Kriza doktor figyelmébe. Úgy mint orvos

Elgondolkodtatóak a megyei különbségek is

. Budapesten ezer fiúgyermekből 997 éri meg az első év végét, míg a legrosszabb adatot jelző Somogyban csak 988. A 45 éves férfiúi életkor elérésére a legjobb az esély Pest megyében (97,8 százalék), míg a legrosszabb helyzetű Borsod-Abaúj-Zemplén megye 95,9 százalékkal. A 45. évüket legnagyobb valószínűséggel a Pest megyei leánygyermekek töltik be (98,5 százalék), a legjobbak a mutatók Budapesten (98,8 százalék), míg Borsod – Abaúj-Zemplén megye ebben is utolsó 97,5 százalékkal.

A borsodi férfiak negyede nem éri meg a nyugdíjkorhatárt

A nyugdíjas kor elérésére Budapesten a legjobbak a férfiak esélyei (82,9 százalék), míg a legrosszabbak Borsod-Abaúj-Zemplénben (75,2 százalék), ami annyit jelent, hogy négy borsodi férfi közül csak három éli meg a nyugdíjkorhatárt. A nőknek Budapest és Veszprém megye kínálja erre a legjobb lehetőséget (91 illetve 92 százalékkal), és a legrosszabb újra BAZ megye, 87,5 százalékkal.

Az eltérő megyei halálozási értékek mögött meghúzódó okok bizonyosan összefüggenek a terület gazdasági helyzetével, infrastrukturális fejlettségével, jóval kevésbé nyilvánvaló az összefüggés a terület egészségügyi ellátási rendszerével – hívja a fel a figyelmet Poller Imre.

A kifejezetten rossz egészségügyi struktúrával rendelkező Pest megye életkorra vetített várható halálozási értékei alig egy-két százalékkal maradnak el a budapesti értékektől. Világosan látszik azonban az is, hogy az északi, rossz gazdasági pozíciójú, rossz szociális helyzetű lakossággal rendelkező megyék közül Heves és Borsod adatai lényegesen rosszabbak Szabolcs-Szatmár és Hajdú-Bihar adataihoz képest, mely két megyében viszont egyértelműen erősebb az egészségügyi ellátó rendszer.

Fiatalon még jól hat a falusi levegő

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei adatokat más szempontból is elgondolkodtatónak tartja a szakértő. A megye férfilakosságánál 45 éves korig a községekben lakók életesélyei jobbak, mint a megye városaiban vagy a Miskolcon élők életesélyei, ezt követően viszonyt gyorsan romlanak. Egy miskolci férfinak 78.5 százalék az esélye a nyugdíjas kor elérésére, egy borsodi községben lakónak pedig 73 százalék. A nőknél egészen más a helyzet, a borsodi községekben lakó nők életesélyei folyamatosan (bár nem jelentősen) rosszabbak a megye városaiban vagy a megyeszékhelyen lakó nők esélyeihez képest.

Az elmúlt 22 év alatt Magyarország lakosainak várható átlagos élettartama növekedett, de területenként igen eltérően. A különbség már most is akkora, hogy egyes kritikus területeken, megyékben átfogó gazdasági – szociológiai – egészségszervezési elemzéseket kellene végezni a konkrét okok meghatározására, és a megfelelő ellenintézkedések kidolgozására, majd végrehajtására – hangsúlyozza Poller Imre. Teljes cikk. napi.hu