Közel 13 millióan látogatják meg naponta
, a száz legnézettebb hazai weboldalt. Hírportálok, női magazinok, levelező- és apróhirdető oldalak szerepelnek a rangsor élen.
Az ite.hu online marketing hírportál állította össze a száz legnézettebb hazai weboldal rangsorát. A lista élén napi félmillió egyedi látogatóval álló oldalak állnak, a freemail, az origo, a startlap, az index és a blog.hu. A listavezető aprod.hu pontos látogatottsági adatai nem elérhetők, de a becslések szerint jelenleg ez lehet a legnézettebb hazai weboldal.
Az első tíz helyre befért még a hir24.hu, a nlcafe.hu, az idokep.hu és a port.hu is. Az első tíz alsó határ nagyjából 300 ezer egyedi látogatónál húzódik.
A táblázatban látható látogatottsági adatok a hazai weboldalak, hazai egyedi valós felhasználóinak számát mutatja január hónapra átlagolva. A mért adatok forrása a Gemius-Ipsos publikus adatbázisa, a b betűvel jelzett más webaudit szolgáltató, vagy egyéb becsült adat (részletesebben lásd lent). A táblázatban nem szerepelnek a külföldi oldalak (Google, Youtube, stb.) sem a külföldi látogatók.
Minden további ismertetés helyett álljon itt a száz legnézettebb hazai weboldal listája, majd utána a részletes elemzés.
A weboldalak mutatói
Javítás: Sok visszajelzés érkezett, amelyben az Alexa megbízhatatlanságát jelezték. Ezért itt egy kis javítást, bővebb magyarázatot adunk. Az Alexa lista arra szolgált, hogy ne maradjon ki véletlenül sem olyan oldal, amely nem rendelkezik webaudit adatokkal. A nagy oldalak rendelkeznek ilyen mért adatokkal, de egyes jelentős látogatottsággal rendelkező egyéb oldalak nem, ilyen pl. a torrentoldalak, a gyakorikerdesek.hu, likeblogok stb. Az Alexa abban segített, hogy ezeket a weboldalakt is észleljük, és megpróbáljunk másodlagos látogatottsági adatot szerezni hozzá. Ezeket a táblázatban b betűvel jelöltük. (Javítás vége.)
A táblázatban kilenc adatot ismertetünk. Az első oszlopban az adott weboldal helyezése látható a napi egyedi látogatószám alapján. A második oszlopban az adott weboldal domainje látható, míg a harmadik oszlopban a napi egyedi hazai látogatószám.
A felmérés legnehezebb része a ez utóbbi adatok összegyűjtése volt. Alapvetően három forrásból dolgoztunk, az Alexa webhelyrangsorával, a nyilvános webaudit adatokból, és egyéb forrásokból (médiaajánlatok, stb.).
A rangsor alapja az Alexa 500-as magyarországi rangsora volt. Ebből eltávolítottuk a külföldi oldalakat, majd az egyes weboldalakhoz kerestünk látogatottsági adatokat. Ahol rendelkezésre álltak, ott auditál, mért adatokat használtunk, ahol nem ott a médiaajánlatokban szereplő adatokból dolgoztunk. Ez utóbbiak csak becsült adatok, amelyet jeleztünk is a táblázatban. Ezt követően a rangsort más a valós látogatottsági adatok alapján újrarendeztük.
Sajnos számos weboldal esetén nem voltak elérhetőek nyilvános webaudit adatok, így ezeknél a médiajánlatokban, a Sales Houseok publikus adataiban, médiahírekben szereplő adatokhoz fordultak. Ezeket a táblázatban b betűvel jeleztük, hogy itt becsült adatokról van szó. Bár nyilván itt az adatok nem pontosak, ám az Alexa helyezés jól kontrolálta ezt a módszert. A százas listának negyede becsült adatból dolgozik, a többi mért látogatószámon alapul. Bár a lista nem teljes pontossággal mutatja a sorrendet, az alkalmazott módszerek segítségével jelentős hiba nem valószínű. A legnagyobb bizonytalanság a lista első felében található öt becsült látogatottságú oldalnál van. Sajnos épp a listavezető aprod.hu-nál nincsenek mért adatok, a becsült adatok forrása itt a HVG egyik ebben a témában írt cikke.
A táblázatban következő oszlopában közöljük az oldal jellegét is tájékoztatásképpen, bár a pontos besorolás nem volt minden esetben könnyű feladat, mégis információt ad az oldal jellegéről. Az ötödik oszlopban a domain regisztrálásának éve található. Ettől csak az aprod.hu esetében tértünk el, mivel itt viszonylag új brandről van szó, és a korább domain tulajdonos ettől teljesen eltérő oldalt üzemeltetett. A többi oldal esetén nem tudunk hasonló jelentőségű váltásról.
A hatodik, hetedik oszlopban a weboldalak erejét mutató számok találhatóak, amelyek elsősorban a keresőoptimalizálás során mutatja egy-egy oldal erejét. A PA, azaz Page Authority, és a DA, azaz Domain Authority a moz.com mérőszámai, és amely azt mutatják, hogy egy-egy weboldalnak mennyi esélye van, hogy jól szereplejen a Google találati listáján. A mutatók 0-100-ig terjedő logaritmikus skálán alapszanak, amely számos tényezőt, így az oldalra mutató linkek számát, erejét, bizalmi értékét és egyebeket vesznek figyelembe.
Végül az utolsó oszlopban szerepelnek az Alexa magyarországi rangsorában az oldalak által elfoglalt helyezések.
A látogatottsági ás Alexa adatok, ahol rendelkezésre álltak a 2014-es, január havi átlagos egyedi látogatószámot mutatják. Egyes esetekben, ahol ezek az adatok nem voltak elérhetőek, ettől némileg eltértünk, ezeket becsült adatként jelöltük meg.
Még annyit megjegyzésként, hogy az Alexa lista tartalmazza azokat a weboldalakat is, amelyek nem nevezhetőek magyarországi oldalaknak (Facebook, Google, Youtube, stb.) ezeket a listából kivettük, mert kizárólag a hazai oldalak rangsorára voltunk kíváncsiak.
A lista értékelése
A hazai weboldalak rangsorát nagyon sokféleképpen lehet értékelni, itt elsősorban a saját szubjektív észrevételeinket tesszük meg.
Az első talán legérdekesebb felfedezés, hogy milyen kicsi is a hazai internet. Bár rengeteg oldal létezik, a százas lista kevés meglepetést tartogat, általában olyan weboldalakról van szó, amelyet a legtöbb internethasználó ismer.
Vannak persze meglepetések a listán. Talán az egyik legnagyobb meglepetés a listavezető apróhirdető oldal, amely viszonylag új, és vélhetően az óriási médiakampánynak köszönheti vezető pozícióját.
A másik vaskos meglepetés a trash blogok megjelenése a százas listán. Ezek általában igénytelen megjelenésű, a fiatal korosztály megszólító „humoros” weboldalak, amelyek naponta több tízezer látogatót vonzanak. Bár itt csak a százas listát publikáltuk, a lista további részében számos hasonló trashblog szerepel igen előkelő helyen, jelentős látogatottság mellett.
Talán a lista egyik igazi meglepetése a gyakorikerdesek.hu előkelő helye. Az oldal látogatottsági adatai az oldalról származnak, és némileg ellentmondnak, de az Alexa helyezések megerősítik, hogy az oldal valóban napi több százezres látogatószámmal rendelkezik.
Témáját tekintve egyértelmű, hogy a híroldalak mind számban, mind látogatottságban a piacvezetők a hazai weben, de igen jól szerepelnek a női magazinoldalak is. Ezen a két csoporton túl hasonló arányban más téma már nem magaslik ki a mezőnyből. Jól szerepelnek a hirdetős-aukciós oldalak, jelen vannak a blogoldalak, ingyenes weboldalak, és hírgyűjtő oldalak is, de jelentős látogatottsággal bír, néhány régi és jól ismert levelező, időjárási, vagy gazdasági portál is.
A weboldalak között elég szép számmal szerepelnek a bankok, telefontársaságok és állami cégek weboldalai is, így a MÁV, a SZTAKI, vagy éppen a kormányzati portál.
A közösségi média és erotikus tartalmú oldalak nincsenek jelentős számban a listán. Ennek oka feltételezésünk szerint az, hogy a külföldi portálok ezt a piacot jórészt lefedik, így a hazai oldalak az általános érdeklődéshez képest viszonylag szerény látogatószámmal rendelkeznek.
Bár az oldalak böngészve jól látszik, hogy elsősorban a régi, jól ismert brandek lelhetőek fel, az is egyértelmű, hogy az internetes piacra még mindig jó eséllyel lehet betörni. Ezt példázza a jófogás.hu, vagy az apród.hu esete, amelyek alig három éve vannak jelen a hazai piacon, de nem régi a hir24.hu sem. Vannak olyan új kezdeményezések is, mint a 2011-es indítású hir.ma, vagy a cink.hu, amelyek szintén ráfértek a százas listára. Sőt, a hir.ma korábban a közösségi médiának köszönhetően ennél jóval előkelőbb helyen is szerepelt már.
Az is kiolvasható az adatokból, hogy a keresőoptimalizálás, és a linkháttér sem elengedhetetlen a sikerhez. Bár általában az erős linkháttérrel rendelkező oldalak jól szerepelnek, vannak igen gyenge mutatójú weboldalak is. Ez azt mutatja, hogy jó tartalommal, vagy éppen a célközönség igényeinek kiszolgálásával és a közösségi média bevonásával is lehet nagy látogatottságot biztosítani.
Bár itt csak a százas listát hoztuk nyilvánosságra, dolgozunk annak további bővítésén is, azonban egyelőre az első száz után egyre kevesebb mért adattal rendelkezünk, és egyre magasabb a becsült adatok aránya. Éppen ezért ezeket az adatokat a bizonytalanságok miatt nem publikáljuk most, ám tervezzük ennek pontosítását, és amennyiben ez sikeres lesz, úgy a lista további részét is bemutatjuk majd. Terveink szerint a listát rendszeresen frissítjük is, ha szeretnének hírt kapni a frissített, vagy bővített listáról, kérjük iratkozzanak fel hírlevelünkre, vagy csatlakozzanak Facebook, Google+ közösségeinkhez.
A lista összeállításához, kizárólag nyilvánosan elérhető adatokból dolgoztunk, amit a weboldal tulajdonosainak döntése alapján publikusak. Az esetleges hibákért felelőséget nem vállalunk.