Miért nem kapható a harsányi feltaláló cserepe?

 

A svédek 2014-ben álltak elő azzal, amivel Tóth Miklós itthon már évekkel korábban: a napelemes tetőcserép forradalmian új ötletével, amiért 2009-ben Géniusz Európa Nagydíjat kapott. Az általa megálmodott napelemes cserép minden tetőtípusra felszerelhető, még műemlékekre is. A súlya körülbelül egyharmada a hagyományosnak, a cellák viszont Tóth Miklós szerint akár 40 százalékkal nagyobb hatásfokon is teljesíthetnek, mint a jelenlegirendszerek. A szórt fénynek akár 80 százalékát is felhasználják, vagyis árnyékban is működnek.

A feltaláló szerint egy négyzetméternyi napelemes cserép 200-250 watt elektromos áramot képes termelni, egy számítógép működéséhez már négy darab cserép is elég, egy hűtőhöz nyolc cserép kell. Három-ötszáz darab már biztonságosan kiszolgálja egy átlagos családi ház energiaigényét. Beépített akkumulátorral gyártanák, így a napközben megtermelt energiát 8-10 óráig tárolná a rendszer, vagyis 24 órás felhasználást tenne lehetővé. Tóth Miklós szerint a beruházás 6-8 év alatt térülhetne meg. Találmányának szabadalmát és a gyártási technológiát 180 országban védette le.

A hírek kezdetben arról szóltak, hogy egy magyar gyár megépítése után előbb egy amerikai, majd egy ausztrál gyárat is létrehoznak, mert akár évi egymillió cserép gyártására is igény van. Az üzem azonban máig nem készült el. Pedig a sajtóban időről időre megjelennek olyan cikkek, hogy hónapokon belül elindul a termelés. A Zöldjövő.eu oldalnak 2012-ben nyilatkozó feltaláló akkor azt mondta, folyamatosan tárgyal külföldi befektetői csoportokkal, de ők egyelőre kivárnak. A magyar partnerekben csalódott: sorra kiderült róluk, hogy valójában nincs mozgósítható tőkéjük. „Magyarországon mindenki részt szeretne az üzletből, de lehetőleg befektetés nélkül” – mondta. Mi azért szurkolunk neki.