A Holokauszt Nemzetközi Emléknapja
alkalmából megemlékezést tartottak az egykori miskolci gettó falainak helyén.
A történelmet a hatalom bármikor átírhatja, ahogy ezt jelenleg is tapasztalhatjuk. A legszörnyűbb időkben a legbiztosabb sarokpontunk csak az emberség lehet. Minderről Nagy-Korsa Judit, az Összefogás miskolci országgyűlési képviselőjelöltje (1. vk.) beszélt vasárnap délután a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja alkalmából tartott megemlékezésen. Az egykori miskolci gettó falainak helyén tartott rendezvényen dr. Varga László, a miskolci 2-es választókerület Összefogás-jelöltje kijelentette: nem lehet relativizálni az akkori történések egyetlen mozzanatát sem, mert aki ezt teszi, az az egész katasztrófába torkolló eseménysorozat döntéshozóit próbálja mentegetni.
A megemlékezésen először Balikó Márta középiskolai tanár beszélt az 1930-as, ’40-es évek eseményeiről, a zsidóüldözésekről, a haláltáborokról, majd dr. Varga László szólt az akkori miskolci eseményekről. Felidézte az 1944-es miskolci történéseket, azokat az időket, amikor – az akkori miskolci polgármester és városvezetés közreműködésével – 14 ezer miskolci zsidó honfitársunkat mindössze mintegy 600 lakásban zsúfoltak össze, majd deportáltak a náci koncentrációs táborokba. Nemcsak a deportáltak többségét végezték ki, hanem azokat a nem zsidókat is, akiknek pusztán az volt a „bűnük”, hogy másként gondolkodtak. Kiemelte, hogy a XIX. század végén, a XX. század elején virágzott igazán Miskolc, akkor, amikor a toleráns, befogadó város építéséhez nagyban hozzájárult az itteni zsidók munkája is.
nagy korsa judit 2014 0126Nagy-Korsa Judit elmondta: tíz évvel ezelőtt magához vett egy követ Auschwitzban, amely – mint fogalmazott – „milliók fájdalmát és kínját őrzi minden atomjában”. Ez a kő arra emlékeztet: ne felejtsd el, hogy ember vagy. Nem számít, kinek milyen a bőrszíne, a vallása, nemi vagy nemzeti identitása, csak az, ki milyen ember, és amit mond, megegyezik-e a cselekedeteivel. Az érzelmeink – fájdalmaink, örömeink – azonosak, ez a közös mindannyiunkban. Ha ezt felismerjük, nem követjük el még egyszer ezeket a bűnöket. Emlékeznünk kell a borzalmakra, s hinnünk abban, hogy Vörösmarty szavaival ellentétben az „emberfaj” nem „sárkányfog-vetemény”, és képes tanulni a hibáiból.
A rendezvény résztvevői ezt követően gyertyagyújtással és koszorúk elhelyezésével emlékeztek meg az auschwitzi haláltáborban elhunyt miskolciakról. eszakonline.hu