Az új földtörvény hatálya alá kerültek a hobbikertek is
. Beszéltünk egy ügyvéddel, aki a következőket mondta: – A földhivatalnál venni kell egy speciális papírt, amelyen biztonsági csík van, erre kell kinyomtatni a szerződés első példányát. Az okirat minden oldalát sorszámozni kell, a lapokat pedig úgy összefűzni, hogy az okiratot sérülés nélkül ne lehessen megbontani: a lapokat zsinórral kell összefűzni, a zsinórt matricával leragasztani és nekem keresztbe aláírni. Utána 60 napra ki kell függeszteni a polgármesteri hivatalban, mivel a zártkertre másoknak is elővásárlási joguk lehet.
„A földforgalmi törvény földre vonatkozó szabályait kell alkalmazni arra a földrészletre is, amely az ingatlan-nyilvántartás szerint a település zártkertjében fekszik, és a földrészlet – annak ingatlan-nyilvántartási adatai alapján – megfelel a földforgalmi törvényben meghatározott föld, illetve tanya fogalmának.
De ezzel még nincs vége a történetnek. A folytatás az ügyvédek előtt is több ponton homályos, holott már továbbképzésen is részt vettek. Annyit tudnak, hogy a 60 nap elteltével – Júlia esetében május végén – a szerződést egy szakigazgatási szervhez kell elküldeniük, ami ma még nem létezik, de majd az elkövetkező időszakban megalakul. Ez a szerv törvényességi szempontból nézi meg az okiratot. Ha mindent rendben talál, visszaküldi az önkormányzatnak és az addigra felálló „földbizottságnak”. A bizottság 15 napig ülhet rajta, nézegetheti, hogy a vevő megvásárolhatja-e. Ha igen, akkor a szerződés újra a szakigazgatási szervhez kerülhet. A szerv az eljáró ügyvédnek postázza vissza, aki, ha minden rendben, immáron beadhatja a földhivatalhoz, és a vevő is fizethet. – Ez a folyamat minimum 6 hónap, de ha porszem kerül a gépezetbe, akkor 8 is lehet – folytatta Júlia.
– Attól félek, addigra világgá megy a vevőm. Évek óta hirdetem a kertemet, most végre vinné valaki, aki a jó időben örömmel kiköltözne a lakótelepi lakásából. Mire döntés születik, leesik az első hó. Cikk itt.