Az ellenőrzés célja, jelentősége.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) törvényi felhatalmazás alapján ellenőrizte a Bőcsi Roma Nemzetiségi Önkormányzatnál (Nemzetiségi Önkormányzat) és Bőcs Község Önkormányzatánál (Települési Önkormányzat) az együttműködési keretek kialakítását, a költségvetésre és a zárszámadásra, a gazdálkodási szabályzatok kialakítására, az operatív gazdálkodási jogkörök gyakorlására vonatkozó előírások betartását, a folyósított feladatalapú támogatás felhasználását, a Nemzetiségi Önkormányzat feladatellátását, valamint a gazdálkodással összefüggő végrehajtási feladatok belső ellenőrzését.
Az ÁSZ a helyi nemzetiségi önkormányzatok gazdálkodásának szabályszerűségét önálló témaként, a célszerűségi és költséghatékonysági szempontokat érvényesítve – más ellenőrzési témával összehangoltan – első alkalommal ellenőrizte. Az ellenőrzésnek aktualitást adott a téma társadalmi jelentősége, a nemzetiségi önkormányzatok sokasága, továbbá az, hogy a nemzetiségi önkormányzatok működésére, feladataira, gazdálkodására és támogatási rendszerére vonatkozó jogszabályok az ellenőrzött időszakban jelentősen megváltoztak.
Főbb megállapítások
Az ellenőrzés során az ÁSZ megállapította, hogy a Nemzetiségi Önkormányzat és a Települési Önkormányzat együttműködésének szabályozása nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak. A 2012. december 31-én hatályos, aláírt együttműködési megállapodás jóváhagyásáról sem a Települési Önkormányzat, sem a Nemzetiségi Önkormányzat Képviselő-testülete nem hozott határozatot. Az együttműködési megállapodás alapján a Települési Önkormányzat a Nemzetiségi Önkormányzat részére a feladatellátáshoz ingatlant adott át. Az ingatlan használati szerződést a polgármester és a Nemzetiségi Önkormányzat elnöke kötötte meg, mellyel a Nemzetiségi Önkormányzat megsértette a törvényi előírást (Nek.2 tv.), mivel az ilyen tartalmú megállapodás megkötése a Képviselő-testület át nem ruházható hatáskörébe tartozik. Az együttműködés szabályozása a törvényben (Nek.2 tv.) meghatározott tartalmi elemek tekintetében hiányos volt. A szabályozási hiányosságok ellenére a Települési Önkormányzat biztosította a Nemzetiségi Önkormányzat működéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételeket.
A Nemzetiségi Önkormányzat a költségvetésére és zárszámadására vonatkozó jogszabályi előírásoknak részben felelt meg. A Nemzetiségi Önkormányzat elnöke a 2012. évi költségvetés tervezetét határidőben benyújtotta a Képviselő-testületnek. A jóváhagyott költségvetés tartalmazta a Nemzetiségi Önkormányzat költségvetési bevételeit és költségvetési kiadásait előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok szerinti bontásban, azonban nem mutatták be a Képviselő-testületnek tájékoztatás céljából a törvényben (Áht.2) foglaltak szerint az előírt mérlegeket és kimutatásokat, szöveges indokolással együtt. A 2012. évi költségvetési határozat nem tartalmazta a finanszírozási célú pénzügyi műveletekkel kapcsolatos hatásköröket és az esetleges felhatalmazást. A jegyző által elkészített 2012. évi zárszámadási határozat-tervezetet a Nemzetiségi Önkormányzat elnöke határidőben benyújtotta elfogadásra a Képviselő-testületnek. A zárszámadás elkészítése során a határozat megalkotására, tartalmi előírásaira, elfogadására és továbbítására vonatkozó előírásokat a Nemzetiségi Önkormányzat betartotta. A zárszámadásról alkotott határozat és az elfogadott költségvetés összehasonlíthatóságát biztosították, azonban a törvényben (Áht.2) foglalt mérlegeket és kimutatásokat tájékoztatásul a zárszámadás keretében sem mutatták be a Képviselő-testületnek. A kincstári adatszolgáltatási kötelezettséget a jegyző határidőben teljesítette.
A gazdálkodás szabályozottsága nem volt megfelelő, mivel a Nemzetiségi Önkormányzat a jogszabályok (Számv. tv., Áhsz.) által előírt számviteli politikával és számlarenddel csak 2012 áprilisától rendelkezett, továbbá a gazdálkodási feladatok végrehajtását ellátó Polgármesteri Hivatal szabályzatainak hatályát a Nemzetiségi Önkormányzat gazdálkodási feladataira nem terjesztette ki, azokkal a Nemzetiségi Önkormányzat önállóan sem rendelkezett. A Polgármesteri Hivatal SZMSZ-e a kormányrendelet (Ávr.) előírása ellenére nem tartalmazta a munkakörökhöz kapcsolódóan a Nemzetiségi Önkormányzat gazdálkodásával kapcsolatos feladat- és hatásköröket, a hatáskörök gyakorlásának módját, a helyettesítés rendjét és az ezekre vonatkozó felelősségi szabályokat.
Az operatív gazdálkodási jogkörök kialakítása összességében megfelelt a jogszabályi előírásoknak, azonban a kormányrendeletben (Ávr.) előírt összeférhetetlenségi követelmények érvényesülését nem biztosították a szabályozás során. A pénzügyi ellenjegyző, az érvényesítők és a teljesítés igazoló kijelölése 2012. II. negyedévében történt meg, az arra jogosult által.
A kulcsszerepet betöltő kontrollok működésének megfelelőségét a 2012. évben a dologi kiadások teljesítése során az ellenőrzés gyengének értékelte, a hibák száma a lényegességi szintet, a kritikus hibahatárt elérte. Hiányosságot állapított meg az ellenőrzés a teljesítésigazolás és az érvényesítés jogkörök gyakorlása során, továbbá nem alakították ki a kormányrendeletnek (Ávr.) megfelelően az előzetes írásbeli kötelezettségvállalást nem igénylő kifizetések eljárásrendjét, valamint a kötelezettségvállalásra vonatkozó nyilvántartást.
A jegyző nem biztosította a Nemzetiségi Önkormányzat gazdálkodásával összefüggő végrehajtási feladatok belső ellenőrzését. A Polgármesteri Hivatal 2012. évi belső ellenőrzési tervét megalapozó kockázatelemzés nem terjedt ki a Nemzetiségi Önkormányzat gazdálkodásával összefüggő végrehajtási feladatokra, azok tekintetében belső ellenőrzési feladatot nem terveztek és nem végeztek.
A Nemzetiségi Önkormányzat a 2012. évben feladatalapú támogatásban részesült, amelyet a tárgyévben a jogszabályi előírásokkal összhangban felhasznált. A jogszabályban (támogatási kormányrendelet2) hivatkozott elszámolás nem történt meg, a támogatás felhasználását, elszámolását az ellenőrzésre jogosult szervek nem ellenőrizték.
A Nemzetiségi Önkormányzat feladatellátásának tárgya részben volt összhangban a törvényi (Nek.2 tv.) előírással, mert a Nemzetiségi Önkormányzat a 2012. évben törvény szerinti kötelező közfeladatot nem látott el. Intézményekkel kötött együttműködési megállapodások alapján önként vállalt feladatokat végzett a társadalmi felzárkózás, valamint a szociális, ifjúsági, kulturális igazgatás terén.
Az Állami Számvevőszék ellenőrzési megállapításainak hasznosítására intézkedési javaslatot nem fogalmazott meg, mert a Nemzetiségi Önkormányzat 2013. április 26-án megszűnt, a Magyar Államkincstár 2013. május 15-én törölte a közhiteles törzskönyvi nyilvántartásból.
Az elkészített jelentés az interneten, a www.asz.hu címen olvasható. Az Állami Számvevőszékkel kapcsolatos friss hírek a www.aszhirportal.hu oldalon találhatóak.