Az MSZP szerint felháborító, hogy Herman
Ottó halálának 100. évfordulója, illetve az állami Herman Ottó Emlékév ellenére is képes a fideszes városvezetés visszautasítani azt az indítványt, amelyben díszpolgári címmel tüntetnék ki a városban nyugvó neves természettudóst, polihisztort. Erről Fedor Vilmos és dr. Simon Gáborszocialista önkormányzati képviselők beszéltek kedden, az önkormányzat hétfői, rendkívüli közgyűlésén történteket értékelve.
Dr. Simon Gábor szerint botrányosra sikeredett a rendkívüli közgyűlés. Ennek oka, hogy úgy látszik, a fideszes városvezetés a választási eredményekből sem értette meg: nem lehet figyelmen kívül hagyni mások véleményét, nem lehet állandóan gyűlölködni. A közgyűlésen dr. Kriza Ákos polgármester és a Fidesz frakciója ugyanis azt folytatták, amit április 6-a előtt tettek, vagyis az ellenzék javaslatait nem fogadták el, kérdéseikre nem adtak érdemi választ. Például arra sem, miért nem támogatják Herman Ottó díszpolgárrá választását.
Fedor Vilmos a történteket ismertetve elmondta: Miskolc város ünnepe, május 11-e előtt az önkormányzat közgyűlése – figyelembe véve a pártok, civil szervezetek, városlakók javaslatait – dönt arról, kik kapják meg az adott esztendőben Miskolc kitüntető címeit. Ő maga Dobrossy István történésszel, Miskolc díszpolgárával közösen még januárban javasolta, hogy kapjon díszpolgári címet a természettudós polihisztor, Herman Ottó. Erre a legjobb alkalom az idei esztendő, hiszen a tudós halálának 100 évfordulója alkalmából 2014-et Herman Ottó emlékévvé nyilvánította a kormányzat. Javaslatukat több civil szervezet is támogatta, egyhangúlag, senkiben fel sem merült, hogy ez az elképzelés egyáltalán vita tárgyát képezheti.
Nem is képezte, mert a városvezetés a rendkívüli közgyűlésre beterjesztett javaslatában nem is szerepeltette Herman Ottót a díszpolgári címre ajánlott jelöltek között. A kérdésre, hogy miért nem, egyáltalán, hogyan képzelik, hogy az országos centenárium évében nem tüntetik ki azt a tudóst, polihisztort, aki Miskolcról indult, s halála után itt, a felsőhámori temetőben lelte meg végső nyughelyét, Krizáék nem válaszoltak. Az MSZP-frakció sürgősségi indítványban próbálta menteni a helyzetet, de az indítványt nem támogatta a fideszes többség. Pedig – emlékeztetett Fedor – ez kiváló alkalom lehetett volna arra, hogy Miskolc valamennyire feledtesse dr. Kovács László fideszes képviselő tettét, az országos botrányt okozó ízléstelen sírrongálást.
Dr. Simon Gábor szerint nem lett volna példa nélküli, hogy posztumusz ítéljenek oda valakinek miskolci kitüntető címet. Ez tavaly is megtörtént, akkor Gálffy Imre, Miskolc egykori, 1957-ben elhunyt polgármestere munkáját ismerték el utólag a díszpolgári címmel. Herman Ottóval kapcsolatban egyébként az MSZP frakciónak korábban más javaslata is volt, indítványozták például, hogy a centenáriumi események koordinálására álljon fel egy Herman Ottó Emlékbizottság.
Természetesen akkor ezt sem fogadta el a városvezetés.