Mióta elhagyta az országot, magyar

 politikával nem foglalkozott, arról sohasem írt. A paksi magyar-orosz megállapodás azonban nem hagyta nyugodni – írta a nol.hu-n megjelent levelében John Lukacs, világhírű amerikai történész.

 

 

John Lukacs a Népszabadságnak írt levelében megosztja, hogy Orbán Viktor évekig megtisztelte figyelmével és barátságával. Leírja, hogy már több mint húsz éve ismeri az ő világnézeti hajlamait, és hogy szerinte már 1989 előtt is „valahogy idegenkedett az úgynevezett „Nyugattól”, Nyugat-Európától és Angliától.”

De most szerinte választóvonalhoz érkezett. Lukacs szerint nem a paksi megállapodás gazdasági következménye a lényeg. „Olcsóbb lesz-e az áram vagy drágább tíz év múlva, mire a beruházás (ha egyáltalán) elkészül? Drága magyarjaim, ezt nem tudhatjuk, de ha tudnánk is, ez lényegtelen. A kutya farka alá való. Egy ország lényege, sorsa, jelleme nem gazdasági részlet. Egy ország lényegét az teszi, hogy kik vagyunk, hova tartozunk.” – írja Lukacs, amit a magyarság talán legmélyebb problémájának nevez.

Amikor a magyarság vezetői a „Keletet” választották, az majdnem mindig katasztrofálisnak bizonyult, érvel Lukacs, aki szerint a magyarság tömegei a Keletet vetették el 1956-ban és 1989-ben is.

„Mit várhattunk, milyen jutalmat egy nagyorosz birodalomtól? Semmit. Széchenyi, Kossuth előre látták ezt. Az oroszokat el kell ismerni és tisztelni kell őket, mint azt távoli rokonaink, a bölcs finnek teszik. De mi nem az oroszokhoz tartozunk. A hozzájuk való alkalmazkodásunk sosem állhat törekvéseink központjában.” – áll a levélben, mely teljes terjedelmében a nol-hu-n olvasható.