A büntetőeljárás megindulásához az

vezetett, hogy a 2010. nyarán Felsőzsolcát érintő rendkívül súlyos árvízi helyzethez, annak elhárításához, fertőtlenítéshez stb. kapcsolódó munkálatokban eljárt vállalkozók egyike hónapokkal később, 2011. februárjában bejelentést tett a Miskolci Nyomozó Ügyészség felé arról, hogy az árvízi munkálatok kapcsán őt megillető vállalkozói díjból többszázezer forintnyi összeget kellett visszajuttatnia a felsőzsolcai jegyző és az felsőzsolcai aljegyző felé nevezettek felhívására, melynek – úgy érezte – kénytelen eleget tenni, bár az eset rendkívüli módon felháborította.

Fenti bejelentés vezetett a nyomozás elrendeléséhez, melynek során aztán több, az árvízi munkálatokban szintén érintett vállalkozó ugyancsak arról tájékoztatta a hatóságot, hogy korrupciós ügylet jött létre köztük és Felsőzsolca város jegyzője, illetve aljegyzője között, mivel a hivatal elöljáróinak felhívására az őket megillető, nekik kifizetett vállalkozói díjakból jelentős pénzösszegeket kellett visszafizetniük – többszázezer forinttól milliós nagyságrendig – a felsőzsolcai jegyző és aljegyző részére, melynek a vállalkozók eleget tettek, tartván – ellenkezésük esetén – vállalkozásuk jövőbeni megbízásait hátrányosan érintő esetleges retorzióktól.

A hatósághoz forduló, többnyire felsőzsolcai, illetve környéki vállalkozók, cégvezetők még további, sokszor évekkel korábbi korrupciós esetekről is bejelentést tettek, mikor szabálytalanul kiadott építési engedélyekért is jelentős pénzösszegeket fizettek a jegyzőnek és az aljegyzőnek, akik az illetékes hivatali ügyintézőt utasítva a tőlük átvett jogtalan előnyért valótlan tartalmú közokiratot (építési engedélyeket) kreáltak, megsértve így az erre vonatkozó szakmai szabályokat.

Arról is több vállalkozó bejelentést tett, hogy 2006.-2010. években ugyancsak jogtalan előnyt – többezer forinttól százezres, milliós nagyságrendű – kértek azért a felsőzsolcai jegyző és aljegyző, hogy hivatalos ügyeiket, főként gépjárművekkel kapcsolatos ügyeiket soron kívül, rekord gyorsasággal intézhessék el a Felsőzsolcai Polgármesteri Hivatalban, főként az Okmányirodában.

A fenti korrupciós eseteket a hatóság előtt önként részletesen feltáró személyek, cégvezetők – akik jogi műszóval élve aktív vesztegetői voltak a korrupciós ügyletnek, az akkor hatályos büntetőeljárási rendelkezések szerint büntetlenséget élveztek az eljárás során, így gyanúsítottak, majd vádlottak nem lettek, hanem tanúként kellett nyilatkozniuk az ügyben az általuk ismert korrupciós esetekről.

A Miskolci Törvényszék – dr. Dósa Ágnes vezette tanácsa – 2014. március 10. napján ítéletet hirdetett és I.r- II.r. vádlottakat (a volt felsőzsolcai jegyző és aljegyző) bűnösnek mondta ki többrendbeli társtettesként elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettében, többrendbeli közokirat-hamisítás bűntettében, ezért I.r. vádlottat 7 évi börtönben letöltendő szabadságvesztés büntetésre, 7 évi közügyektől eltiltásra és 7 évi államigazgatási feladat ellátásával, hatósági jogkör gyakorlásával járó köztisztviselői foglalkozás gyakorlásától eltiltásra, 700 ezer forint pénzbüntetésre, míg II.r. vádlottat (volt aljegyző) 6 év 8 hónap szabadságvesztésre, 7 év közügyektől eltiltásra és 7 év államigazgatási feladat ellátásával, hatósági jogkör gyakorlásával járó köztisztviselői foglalkozás gyakorlásától eltiltásra, és 600 ezer forint pénzbüntetésre ítélte.

III.r. vádlottat (volt polgármester) a bíróság bűnösnek mondta ki 2 rendbeli társtettesként elkövetett vesztegetés bűntettében. Ezért őt a törvényszék 2 év – végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre, 2 év államigazgatási feladat ellátásával, hatósági jogkör gyakorlásával járó köztisztviselői foglalkozás gyakorlásától eltiltásra, valamint 375.000.- forint pénzbüntetésre ítélte.

IV.r. és V.r. vádlottakat (ügyintézők) bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettében, ezért őket pénzbüntetésre ítélte a bíróság.

Az ítélet nem jogerős, I.r. vádlott, II.r. , III.r. vádlott és védőik fellebbezést jelentettek be, IV.r. vádlott és védője tudomásul vette az ítéletet. Az ügyész tudomásul vette az ítéletet.

Az ügyben bizonyítást nyert vesztegetési esetekben a jegyző és aljegyző részéről átvett jogtalan előnyök vagyonelkobzás hatálya alá estek a Büntető törvénykönyv kötelező rendelkezése értelmében, tájékoztatta lapunkat Dr. Csillám Katalin a Miskolci Törvényszék elnökhelyettese.