a barlangrendszerben. Ma már vezetett túrák keretében ismerkedhettek meg a barlang különös lakóival, a szúnyogméretű világító rovarokkal.

Haiku-lépcső, Hawaii

Hawaii Oahu szigetén található a Haiku-lépcső, mely 1943-ban épült, 3922 lépcsőfokos, hossza körülbelül 800 méter. Az 1971-es, híres Led Zeppelin-szám után csak úgy hívjak: Lépcsőház a mennyországba. Tilos rajta felmenni, mégis sokan megpróbálják.

Kamcsatkai vulkánok, Oroszországi Föderáció

Kamcsatkán egy egész vulkán-láncolat húzódik végig – közülük 19 a mai napig aktív. A legmagasabb közülük a Klyuchevskaya Sopka.

A Yucatán-félsziget víznyelői, Mexikó

A Yucatán-félszigeten az esővíz többségét a mészkő elnyeli, földalatti barlangokat vájva. Amikor egy ilyen barlang teteje beomlik, kialakul a cenote, vagyis víznyelő. A maják számára ezek a víznyelők jelentették az egyetlen ivóvízforrást, szent helyként tisztelték őket. A félszigeten közel 8000 víznyelő található, ezek mélysége igen változó; van között egy méter mély és akár 150 méter mélységű is.
 

Kelimutu krátertavak, Flores-szigetek, Indonézia

Indonéziában a Kelimutu vulkán tetején látható a három tó, melyek eltérő színük miatt váltak nevezetessé. A helyiek mind a három tónak különböző nevet adtak. Úgy vélik, hogy a vulkán és a tavak az őseik pihenőhelye, melyek színe a szellemek hangulatától függ. A színek különbözőségét a fumarolának tulajdonítják, melyek olyan nyílások a földkérgen, amelyeken keresztül gőzök és gázok törnek a felszínre.